Go Map نقشه
با انعقاد تفاهم نامه ای چهارجانبه؛

راه اندازی ناحیه نوآوری دانشگاه تهران

راه اندازی ناحیه نوآوری دانشگاه تهران

به گزارش نقشه، با انعقاد تفاهمنامه ای چهارجانبه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران به منظور استقرار استارت آپ ها، شرکت ها و واحدهای فناور راه اندازی می شود.به گزارش نقشه به نقل از مهر، تفاهم نامه چهارجانبه تأسیس ناحیه نوآوری دانشگاه تهران امروز ۱۰ خرداد در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بین دکتر روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ دکتر علیرضا زاکانی شهردار تهران و دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران منعقد گردید. بر طبق این تفاهم نامه، ناحیه نوآوری دانشگاه تهران مشتمل بر ناحیه نوآوری تهران و ناحیه نوآوری شهر دانش با حمایت و پشتیبانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری تهران و با مدیریت دانشگاه تهران تشکیل می شود. این تفاهم نامه بمنظور ایجاد اکوسیستم جامع فناوری، نوآوری و کارآفرینی و در راستای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری ناحیه نوآوری دانشگاه تهران امضا و مبادله شد. ناحیه نوآوری تهران در محدوده جغرافیایی حدفاصل بزرگراه شهید حکیم در شمال، بزرگراه شهید چمران در غرب، بزرگراه جلال آل احمد، شهید گمنام، خیابان فتحی شقاقی و خیابان مطهری در جنوب و بزرگراه شهید مدرس در شرق است.
ناحیه نوآوری شهر دانش نیز در محدوده جغرافیایی مشخص شده حدفاصل بلوار کشاورز در شمال، خیابان کارگر در غرب، خیابان انقلاب در جنوب و خیابان وصال شیرازی در شرق است.
هدف از راه اندازی این ناحیه، استقرار، فعالیت و رشد شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، واحدهای فناوری و نوآور، پارک علم و تکنولوژِی، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، کلینیک های صنعتی، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها و مراکز کارآفرینی و اشتغالزایی است.
مساعدت در تصویب قوانین، مقررات، بخشنامه ها و ساز و کارهای قانونی جدید مورد نیاز ناحیه در نهادهای بالادستی؛ تشویق و تشویق سرمایه گذاران خطرپذیر، خیرین و واقفین فناوری، صندوق های سرمایه گذاری، شتابدهنده ها، مراکز نوآوری، ساختارهای وابسته به دستگاه های اجرائی و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری به حضور و سرمایه گذاری و استقرار در ناحیه نوآوری و پشتیبانی از استقرار شرکت های دانش بنیان، شتابدهنده، مراکز نوآوری و سایر نهادهای حوزه فناوری و نوآوری مستقر در ناحیه همچون تعهدات معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در این تفاهم نامه است.
حمایت مادی و معنوی در قالب مقررات و مقدورات وزارت علوم در توسعه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران با محوریت فناوری های اولویت دار و اشتغال زا و همکاری در حوزه گسترش زیرساخت های لازم برای استقرار متقاضیان واجد شرایط در ناحیه نوآوری دانشگاه تهران همچون تعهدات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تفاهم نامه چهار جانبه است.
شهرداری تهران نیز با ماموریت تسهیل، تشویق، هدایت و پشتیبانی از استقرار و فعالیت واحدهای فناور و دانش بنیان و استارت آپ ها در سطح ناحیه نوآوری تهران مطابق با ضوابط و مقررات قانونی در این تفاهم نامه حضور دارد.
مساعدت در راستای بهره برداری از مجتمع ها و برج های فناوری در ناحیه با سرمایه گذاری بخش خصوصی مطابق با دستورالعمل های سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی و پشتیبانی از طراحی و پیاده سازی طرح جامع شهری منطقه با نگاه ویژه به ناحیه نوآوری دانشگاه تهران مطابق با مصوبه های شورای اسلامی شهر تهران از دیگر تعهدات شهرداری تهران در این تفاهم نامه شمرده می شود.
دانشگاه تهران نیز با طراحی سازوکارهای قانونی جدید بمنظور اجرای زیرساخت های مورد نیاز برای واحدهای فناور و دانش بنیان و استارت آپ ها به نهادهای بالادستی جهت تصویب، تسهیل و کمک به ایجاد خدمات شهری نوآورانه و فناورانه به مردم و ساکنین ناحیه در امتداد ماموریت های اجتماعی و پشتیبانی از رفاه و آسایش مردم سطح ناحیه نوآوری تهران، تبیین برنامه های مشارکتی در امتداد برنامه های ناحیه نوآوری و ایجاد زمینه استفاده از ظرفیتهای فیزیکی دانشگاه در قالب مقررات و مقدورات از تعهدات دانشگاه تهران است.
همچنین دانشگاه تهران از راه اندازی دفتر تکنولوژی های جدید شهری در شهرداری تهران و توسعه تفاهمات مشترک در راه راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی و پردیس علم و فناوری متناسب با نیازهای شهرداری تهران در دانشگاه تهران حمایت خواهدنمود.


منبع:

1402/03/11
13:45:04
5.0 از 5
308
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ