Go Map نقشه

بایسته های ترویج علم چیست؟

بایسته های ترویج علم چیست؟

به گزارش نقشه اصفهان عضو شورای علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان اظهار داشت: ترویج علم یک کار تخصصی است و به مفهوم به هم رساندن زیبای و درستی است و هدف آن بالابردن معدل عقلانیت عمومی است.حامد صفایی پور شامگاه گذشته (پنج شنبه-۲۰ آذر ماه) در وبینار نکوداشت پروفسور احمد کیاست پور- استاد نجوم و اخترفیزیک و مروج علم ستاره شناسی که به همت مرکز نجوم ادیب اصفهان برگزار شد، با مبحث بایسته های ترویج علم، اظهار نمود: پیشرفت علمی به سه روش مستقیم، نامستقیم و پیشرفت علم محقق می شود. روش نخست را دانشمندان مرتبه اول استفاده می نمایند و روش نامستقیم توسط مروجان علم استفاده می شود.

وی اضافه کرد: مروجان علم به دیگران کمک می کنند تا سهمی در توسعه علم داشته باشند. دسته نخست در مورد علم عمیقا مطالعه می کنند و مروجان به صورت سطحی تر با موضوعات گسترده تر تحقیق می کنند.

مربی مهارت های اندیشیدن اضافه کرد: ترویج یک کار تخصصی است و به مفهوم به هم رساندن زیبای و درستی است. هدف ترویج بالابردن معدل عقلانیت عمومی است و با بالارفتن معدل عقلانیت عمومی دو عارضه کم می شود و انزوای نخبگان و توده گرایی نتیجه کم بودن معدل عقلانیت علمی است.

به گفته صفایی پور ترویج از طریق، گفتگو، مناظره، گسترش ایده ها، داستان ها و بازی های علمی، نشریات عمومی علمی، کتاب، مقالات مروری، جوایز نمادین، جوایز بین رشته ای و... به دست می آید.

به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، وی مروج علم را یک روشن فکر نامید و اظهار داشت: مروج علم از ابزارهای گفته شده بهره برده و به ترویج علمی کمک می نماید و باید توجه کرد که یکی از مهمترین ابزارهای ترویج علم آشنایی مردم با علم است.

مدیر موسسه آموزشی تیزفکری تصریح کرد: ابزارهای علمی مانند میکروسکوپ و تلسکوپ هم در ترویج علم موثرند و نوآوری های علمی هم به این راه کمک می نماید.

صفایی پور اظهار داشت: ترویج دیگری تحت نام کمک به دانش پیشرفت علم هم وجود دارد که به مفهوم این است که چطور کمک نماییم مردم به غنی سازی شناختی برسند و توانایی های ذهنی افراد بالا برود. در این رویکرد ترویج علم به این صورت است که علم چه سفارش هایی برای غنی سازی شناختی دارد.

وی افزود: اگر این دانش شناختی در همه مردم جامعه یک درصد افزایش یابد، معادل کار صد هزار دانشمند خواهد بود. به صورت کلی اگر به مردم توانایی فکر کردن بهتر را بدهیم زمینه مناسبی برای پیشرفت در پیشرفت و توسعه علم را فراهم نموده ایم.

منبع:

1399/09/21
22:37:29
5.0 از 5
1357
تگهای خبر: آموزش
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ