Go Map نقشه
در اختتامیه ایران مرز پرگهر مطرح شد

از نقد صداوسیما تا افسوس ۲۵ سال ندیدن کاخ گلستان

از نقد صداوسیما تا افسوس ۲۵ سال ندیدن کاخ گلستان

آیین اختتامیه شانزدهمین دوره «ایران مرز پرگهر» با تقدیر از برگزیدگان این طرح اجرا شد. این طرح با هدف تقویت روحیه خودباوری و تحقق شعار «ما می توانیم» و آشنایی دانشجویان با پیشرفت های کشور از سال 1384 در حال برگزاری است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، جمال رحیمیان، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به تاریخچه این طرح که از سال ۸۴ شروع شده است، اظهار داشت: در نظرسنجی هایی که همان سال برگزار شد اردوهای دانشجویی بالاترین جذابیت را برای دانشجویان داشت، از طرفی در طول آن سال ها پروژه های عمرانی و زیرساختی در کشور اجرا شده بود که ضرورت داشت دانشجویان با آنها آشنا گردند. نتیجه این دو نیاز به ایده طرح «ایران مرز پرگهر» رسید و تا امروز ۱۵ دوره حضوری و از سال ۱۴۰۰ به علت کرونا نیز یک دوره غیرحضوری برگزار شده است.
وی بیان نمود: در دوره دوم وقتی گزارش این طرح را برای مقام معظم رهبری فرستادم ایشان فرمودند این کار از دغدغه های من است که جوانان با پیشرفت های کشور آشنا گردند.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی همین طور از وزارت خانه ها و سایر دستگاه ها درخواست نمود این طرح را بعنوان پروژه دانشجویی حمایت کنند و در ادامه اظهار داشت: دانشجویان شرکت کننده در دوره شانزدهم که سال تحصیلی آنها مقارن با کرونا شده هنوز لذت اردوهای دانشجویی را نچشیده اند، اما طرح مرز پرگهر آماده اجرای اردوهای دانشجویی است.

از مصیبت های کشور این است که روی مشکلات بحث علمی نمی کنیم
حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز پیشرفت و توسعه کشور را با اهمیت ترین موضوع تربیت انسان توسعه یافته دانست و خودباوری و علم و فناوری را همچون شاخصهای آن برشمرد و اظهار داشت: خودباوری زمانی باارزش است که به سلاح علم و فن آوری مجهز باشد تا از این طریق بتوانیم مسائل و مشکلات کشور را حل نماییم.
وی افزود: پیش از انقلاب ما با دورانی مواجه بودیم که عدم خودباوری تبلیغ می شد. تبلیغ این بود که جهان سوم نمی تواند مشکلات خودرا حل کند و فقط چشم آبی ها می توانند و ما که آن دوران را لمس کرده ایم وقتی انقلاب پیروز شد یکی از بحث هایمان این بود که چگونه در نسل جوان ایجاد خودباوری نماییم. یکی از دلیلهای تشکیل جهاد دانشگاهی در سال ۵۹ هم همین بود، سازمان علمی و فرهنگی ای تشکیل گردد که روی خودباوری و توسعه فن آوری کار کند. با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه توسعه علم و فن آوری اثبات کردیم نه فقط مشکل نداریم در مرز علم حرکت نماییم مثل پژوهش در زمینه سلول های بنیادی، بلکه امروز علم را به فن تبدیل نموده ایم و روی ژن و سلول درمانی و درمان بیماری های صعب العلاج کار می نماییم.
رئیس جهاددانشگاهی اضافه کرد: ایران مرز پرگهر هم طرحی در این راستا بود. هدف این بود که نسل جوان و دانشجو دستاوردهای گذشته و امروز را ببینند. امیدواریم پس از فروکش کردن کرونا این طرح با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.
طیبی افزود: همه اقدامات ما بر این است که جوانان باور کنند هر تصمیمی در کشور گرفته می شود باید مبنای علمی و کارشناسی داشته باشد. از همین رو مسابقات ملی مناظره دانشجویی از طرف جهاددانشگاهی برگزار می گردد و دانشجویان بعنوان مدیران آینده زیر نظر داوران بحث علمی می کنند. شاهد بودم وقتی پای مباحث علمی به میان می آید دیدگاه های سیاسی عوض می شود، بطورمثال یکی از بحث ها این بود که اگر تحریم ها جدی تر شد تنگه هرمز باید بسته شود؟ شرکت کننده ها با استدلال علمی روی این مورد بحث می کردند. اصلا، یکی از مصیبت های کشور این است که روی مشکلات کشور بحث علمی نمی نماییم. پیشنهاد می کنم بعنوان سازندگان آینده کشور در این مسابقات شرکت کنید.
او همینطور اظهار داشت: در این ۴۳ سال به اندازه کافی درباره توسعه و پیشرفت کشور الگوسازی شده و اثبات شده که توان حل مشکلات خودرا داریم، در زمینه هایی هم که فرصت نشده می توان انتقال تکنولوژی داد، ولی آنچه در سطوح عالی کشور باید اتفاق افتد این است که پیشرفت و توسعه، اولویت اصلی کشور باشد و مسائل دیگر در ذیل آن تعریف شود، در این صورت است که با نیروی فرهیخته و شاید فقط با دو برنامه توسعه بتوان به عموم اهداف توسعه دست یافت.

افسوس که ۲۵ سال این کاخ را ندیده بودم
سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور نیز ضمن اشاره به مغفول ماندن آثار تاریخی و طبیعی ایران، روایت کرد: ۲۵ سال در ساختمان دادستانی نزدیک کاخ گلستان کار می کردم درحالی که فاصله آن تا کاخ گلستان به پنج دقیقه هم نمی رسید، ولی تا سه چهار سال پیش این کاخ را ندیده بودم تا اینکه در بسیج قوه قضاییه دوستان تعداد زیادی بلیت نیم بها تهیه کرده بودند و توفیق شد از این مجموعه بازدید کنم، دیدم تعداد زیادی از چین برای تماشای این کاخ آمده بودند. افسوس خوردم که ۲۵ سال در نزدیکی این کاخ بودم و تا حالا آنرا ندیده بودم، درحالی که کاخ گلستان فقط بخش کوچکی از تاریخ و هنر کشور است.
او به جاذبه های کویری ایران نیز اشاره نمود و درباره تجربه ای که در یک کافه سنتی در یزد داشته، اظهار داشت: این کافه در خانه ای قدیمی توسط زوج جوانی مدیریت می شد و اتفاقا گردشگر های زیادی از اروپا داشت و در ازای خدمات درآمد ارزی هم داشت. اتفاقا من را پشت بام خانه بردند و خانه بغلی را نشان دادند گفتند که می خواهند آنرا هم بخرند و به خانه پدری شان اضافه کنند. گفتم اگر کاره ای بودم حتما آن شخص را به مدیریت میراث فرهنگی همان استان منصوب می کردم از بس که خلاق بود و شناخت داشت.
عمرانی در ادامه درباره ضرورت شناخت مخاطب نیز بیان نمود: اگر کاره ای بودم همه مسؤولان را پیش از پذیرش مسؤولیت حتما وادار می کردم سه چهار واحد مخاطب شناسی بگذرانند، چون احساس می کنم نسبت به شناخت مردم مشکل داریم.

بی توجهی صداوسیما به فرمایش مقام معظم رهبری
مهدی برادران، معاون وزیر صنعت نیز با امیدواری برای تدوام طرح ایران مرز پرگهر، آنرا عاملی برای حل مشکلات صنعت دانست و اظهار داشت: دانشجویان مبلغان توسعه صنعت در کشور می باشند. یکی از چالش های ما این است که در شهرهای محروم کمتر مولد داریم. شهرهایی که محصولات و صنایع خوبی دارند و می توانند خودرا مطرح کنند، اما هنوز فرصت تولید برای آنها فراهم نشده است و مولدی وجود ندارد.
وی طرح ایران مرز پرگهر را سمبولیک و تفریحی ندانست و اظهار نمود: کسانی هستند که نمی خواهند ایران سرای امید باشد و به تخریب صنعت دست می زنند، گویی که هیچ صنعتی در ایران تدوام ندارد، این ها گرایش و عرق ملی ندارند. همین ها هستند که در مقابل قاچاق سکوت می کنند.
معاون وزیر صنعت ضمن اشاره به بی اطلاعی مردم از پیشرفت های صنعت، مقصر را کم کاری رسانه هایی همچون صدا و سیما دانست و اظهار داشت: شاید صریح ترین فرمایش را رهبری به صدا و سیما داشتند، سفارش کردند صنعتگران و بزرگان صنعت در صدا و سیما خودشان صحبت کنند، اما در چهار پنج ماه گذشته هنوز این اتفاق نیافتاده است. صنعت فقط تبلیغ بازرگانی نیست.

۷۰ درصد تسهیلات اشتغال به افراد کم تحصیلات رسیده است
رامین اسدی، مدیرکل پروژه های سرمایه گذاری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از تعریف خاطره ای از دوران دانشجویی اش که به طراحی تورهای صنعتی در دانشگاه اقدام نموده بود، درباره وضعیت پرداخت تسهیلات به ایده های دانشجویی اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد افرادی که تسهیلات گرفته اند سطح تحصیلاتشان دیپلم و کمتر از آن بوده است. متاسفانه دانشجویانی که ایده و طرحی داشته اند سهم کمی از این تسهیلات داشته اند.
وی ادامه داد: طبق ارزیابی ها بیشتر افراد تحصیلکرده به خاطر نداشتن وثیقه یا بی اعتمادی خانواده ها نتوانستند از تسهیلات حمایتی با نرخ بهره چهار و شش درصد استفاده کنند. دانشگاه ها می توانند در این حوزه کمک کنند.

سیدعلیرضا بنی هاشمی، رئیس خانه صنعتگران ایران نیز ضمن اشاره به بومی سازی تکنولوژی، به برنامه های مشارکتی این خانه با دانشگاه ها اشاره نمود و از قرارداد با جهاد دانشگاهی برای اجرای اردوهای داخلی و خارجی در زمینه صنعت آگاهی داد.

برگزیدگان دوره شانزدهم «ایران مرز پرگهر»
در ادامه با حضور رئیس جهاد دانشگاهی و معاون دادستان کل کشور از برگزیدگان شانزدهمین دوره «ایران مرز پرگهر» تقدیر گردید.
برگزیدگان عکس:
این بخش برگزیده اول نداشت.
۲-حامد طاهرپور، دانشگاه امام خمینی علی آباد کتول
۳-عماد ضیائی، دانشگاه هنر اصفهان
۴-عباس رحمانی، دانشگاه پیام نور سنندج
۵-پارسا کمالی عنبران، دانشکده فنی شهید شمسی پور تهران
۶-فاطمه کرمی، دانشگاه آزاد
۷-امیر قادری، روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی
و محمدرضا رحمانی آزاد، دانشگاه علم و فرهنگ شایسته تقدیر در بخش عکس شناخته شد.
برگزیدگان بخش فیلم:
هیأت داوران هیچ یک از آثار را برگزیده اعلام نکرد و تنها سه اثر را شایسته تقدیر شناخت.
۱-علی مرادپور آذر، دانشگاه سپهر اصفهان
۲-حامد طاهرپور، دانشگاه امام خمینی علی آباد کتول
۳-نوید مرسلی، واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد
برگزیدگان محتوای دیجیتال:
هیأت داوران در این بخش هیچ یک از آثار را برگزیده اعلام نکرد و چهار اثر را شایسته تقدیر شناخت.
۱-فاطمه رحیمی، موسسه غیرانتفاعی ارم شیراز
۲-پدرام آقایی، دانشگاه علوم تحقیقات
۳-الهه حاجی محمدی، دانشگاه فرهنگیان
۴-اسماعیل عباسی، جهاددانشگاهی تبریز
1401/02/18
23:50:40
5.0 / 5
86
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ