Go Map نقشه
وزیر بهداشت عنوان كرد:

ایجاد بانک ایده پردازی حوزه تحقیقات و فناوری در وزارت بهداشت

ایجاد بانک ایده پردازی حوزه تحقیقات و فناوری در وزارت بهداشت

به گزارش نقشه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد بانک ایده پردازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آگاهی داد و اظهار داشت: ما برای هر ایده تحقیقاتی متناسب با اهداف کشور و نیاز جامعه، اهمیت قائلیم.به گزارش نقشه به نقل از وزارت بهداشت، دکتر بهرام عین اللهی در نشست هم اندیشی با دانشمندان یک درصد پراستناد جهان در زمینه علوم پزشکی، ضمن تاکید بر استمرار جلسات هم اندیشی با نخبگان حوزه سلامت، بر عملیاتی شدن نظرات و پیشنهادهای دانشمندان تاکید نمود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فرمایش های رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال ۱۴۰۱ در مشهد مقدس و تجلیل ایشان از دانشمندان کشور اشاره و اشاره کرد: مقام معظم رهبری همیشه عنایتی ویژه به تولید علم خصوصاً در عرصه سلامت دارند که این حمایت ایشان، مایه دلگرمی و پشتوانه ای معنوی برای نخبگان علمی و پژوهشگران در سیستم سلامت است.
عین اللهی با ذکر حدیثی از امیرالمومنین (ع) اظهار داشت: علم اندوزی از اصول بنیادین فرهنگ ماست و باید از دانشمندانی که در تولید علم نافع، سهم و نقش دارند، تقدیر نماییم و ایشان را گرامی داریم.
وی به دستاوردها و پیشرفت های حاصل شده در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه های مختلف خصوصاً در عرصه سلامت اشاره و اشاره کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای کشور پس از انقلاب اسلامی به حوزه سلامت مربوط می شود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: چونکه بدون شک، وابستگی ما در این عرصه پیش از انقلاب به غربی ها صددرصد و به شکلی بود که در کوچک ترین مسائل بهداشت و درمان ناگزیر از کمک آنها بودیم؛ اما امروز در خیلی از شاخص ها، با فاصله و ارتفاعی چشم گیر نسبت به خیلی از کشورها سرآمدیم.
وی ادغام آموزش پزشکی در درمان را از بزرگترین دستاوردهای سیستم سلامت جمهوری اسلامی عنوان و اشاره کرد: با این ابتکار توانستیم دانشگاه را به خدمت جامعه در آوریم و از این روست که امروز جامعه می تواند برای ارتقا سلامت از دانشمندان خود استفاده نماید و زمینه ساز رشد و پیشرفت سلامت شود.
عین اللهی با اعلان اینکه امروزه از نظر نیروی انسانی کارآمد از وضعیت مناسبی برخورداریم، گفت: ما نه فقط انواع خدمات درمان را در داخل کشور باکیفیت مطلوب ارائه می نماییم، بلکه شاهد حضور بیماران دیگر کشورها در ایران برای درمان هستیم.
وی تناسب دو مقوله ظرفیت و اثربخشی را در سیستم سلامت حائز اهمیت خواند و اشاره کرد: عملکرد وزارت بهداشت در انجام تحقیقات اثربخش افتخار آمیز است است؛ به شکلی که از ۷۸ هزار مقاله تولید شده در کشور ۳۱ هزار مقاله به دانشمندان حوزه سلامت متعلق می باشد و این در حالیست که تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی، تنها ۲۱ هزار نفر و معادل یک پنجم کل تعداد اعضای هیأت علمی کشور است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سرعت رشد تولید علم در وزارت بهداشت از میانگین سرعت رشد علم در کل کشور که ۷.۴۴ بوده، بالاتر و حدود ۸.۳۳ است که نشان از همت بالای دانشمندان ما دارد و باید کوشید تا از این عدد هم فراتر رویم.
وی اضافه کرد: پیشرفتی که امروز به آن دست یافته ایم، آرمان مطلوب ما نیست و می توان رشد بهتری را نیز رقم زد؛ برای این منظور باید ساختارهای تولید علم چابک تر شده و اثربخشی ۸۴۰ مرکز تحقیقاتی فعلی ما افزایش یابد.
به گفته وزیر بهداشت حوزه سلامت کشور برای رشد تولید علم نیازمند یک سیستم مجهز و فناوری پایه است که دسترسی دانشمندان به اطلاعات را سریع و آسان کند.
وی بر ضرورت وضع قوانین و مقررات متناسب با سیستم جدید تاکید و با اشاره به اقداماتی که سال قبل در این عرصه انجام شده است، تصریح کرد: سال قبل که مقام معظم رهبری آنرا با عنوان «سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» مزین فرمودند؛ در زمینه سلامت دانش بنیان ۴۳ درصد رشد رقم خورد؛ بطوریکه اکنون ۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی پیشرفته با کمک شرکت های دانش بنیان در داخل کشور تولید می شوند.
عین اللهی با اعلان اینکه امروز علوم پزشکی ما نیازمند علوم پایه اند، اظهار داشت: متاسفانه علوم پزشکی در دنیا متکی به داروست؛ چونکه دارو دومین عامل تجارت در دنیاست و مافیای دارو در جهان نمی گذارد علم پزشکی از محدوده درمان های دارویی خارج شود؛ در صورتیکه امروزه خیلی از بیماریها بدون نیاز به دارو درمان می شوند و بدین سبب ما باید علوم پایه را ارتقا و گسترش دهیم.
وی با تأکید بر این که حوزه سلامت نباید به ترجمه یافته های دانشگاه های غربی اتکای صرف داشته باشد، بلکه باید در تولید علم و فناوری مبتکر باشیم، اظهار داشت: افزایش راندمان مراکز پژوهشی در کشور می تواند ما را در نیل به این هدف یاری دهد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همین طور با اشاره به لزوم همتا پروری و جوان پروری در حوزه تولید علم اضافه کرد: هم اکنون دانشگاه ها ماموریت گرا شده اند و به هر دانشگاه ماموریت ویژه ای داده شده تا با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های خود به تولید علم بپردازد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همین طور از ایجاد بانک ایده پردازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آگاهی داد و اظهار داشت: ما برای هر ایده تحقیقاتی متناسب با اهداف کشور و نیاز جامعه، اهمیت قائلیم و از ایده هایی که پاسخگوی اهداف و نیازهای کشور باشند، حمایت می نماییم.


منبع:

1402/01/18
22:21:33
5.0 از 5
366
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ