Go Map نقشه

تصویب منشور اجتماعی دانشگاه شریف

تصویب منشور اجتماعی دانشگاه شریف

نقشه: نقشه: شورای دانشگاه صنعتی شریف باتوجه به وقایع دو ماه اخیر و با هدف ادامه کامل و بدون اختلال کارهای آموزشی- پژوهشی این دانشگاه، با صدور اطلاعیه ای ˮمنشور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریفˮ را به تصویب رساند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، در متن منشور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف آمده است: همه اعضای خانواده دانشگاه صنعتی شریف باید بر ماموریت اصلی این دانشگاه، که عبارت است از آموزش و تربیت متخصصان شایسته و روزآمد در تراز دانشگاه های برتر جهان و پژوهش و توسعه علم و فناوری برای نیازهای آینده و پیشرفت کشور، متمرکز بوده و نسبت به تحقق این ماموریت اهتمام داشته باشند.
مهمترین عامل پیشرفت و پیشتازی دانشگاه، فرهنگ غنی و سنت های باارزش خانواده بزرگ شریف است که عبارتند از: خردورزی، دانش محوری و حاکمیت فضای علمی، تعامل سازنده با یکدیگر برمبنای احترام متقابل، دوستی، همفکری، همکاری، هم افزایی، و رقابت سازنده، انسجام و همبستگی بین اعضای خانواده دانشگاه، تکیه بر خرد جمعی و حفظ استقلال علمی و مدیریتی دانشگاه، پذیرش تنوع دیدگاه ­ها و سلیقه ­ها و تضارب افکار، رعایت انصاف و عدالت و پرهیز از تقابل های غیرسازنده، شایسته سالاری و میدان یافتن حداکثری ظرفیت افراد با سلایق متفاوت در امور دانشگاه. اعضای خانواده بزرگ شریف، باید حول محور "فرهنگ شریفی" و "شریف ماندن" همبستگی خودرا حفظ نموده و به کوشش برای تعالی دانشگاه اهتمام ­ورزند.
در ادامه این منشور آمده است: باید حق پرسش­، مطالبه ­گری، انتقاد و اعتراض دانشجویان با رعایت شئون اخلاقی، قوانین کشور و مقررات دانشگاه و بدون هراس از ابراز اندیشه، به رسمیت شناخته شود و فضای نقد و اظهارنظر دانشجویان از تفکرات و دیدگاه ­های سیاسی مختلف در چارچوب­ های قانونی فراهم شود. همین طور باید امکان قانونی برگزاری تجمعات و نشست ­های نظام­ مند و اخلاق­مدار و کرسی های آزاداندیشی برای گروه ­های دانشجویی فراهم گردد.
هرگونه خشونت ورزی کلامی، رفتاری و فیزیکی، توهین و هتاکی، تمسخر، هتک حرمت، و یا تهدید از طرف هر فرد یا گروه دانشگاهی قابل قبول نبوده و همه افراد و تشکل ها باید اینگونه اقدامات را محکوم و از آن پرهیز نمایند.
همچنین همه اقشار دانشگاهی باید به آزادی اندیشه و حق اظهارنظر سایرین احترام بگذارند و تنوع اندیشه ­ها و رویکرد های سیاسی- اجتماعی را به رسمیت شناخته و جز در فضای گفتگو و اندیشه­ ورزی با یکدیگر تقابل ننمایند.
با لحاظ موارد فوق، ادامه بدون وقفه فعالیت ­های آموزشی- پژوهشی دانشگاه لازم است و از همه اساتید و دانشجویان انتظار می رود حداکثر اهتمام لازم را در این خصوص بکار بسته و با هرگونه اختلال در این امر مقابله نمایند.
در منشور اجتماعی دانشگاه شریف اقدامات اجرائی برای عبور از شرایط فعلی به شرح زیر عنوان شده است:
بر اساس اصول منشور اجتماعی فوق، شورای دانشگاه از رییس دانشگاه می خواهد که با هدف ایجاد آرامش و امنیت و تمرکز فکری برای دانشجویان و بازگشت دانشگاه به روال عادی، موارد زیر را پیگیری و اجرا نماید:
رفع کلیه احکام ممنوع الورودی و محرومیت ها و تعلیق کلیه احکام انضباطی دانشجویان ناشی از وقایع اخیر تا حالا مشروط به پای بندی آنان به منشور اجتماعی دانشگاه و محدودکردن تدابیر انضباطی به مواردی که از این پس، اصول منشور فوق را نقض نمایند؛ همچنین، تلاش مضاعف و استفاده از تمام ظرفیت ­ها برای آزادی دانشجویانی که در حوادث اخیر دانشگاه بازداشت شده اند.
تعامل با نهادهای خارج از دانشگاه بمنظور واسپاری مسئولیت حفظ امنیت و آرامش و حراست داخلی دانشگاه به خود آن و بهره ­گیری توام با سعه صدر از سازوکارهای داخلی دانشگاه در مدیریت و کنترل اعتراضات و تجمعات و جلوگیری از تخلف نسبت به منشور اجتماعی دانشگاه؛ عدم بکارگیری نیروهای حراستی ناآشنا با اقتضائات محیط دانشگاه در هر شکل و قالبی.
شورای دانشگاه از همه دانشجویان و تشکل های مختلف دانشجویی انتظار دارد ضمن رعایت قوانین و مقررات از هرگونه رویارویی پرهیز نموده و با خاتمه دادن به کدورت ها و خودداری از هرگونه خشونت کلامی یا رفتاری و با تحمل دیدگاه های مخالف، به بازگشت آرامش، عقلانیت، دوستی و همکاری که همیشه مشخصه فضای دانشجویی این دانشگاه بوده است، کمک نمایند.
شورا همین طور از نهادهای بیرون دانشگاه و مسئولین امنیتی کشور نیز درخواست می نماید که با درک اقتضائات فضای دانشگاه و کارهای دانشجویی، با اعتماد به مسئولین دانشگاه، حفظ امنیت و آرامش دانشگاه را به خود آن سپرده و اجازه دهند که دانشگاه بوسیله سازوکارهای درونی، مسائل را مدیریت نماید تا بدین ترتیب از ایجاد التهاب غیرضروری جلوگیری شده و فضای امید و نشاط برقرار و کارهای دانشگاه به روال عادی باز گردد.
شورای دانشگاه حمایت خودرا از رییس و هیئت رئیسه دانشگاه برای پیگیری و اجرای موارد فوق اعلام می نماید. همچنین، از کلیه دانشکده ­ها و مراکز، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و تشکل­ های دانشجویی انتظار می رود نسبت به حمایت و رعایت مفاد منشور اجتماعی دانشگاه اهتمام ورزند.
در پایان این منشور آمده است: اطمینان دارد که با رعایت اصول منشور اجتماعی و انجام اقدامات اجرائی ذکرشده، آرامش و نظم به فعالیت ­های علمی، آموزشی و اجتماعی دانشگاه باز خواهد گشت و از آن پس، افرادی که در راه اجرای منشور فوق کارشکنی و یا از آن تخلف کنند، در مقابل اقدامات خود مسئول خواهند بود.
منبع:

1401/09/12
10:15:09
5.0 از 5
312
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ