Go Map نقشه
در گفت و گو با نقشه اعلام شد

افزایش ۷۰ درصدی فروش فناوری پژوهشگاه پلیمر در سال ۹۹

افزایش ۷۰ درصدی فروش فناوری پژوهشگاه پلیمر در سال ۹۹

به گزارش نقشه رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از افزایش 70 درصدی فروش محصولات فناوری این پژوهشگاه در سال 99 نسبت سال 98 آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر آن 30 درصد از مقالات تولید ما حاصل مطالعات مشترک با پژوهشگران بین المللی بوده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، موسسه استنادی علوم(ISC) از اواخر سال ۹۸ با ابلاغ رسمی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب کارگروه تخصصی رتبه بندی در این وزراتخانه علوم شروع کرد.
در این رتبه بندی، اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی بوسیله "اطلاعات پژوهشی جمع آوری شده توسط گروه رتبه بندی ISC"، "خوداظهاری دانشگاه ها که بوسیله تکمیل پرسشنامه الکترونیکی" و "اطلاعات آموزشی ارائه شده از طرف وزارت علوم" جمع آوری می شود.
به سبب ماهیت متفاوت مراکز آموزشی و پژوهشی و تفاوت در ماموریت ها، ضرایب معیارها و شاخص ­ها در رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها متفاوت می باشد که با اهمیت ترین تفاوت در معیار آموزش است که ضریب آن برای پژوهشگاه ها صفر در نظرگرفته شده است. وزن هر معیار در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به این شرح است:


در رتبه بندی موسسه ISC در سال ۹۹-۹۸ تعداد ۳۰ پژوهشگاه حضور داشتند که از این تعداد ۱۹ پژوهشگاه از پژوهشگاه­ های وابسته به وزارت علوم هستند که رتبه آنها به این شرح است:
نام پژوهشگاه رتبه پلیمر و پتروشیمی ایران ۱-۵ دانش های بنیادی ۱-۵ رنگ ۱-۵ مواد و انرژی ۱-۵ سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ۱-۵ بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ۶-۱۰ شیمی و مهندسی شیمی ۶-۱۰ ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ۶-۱۰ هوافضا ۶-۱۰ علوم و صنایع غذایی ۶-۱۰ حوزه و دانشگاه ۱۱-۱۵ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ۱۱-۱۵ علوم و فناوری اطلاعات ایران ۱۱-۱۵ ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ۱۱-۱۵ موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ۱۱-۱۵ تربیت بدنی و علوم ورزشی ۱۶+ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ۱۶+ مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ۱۶+ موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور ۱۶+ در بین پژوهشگاه ها، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران باتوجه به تک محصولی بودن دستاوردهای آن توانست در بین پنج پژوهشگاه برتر کشور قرار گیرد.
دکتر مهدی نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از طرف موسسه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) انجام می شود، اضافه کرد: این موسسه بر طبق شاخص هایی مبادرت به رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در کشور کرده است.
وی با اشاره به انتشار آخرین رتبه بندی موسسه استنادی ISC برای سال ۹۹-۹۸ پژوهشگاه ها، اظهار نمود: در این رتبه بندی پژوهشگاه پلیمر و پتروشمی جزو پنج مرکز تحقیقاتی کشور قرار گرفت. این پنج مرکز به نزدیک بودن اختلاف امتیازات، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این رتبه بندی در دسته های پنج تایی تعریف شدند.
نکومنش اشاره کرد: بر این اساس هم در بین پنج پژوهشگاه برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفتیم و هم نام این پژوهشگاه در بین پژوهشگاه ها برتر کشوری درج شد.
ادامه تبادل علمی در وضعیت تحریم
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، "پژوهش"، "تولید فناوری"، "روابط بین الملل" و "خدمات اجتماعی زیر ساخت و تسهیلات" را از فاکتورهای رتبه بندی موسسه استنادی ISC نام برد و تصریح کرد: این پژوهشگاه در زمینه بین المللی باتوجه به شرایط بسیار دشوار کشور، ارتباطات بین الملل ما رونق گذشته خودرا ندارد؛ چونکه در سالهای قبل، دانشجویان دوره دکتری و پژوهشگران ما سالانه برای فرصت های مطالعاتی به سایر کشورها اعزام می‎ شدند ولی باتوجه به مشکلات بین المللی و افزایش قیمت ارز، این سفرهای مطالعاتی و حضور در کنفرانس های بین المللی به صفر رسیده است.
به گفته ی ایشان، در دو سال اخیر کنفرانس ها بصورت آنلاین و غیر حضوری برگزار می گردد که مبالغ ثبت نام تعدادی از این کنفرانس ها از ۶۰۰ تا هزار دلار است که واریز آن برای پژوهشگاه ها دشوار است.


نکومنش، افزود: به رغم این شرایط به سبب ارتباطاتی که پژوهشگران این پژوهشگاه از گذشته با پژوهشگران خارجی داشتند، تعداد پروژه مشترک در دستور کار ما قرار دارد. این پروژه بیشتر طرح های تحقیقاتی است که در نهایت به تولید مقالات علمی مشترک منجر شده که در خیلی از ارزیابی های بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با تاکید بر این که در سال قبل ۳۰ درصد از مقالات بین المللی پژوهشگران این پژوهشگاه حاصل تحقیقات و همکاریهای بین المللی مشترک بوده است، تصریح کرد: این عدد نشان میدهد که پژوهشگران ما با پژوهشگران بین المللی تعاملات بین المللی دارند که می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی باشد.
تولید فناوری
نکومنش افزود: از پنج سال قبل تغییری در مشی مدیریت بوجود آمد. بر این اساس بیشتر تمرکز ما در حوزه تولید فناوری، پاسخگویی به نیازهای جامعه و صنعت بوده است. تا قبل از این بطور سنتی مراکز تحقیقاتی برمبنای تعداد قراردادهای صنعتی ارزیابی می شدند.
وی افزود: قراردادهای صنعتی برمبنای نیاز دستگاهها منعقد می شود که متاسفانه انعقاد این قراردادها برمبنای رابطه و همین طور برند بودن تعدادی از دانشگاه ها و پژوهشگاه است، به شکلی که در بعضی مواقع به کیفیت فناوری تولید شده توجهی نمی گردد.
وی افزود: ولی از چند سال قبل در این پژوهشگاه برنامه ریزی شد که اولویت اول منابع مالی توسعه داده شود و در گام بعدی درآمدهای حاصل از فروش دانش فنی، محصول و تولید فناوری مشارکتی را جزو درآمدهای پژوهشگاه قرار دادیم و از این طریق تنوعی در درآمد حاصل از دستاوردها به وجود آمد.
نکومنش، تعریف اهداف مشخص برای هر طرح پژوهشی را از دیگر تغییرات مدیریت توسعه فناوری در این پژوهشگاه عنوان نمود و، اضافه کرد: با اجرای این رویکرد نتایج قابل توجهی به دست آوردیم به شکلی که سال ۹۹ که به سبب شیوع بیماری کرونا، شرایط کشور در وضعیت عادی نبود ولی بیش از ۷۰ درصد نسبت به سال ۹۸، درآمد حاصل از فناوری ما افزایش یافت و این موفقیت شایان توجهی بوده است و توانستیم رتبه پژوهشگاه را در بین یک تا پنج حفظ نماییم.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، این پژوهشگاه را یک پژوهشگاه تک محصوله توصیف کرد و افزود: این پژوهشگاه در رتبه بندی ها با سایر پژوهشگاهها که دارای پژوهشکده های مختلف و تنوع محصولات هستند مقایسه می شود و با توجه به این که دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری داشتیم ضمن آنکه متد کاری اجرا شده، مدل نمونه ای تشخیص داده شد و می تواند برای سالهای آتی مدل پایه قرار گیرد.
منبع:

1400/04/30
11:29:33
5.0 از 5
1037
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ