Go Map نقشه
معاون فرهنگی وزیر بهداشت تاكید كرد

لزوم معنا محور كردن فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها

لزوم معنا محور كردن فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها

به گزارش نقشه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه باید فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها «معنامحور» شوند، اظهار داشت: تلاش ما این است دانشجویان درك عمیقی از آیات نورانی وحی داشته باشند و در این راستا طرح ˮتدبر در قرآنˮ در برخی از دانشگاه های علوم پزشكی اجرا و با استقبال زیادی از طرف دانشجویان روبه رو شده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر سیما سادات لاری به تشریح برنامه های قرآنی در دست اقدام معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: یكی از برنامه های قرآنی بسیار مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزاری "جشنواره قرآن و عترت" است كه به صورت سالانه انجام می شود. این جشنواره فضای پرشور و نشاط دانشگاه را معطر به رایحه دل انگیز قرآن و ائمه اطهار علیهم السلام كرده و با رشته های متنوعی كه در این جشنواره قرآنی تعریف شده است، همه سلایق موجود در دانشگاه امكان مشاركت در این جشنواره قرآنی را دارند.
وی «تنوع رشته های جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت» را همچون جنبه های مثبت این جشنواره دانست و اظهار داشت: در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت علاوه بر رشته های سنتی جشنواره های قرآنی نظیر قرائت، حفظ، ترتیل و تحقیق، بخش های هنری و پژوهشی نیز طراحی شده و همه «دانشجویان»، «كاركنان» و «اساتید» دانشگاه های علوم پزشكی كشور و همه مراكز بهداشتی، درمانی تابعه وزارت بهداشت می توانند در هر زمینه ای كه صاحب ذوق و سلیقه هستند، امكان حضور در این جشنواره را دارند.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری در "بیانیه گام دوم انقلاب" بر «ترویج سبك زندگی اسلامی»، اشاره كرد: «معنویت»، «ارزش های اخلاقی» و «سبك زندگی اسلامی» را باید از قرآن اقتباس نماییم، چونكه الگوهای اصیل اسلامی برگرفته از قرآن هستند. یكی از رسالت های ما ترویج سبك زندگی قرآنی است كه با پرداختن به قرآن از ابعاد مختلف می توانیم به این مهم دست یابیم.
وی بیان كرد: راه های متفاوتی برای تبلیغ و ترویج قرآن و معارف دینی در دانشگاه ها وجود دارد و دانشجویانی كه در كانون های قرآن و عترت فعالیت می نمایند، می توانند در این زمینه بسیار مؤثر و راه گشا باشند. آنها هم نسل و هم زبان دیگر دانشجویان و دوستانشان در دانشگاه هستند و می توانند مروّجان بسیار خوبی برای قرآن باشند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت استفاده از ظرفیت اساتید مجرب درون دانشگاه را یكی دیگر از روش های ترویج فرهنگ قرآن كریم در دانشگاه ها عنوان نمود و اظهار داشت: اساتید دانشگاه ها بعنوان پیش گامان عرصه علمی دانشگاه در زمره افراد نخبه و سرآمد دانشگاه محسوب می شوند كه تأثیرگذاری بسیاری بر نسل جوان دانشجو دارند؛ هر چه بتوانیم ارتباط دانشجویان و اساتید را تقویت نماییم و اساتید متبحر قرآنی را بعنوان الگوهای موفق به دانشجویان معرفی نماییم، در راه ایجاد انس و الفت دانشجویان با معارف تابناك قرآن موفق تر عمل كرده ایم.
لاری با تاكید بر اینكه "دانشجو باید بداند در دنیایی كه دائم در حال توسعه و پیشرفت مادیات است اگر نتواند ارتباط معنوی با خدا داشته باشد، گرفتار مشكلات زیادی خواهد شد"، اشاره كرد: دانشجو باید به این باور برسد كه ارتباط معنوی كه بوسیله قرآن به دست می آورد در زندگی او اعتماد به نفس و خود باوری به وجود می آورد و به او كمك می نماید تا در سختی های زندگی كمتر گرفتار مشكل شود.
به گزارش مفدا، وی ادامه داد: تلاش ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت این است كه فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها "معنامحور" شوند و دانشجویان درك عمیقی از آیات نورانی وحی داشته باشند، در این راستا طرح "تدبر در قرآن" در برخی از دانشگاه ها انجام شده و با استقبال زیادی از طرف دانشجویان روبه رو شده است.
معاون وزیر بهداشت در خاتمه درباره مجلات پژوهشی قرآنی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت توضیح داد: در زمینه پژوهش های قرآنی نیز دو مجله پژوهشی داریم. مجله "سبك زندگی" و مجله "قرآن و طب" بسیار برای ما حائز اهمیت هستند و امیدواریم با ایجاد انگیزه بتوانیم فضای روحانی، علمی، پژوهشی، تبلیغی و ترویجی قرآنی را در دانشگاه ها افزایش دهیم.
منبع:

1398/07/30
09:47:43
5.0 از 5
4667
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ