Go Map نقشه

رقابت بیش از ۳۳۱ هزار داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون ارشد

رقابت بیش از ۳۳۱ هزار داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون ارشد

بیش از 331 هزار داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از بامداد امروز پنج شنبه رقابت خودرا برای کسب صندلی های ارشد شروع کردند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، نخستین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از بامداد روز گذشته در زمینه های امتحانی شروع شد و روز گذشته تعداد ۶۴۷ هزار و ۲۰۹ داوطلب (با احتساب علاقه مندی به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) در این آزمون شرکت کردند که ۳۳۹ هزار و ۹۰۶ نفر آنها زن و مابقی مرد بودند. در حقیقت ۵۳ درصد داوطلبان این آزمون را زنان تشکیل می دادند.
دومین روز آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نیز از ساعت ۸: ۳۰ دقیقه امروز با شرکت ۳۳۱ هزار و ۳۵۹ داوطلب در ۳۵ رشته دانشگاهی شروع شده است و فردا جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه جاری نیز ۲۴۷ هزار و ۶۳۳ داوطلب در ۳۷ رشته امتحانی این آزمون به رقابت خواهند پرداخت.
در حقیقت آمار ثبت نام کنندگان برای آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در مقایسه با آمار داوطلبان آزمون سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۲ هزار و ۳۵۸ نفر بیشتر است و تعداد کل رشته های امتحانی این آزمون نیز ۱۳۵ کد رشته امتحانی است.
در گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۴۹ هزار و ۷۸۴ نفر زن و ۱۸۵ هزار و ۲۷۷ نفر نیز مرد شرکت کردند.
در مجموع ۴۳۵ هزار و ۶۱ نفر داوطلب علوم انسانی هستند.
در گروه آزمایشی علوم پایه مجموعا ۳۵ هزار و ۹۹۱ نفر داوطلب شرکت کردند که ۲۴ هزار و ۶۷ نفر آنها زن و ۱۱ هزار و ۹۲۴ نفر نیز مرد هستند.
در گروه آزمایشی فنی و مهندسی نیز ۱۱۹ هزار و ۹۸۷ نفر داوطلب آزمون ارشد داشتیم که از این تعداد ۳۲ هزار و ۷۸ نفر زن و ۸۷ هزار و ۹۰۹ نفر نیز مرد هستند.
در گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی ۱۳ هزار و ۱۷۷ نفر شرکت کردند که ۶ هزار و ۸۴۰ نفر زن و مابقی مرد هستند.
در هنر نیز ۴۰ هزار و ۵۹۸ نفر داوطلب آزمون داشتیم که ۲۵ هزار و ۶۶۳ نفر آنها زن و مابقی مرد هستند. در گروه دامپزشکی نیز ۲ هزار و ۳۹۵ نفر داوطلب شرکت کردند که از این تعداد هزار و ۴۷۴ نفر زن و ۹۲۱ نفر نیز مرد هستند.
در مجموع ۳۳۹ هزار و ۹۰۶ نفر داوطلب زن در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده اند و ۳۰۷ هزار و ۳۰۳ نفر نیز مرد هستند.
تعداد حوزه های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد امسال ۲۸۱ حوزه امتحانی اصلی و هزار و ۷۷۰ حوزه فرعی در ۱۸۶ شهرستان مختلف کشور است.
بعد از برگزاری آزمون و تصحیح اوراق نتایج اولیه بصورت کارنامه تنظیم و این کارنامه اواخر خرداد ماه بوسیله سازمان سنجش منتشر می شود و مجازین انتخاب رشته اوایل تیر ماه می توانند بعد از مطالعه دفترچه راهنما حداکثر صد کد رشته و محل را از میان کد رشته و محل های موجود انتخاب کنند.
گزینش اولیه برمبنای نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد از معدل تراز شده دوره کارشناسی با رعایت ضوابط مربوط صورت خواهد گرفت.
استخراج و اعلام لیست معرفی شدگان چند برابر رشته های خاص برای آزمون های تشریحی، عملی و مصاحبه و علمی و غیره و اعلام اسامی چند برابر ظرفیت اواسط تیر ماه اعلام می شود.
همین طور انجام آزمون های تشریحی و مصاحبه ارگان ها و رشته های خاص نیز نیمه دوم تیر ماه اعلام خواهد شد. در نهایت استخراج و اعلام لیست اسامی نهایی پذیرفته شدگان آزمون در هفته اول شهریور ماه بوسیله سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام خواهد شد.1401/02/29
14:07:58
5.0 از 5
347
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , كارشناسی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ