Go Map نقشه
سرپرست مركز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت مطرح كرد

کمبود تحقیقات در زمینه آنتی بیوتیک ها و مقاومت های میکروبی

کمبود تحقیقات در زمینه آنتی بیوتیک ها و مقاومت های میکروبی

به گزارش نقشه، سرپرست مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به کمبود تحقیقات درحوزه آنتی بیوتیک ها و مقاومت های میکروبی، اظهار داشت: با افزایش تجویز آنتی بیوتیک هایی با طیف اثر گسترده علاوه بر این که ریسک القای مقاومت میکروبی بیشتر می شود، ریسک بروز تعدادی از عفونت های فرصت طلب نیز افزایش می یابد؛ لازم است آنتی بیوتیک ها متناسب با نوع باکتری تجویز و مصرف شوند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا بنفشه امروز در همایش پیش گیری از ایجاد مقاومت های میکروبی که به همت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بصورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اینکه مقاومت میکروبی یک تهدید جهانی است و اگر امروز توجهی نکنیم، در آینده مراقبت ضدمیکروبی را نخواهیم داشت، اظهار داشت: نخستین مساله تجویز و مصرف غیرمنطقی آنتی بیوتیک هاست. اگر آنتی بیوتیک در مدت زمان کافی و در دوره تعیین شده آن استفاده نشود، میکروب بطور کامل از بین نمی رود و این مساله می تواند عاملی برای بروز مقاومت آنتی بیوتیک ها شود.
سرپرست مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت به کمبود تحقیقات درحوزه آنتی بیوتیک ها و مقاومت های میکروبی اشاره نمود و اضافه کرد: در دهه های اخیر به شدت تعداد آنتی بیوتیک های جدید کم شده است. عدم تعهد در سطوح مختلف جامعه، عدم سیاستگذاری ها و همین طور کیفیت پایین بعضی داروها می توانند سبب القای مقاومت دارویی شوند.
دکتر بنفشه اضافه کرد: هنگام تجویز یک آنتی بیوتیک باید دقت شود آیا این مورد بیماری یک عفونت باکتریایی است یا ویروسی؟ اگر شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور بتوانند محصولی برای انجام تست های افتراقی برای تشخیص عفونت های باکتریایی و وایرالی عرضه کنند، کمک بزرگی به کشور انجام داده اند.
وی قدم اول را تشخیص عفونت باکتریال دانست و اظهار داشت: باید عامل عفونت مشخص شود. متاسفانه به علت عدم صحت و دقت، تست های تشخیصی در نتایج تست و آنتی بیوگرام خیلی در درمان های بالینی مورد استناد قرار نمی گیرد و موجب می شود شناسایی عامل عفونت کمتر شود.
دکتر بنفشه مرحله بعدی را استفاده از آنتی بیوتیکی دانست که بیشترین تاثیر را بر روی آن باکتری مشخص داشته باشد؛ مساله ای که در بالین و درمان دیده نمی شود و متاسفانه اغلب مواقع بدون توجه به نوع باکتری از آنتی بیوتیک هایی با گستردگی اثر درمان استفاده می شود.
وی اشاره کرد: محدودیت در تجویز آنتی بیوتیک متناسب با نوع باکتری، طیف اثر را با بالاترین اثرگذاری و کمترین هزینه اقتصادی تحمیل کند. در این رویکرد فردی که به تجویز می پردازد باید بر طیف اثر آنتی بیوتیک ها مسلط باشد. بدین سبب لازم است در رویکرد های آموزشی به این نکته توجه ویژه شود.
دکتر بنفشه هشدار داد: اگر از آنتی بیوتیک هایی با طیف اثر گسترده استفاده نماییم، ریسک القای مقاومت میکروبی افزایش خواهد یافت، همین طور ریسک بروز تعدادی از عفونت های فرصت طلب افزایش خواهد یافت. فقط در عفونت هایی که سرعت پخش سریع دارند، مجاز هستیم که تا پیش از انجام مرحله تشخیص نوع باکتری از آنتی بیوتیک های با طیف گسترده استفاده نمائیم.
سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مسئله ای که به اثربخشی آنتی بیوتیک ضربه می زند استفاده از رویکرد اشتباه در پروفیلاکسی (مصرف آنتی بیوتیک قبل از درمان) است، تصریح کرد: طبق اصول تجویز منطقی آنتی بیوتیک، اصل استفاده از یک نوع داروی آنتی باکتریال است و فقط چندمورد استثنا وجود دارد مثل زخم پای دیابتی یا آبسه های داخل شکمی یا در بعضی مواقع در بیماری سل و... چاره ای جز استفاده از رژیم های آنتی بیوتیکی وجود ندارد.
دکتر بنفشه با اشاره به عوامل تعیین کننده در انتخاب آنتی بیوتیک ها، اظهار داشت: یکی محل عفونت است که کمک بزرگی در تشخیص عامل عفونت است. توجه به نوع و شدت عفونت بسیار تعیین کننده است. توجه به عوامل زمینه ای بیمار و شاخصهای وابسته به دارو نیز موثر است.
او در آخر برای رسیدن به رویکرد مؤثر در مقابله با مقاومت های میکروبی، اعلام نمود: باید در سطح مصرف و فرهنگ سازی فعالیت شود تا رفتار مردم تصحیح شود تا برای هر بیماری تب دار درخواست آنتی بیوتیک نداشته باشند و آغاز به مصرف خودسرانه نکنند. در پرورش دام و طیور نیز از آنتی بیوتیک ها استفاده شده و بعد از مصرف آن وارد بدن انسان می شود، بدین سبب نظارت و آموزش بیشتری دراین حوزه اعمال شود. در سطح تجویز دارو، حتی فارغ التحصیلان رشته پزشکی هم متاسفانه اطلاعات کافی درباب اصول منطقی تجویز آنتی بیوتیک ها ندارند. همین طور در بخش تحویل دارو در داروخانه هم گاهی آنتی بیوتیک ها بدون نسخه و به درخواست بیمار ارائه می شوند که تخلف بزرگی است و عواقب جبران ناپذیری برای تمامی انسان ها دارد.
منبع:

1401/09/03
16:54:44
5.0 از 5
372
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ