Go Map نقشه

سیاست وزارت بهداشت برای پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر

سیاست وزارت بهداشت برای پیش گیری از افت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر

مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت از تدوین «نظام ارزیابی و رتبه‏ بندی دانشگاه‏ ها» در امور دانشجویان شاهد و ایثارگر آگاهی داد و اظهار داشت: با اجرای این سیاست ها خیلی از مشکلات این دانشجویان به خصوص افت تحصیلی آنها مرتفع می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر محمد تاجفرد در نشست مدیران امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه های علوم پزشکی کلان مناطق آمایشی کشور، اقدامات انجام شده و برنامه های آتی اداره کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت را تشریح نمود اظهار داشت: احیای «سامانه جامع اطلاعات دانشجویان شاهد و ایثارگر» و بروزرسانی و تکمیل نهایی آن اولویت آتی وزارت بهداشت شمرده می شود.
وی به پیگیری فراگیر و مؤثر مسائل و مشکلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر اشاره نمود و اضافه کرد: انجام بموقع «نقل و انتقال دانشجویان» جامعه هدف برمبنای ضوابط و با دقت و رعایت عدالت، بررسی پرونده های‏ «موارد خاص» و شرکت مداوم و مؤثر در جلسات کمیسیون‏ موارد خاص وزارت و برگزاری «ترم تابستانی مجازی» برای دانشجویان معزز شاهد و ایثارگر همچون اقدامات آموزشی این دانشجویان است.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت تقویت نظام پاسخگویی و نظام اطلاع رسانی اضافه کرد: ساماندهی نظام پاسخگویی و ایجاد «سامانه ارتباط نزدیک» و پاسخگویی سریع و همین طور «بازطراحی وب‏سایت اداره‏ کل» با رویکرد تولید و انتشار محتوا، تقویت اطلاع‏رسانی و ایجاد بخش های جدید و پیش‏بینی امکان دسترسی دانشگاه ها برای انتشار اخبار دانشگاهی از مهم ترین اقدامات انجام شده وزارت بهداشت در حوزه دانشجویان شاهد و ایثارگر بشمار می رود.
تاجفرد همین طور با اشاره به برگزاری «اولین المپیاد ورزشی مجازی دانشجویان شاهد و ایثارگر» دانشگاه های علوم پزشکی، اضافه کرد: این جشنواره با هدف ارتقای سلامت و نشاط دانشجویان، با استقبال بسیار خوبی روبرو شده است.
وی از «جلب مشارکت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت» در برنامه های آموزشی- فرهنگی آگاهی داد و اضافه کرد: خوشبختانه صندوق رفاه دانشجویان، آمادگی کامل خودرا برای همکاری با دانشجویان شاهد و ایثارگر اعلام نمود.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت درخواست نمود مدیران امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه ها ضمن هماهنگی با مدیران دانشجویی دانشگاه ها طرح های خودرا بعد از هم فکری به ستاد شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت ارسال نمایند.
تاجفرد بررسی موانع و مشکلات اعتبارات و ساختار و تقویت واحدهای دانشگاهی را ضروری دانست و از تشکیل «شورای مشورتی آموزشی» و «شورای مشورتی پژوهشی» و «تقویت ارتباط با ستادهای دانشگاهی» و جلسات منظم ‏با مدیران کلان مناطق آمایشی آگاهی داد.
وی تدوین «نظام ارزیابی و رتبه‏ بندی دانشگاه‏ ها» در امور دانشجویان شاهد و ایثارگر، «بازبینی دستورالعمل طرح استاد مشاور» دانشجویان شاهد و ایثارگر و بازنگری و روش اجرای «طرح تقویت بنیه علمی دانشجویان» با کمک دانشگاه علوم پزشکی مجازی را همچون برنامه های آتی اداره کل امور شاهد و ایثارگر برشمرد.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت تصریح کرد با جدی تر شدن طرح استاد مشاور، خیلی از مشکلات مانند افت تحصیلی دانشجویان شاهد وایثارگر مرتفع خواهد شد و در بحث ارتقا تحصیلی با کمک صندوق رفاه، می توان تسهیلاتی برای ایجاد انگیزه و تقویت برنامه های آموزشی دانشجویان در نظر گرفت.
به گزارش اداره کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، ایشان سپس بر ضرورت «ب‏روزرسانی سامانه جامع اطلاعات» با محوریت مناطق ۱۰ گانه آمایشی با هدف؛ ارزیابی دقیق تعداد دانشجویان، بررسی کیفیت آموزشی و کمک در رتبه‏ بندی دانشگاه ها تاکید کرد.
تاجفرد بر اجرای «برنامه های رفاهی و صنفی» برای دانشجویان معزز شاهد و ایثارگر تاکید کرد و دراین زمینه به تقویت «برنامه های فرهنگی» و برگزاری جشنواره فرهنگی یادگاران ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر در ۵ رشته فیلم کوتاه، عکس، پوستر، شعر و دلنوشته و برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی «اعضای هیأت علمی ایثارگر» در آینده اشاره نمود.
وی ادامه داد: پنجمین جشنواره آموزشی - تحصیلی جایزه ملی ایثار نیز تیر ماه سال آینده برگزار می شود، که در این جشنواره با تغییراتی نسبت به سالهای قبل، شرط معدل نیز گذاشته شده است.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت به موانع و چالش های موجود اشاره نمود و اظهار داشت: «نبود ردیف بودجه مستقل و مشکلات اعتبارات و منابع مالی ناکافی» برای تخصیص به دانشگاها و «نبود ساختار منسجم و یکپارچه» در واحدهای دانشگاهی، از چالش های عمده ما محسوب می شوند.
وی «کمبود نیروی انسانی» و «کمبود فضای فیزیکی» لازم و عدم پیش ‏بینی منابع لازم برای تحقق برخی قوانین جدید خصوصاً موارد قانونی برنامه ششم توسعه را از سایر مشکلات موجود برشمرد و از معاون آموزشی خواهان مساعدت دراین زمینه شد.
تاجفرد ۶ موضوع «نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر و حمایت های لازم از آنان»، «طرح استاد مشاور و تقویت بنیه علمی دانشجویان و بررسی راه‏کارها»، «استفاده از ظرفیت صندوق رفاه دانشجویان در تسهیلات آموزشی و رفاهی با حضور رئیس صندوق رفاه دانشجویان»، «مروری بر جشنواره آموزشی- تحصیلی جایزه ملی ایثار»، «گزارش در مورد سامانه جامع اطلاعات امور دانشجویان شاهد و ایثارگر» و «ارائه طرح ها، ایده ها و پیشنهادات دانشگاه ها در سایر موارد» را بعنوان دستور جلسه عنوان نمود.1399/12/02
10:15:04
0.0 از 5
1056
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ