Go Map نقشه

تبدیل توربین های بادی مستعمل به بتن!

تبدیل توربین های بادی مستعمل به بتن!

به گزارش نقشه، یک شرکت استارتاپی موفق شده است توربین های بادی مستعمل را به بتن مفید تبدیل کند، بدین صورت که پره های توربین های بادی را به فیبر تقویت کننده بازیافت می کند تا استقامت و دوام کلی بتن را افزایش دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، توربین های بادی برای تولید انرژی عالی هستند، اما بعد از آنکه عمر مفید آنها پایان می یابد، کاملاً هدر می روند و تبدیل به ضایعات می شوند و مواد مورد استفاده برای ساخت آنها به خوبی تجزیه و بازیافت نمی شود.
طول عمر آنها حدود ۲۰ تا ۲۵ سال است و هنگامی که دور ریخته می شوند، تیغه های عظیم شیشه ای یا فیبر کربنی آنها اغلب به محل های دفن زباله منتقل می شوند.
حالا یک شرکت استارتاپی آمریکایی به دنبال انجام کاری در مورد این مورد است.
یک استارتاپ با یک هدف بلندپروازانه و مفید
این شرکت استارتاپی مستقر در آیووا آمریکا، REGEN Fiber نام دارد. این شرکت، تیغه های توربین بادی را به بافت تقویتی تبدیل می کند که استقامت و دوام کلی بتن و محصولات پیش ساخته را زیاد می کند.
قابل ذکر است که این استارتاپ متعلق به یک شرکت حمل و نقل معروف به Travero است.
جف وودز، مدیر توسعه کسب و کار در شرکت Travero می گوید: با رشد فوق العاده پیشبینی شده در صنعت تولید انرژی بادی و تعداد فزاینده ای از توربین های بادی که هم اکنون به انتهای عمر تقریبا ۲۰ ساله خود رسیده اند، استارتاپ ما در زمان مناسبی وارد این بازار شده است.
وی ادامه داد: بازیافت تیغه ها بدون استفاده از گرما یا مواد شیمیایی و همزمان دور نگه داشتن آنها از محل های دفن زباله یا سوزاندن، از اهداف پایداری صنعت تولید انرژی بادی و مشتریانی که محصولات بازیافتی را دریافت می کنند، حمایت می کند.
این شرکت تخمین می زند که بازیافت تیغه های توربین های بادی را در مقیاس تجاری، از نیمه دوم سال ۲۰۲۳ آغاز کند و برای دستیابی به این هدف، درحال ساخت یک مرکز جدید است.
هنگامی که این مرکز به صورت کامل عملیاتی شود، استارتاپ REGEN Fiber می تواند سالانه بیشتر از ۳۰ هزار تن مواد حاصل از تیغه های توربین های بادی را بازیافت کند.
بازیافت تیغه ها یا پره های توربین های بادی هم اکنون هم به صورت محدود صورت می گیرد و مواد حاصل از آنها به الیافی تبدیل می شوند که می توانند برای آسفالت و محصولات کامپوزیت استفاده شوند.
سایر مفاهیم هیجان انگیز برای بازیافت و استفاده مجدد از توربین های بادی
مفهوم بازیافت توربین های بادی چندان جدید نیست. بعنوان مثال در اکتبر سال ۲۰۲۱، شرکتی معروف به Re-Wind Network برای بازیافت پره های توربین بادی به منظور استفاده در ایستگاه ها یا پناهگاه های دوچرخه در دانمارک خبرساز شد.
در آن زمان، این شرکت به علت یافتن روشی پایدار برای این مورد با مواد کامپوزیت دور ریختنی، مورد ستایش قرار گرفت.
در فوریه ۲۰۲۲ هم گزارش هایی در خصوص استفاده از پره های توربین توسط همین شرکت، این دفعه برای ساخت یک پل در ایرلند منتشر گردید.
در عین حال، در ماه آگوست سال ۲۰۲۲، دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان یک ماده متمایز برای توربین ها ایجاد کردند که میتوان آنرا احیا کرد و در تیغه های توربین جدید یا انواع محصولات دیگر همچون میز، چراغ های عقب خودرو، پوشک و حتی پاستیل خرسی بازیافت کرد.
حالا این نوآوری جدید امیدوار است که مشکل ضایعات توربین های بادی را بتوان در همان منبع آن حل کرد و سازه ها را کاملاً قابل بازیافت کرد و از اشغال فضا در محل های دفن زباله توسط آنها جلوگیری کرد.
منبع:

1401/10/24
14:55:24
5.0 از 5
124
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ