Go Map نقشه

نخستین کامپیوتر جهان چه زمانی شروع به کار کرد؟

نخستین کامپیوتر جهان چه زمانی شروع به کار کرد؟

نقشه: به نظر می آید محققان به تاریخ شروع به کار یک دستگاه باستانی که اغلب بعنوان نخستین کامپیوتر جهان توصیف می شود، پی برده اند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، این دستگاه که "سازوکار آنتیکیترا"(Antikythera mechanism) نام دارد متعلق به زمانی بین ۲۰۰ تا ۶۰ سال قبل از میلاد مسیح است و برای ردیابی زمان و پیشبینی حرکات اجرام آسمانی مورد استفاده قرار می گرفته است.
یک شمایل مارپیچی شکل در پس این دستگاه قرار دارد که یک چرخه ۲۲۳ روزه به نام ساروس(Saros) را نمایش می دهد. دوره اخترشناسی ساروس مدت زمانی است که طول می کشد تا خورشید، ماه و زمین به موقعیت های نسبی یکسانی بازگردند و چرخه ای مشابه را تکرار کنند. از این دوره اخترشناسی برای پیشگویی زمان خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی استفاده می شود.
یک ساروس برابر با ۱۸ سال و ۱۱ روز و هشت ساعت است. البته با عنایت به سالهای کبیسه تعداد روزهای آن متغیر است و می تواند ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ روز باشد.
"آریستیدیس ولگاریس"(Aristeidis Voulgaris) در اداره فرهنگ و گردشگری تسالونیکی(Thessaloniki Directorate of Culture and Tourism) در یونان و همکارانش از آن برای محاسبه زمان آغاز به کار "سازوکار آنتیکیترا" استفاده کردند تا "روز صفری" که این دستگاه با آن کالیبره شده و محاسبات خویش را آغاز کرده، مشخص شود.
"ولگاریس" می گوید: هر سیستمی که برای اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد از یک دماسنج گرفته تا آنتیکیترا احتیاج به کالیبره شدن دارد تا محاسبات خویش را به درستی انجام دهد.
اگرچه این کالیبره شدن عالی نبوده چونکه این یک کامپیوتر ی دیجیتالی نیست و چرخ دنده است اما در پیشبینی خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی عملکرد بسیار خوبی داشته است.
برپایه درک ما از عملکرد این دستگاه و نوشته های حک شده روی آن، انتظار می رفت که کالیبره شدن این کامپیوتر در خلال نوع خاصی از خورشیدگرفتگی رخ داده باشد یعنی زمانی که ماه در دورترین نقطه از مدار خود نسبت به زمین قرار داشته است. موقعیتی که به آن نقطه اوج گفته می شود. ولگاریس و همکارانش مخازن محاسبات کسوف ناسا را برای یافتن کسوف های طولانی مدت غیر معمول که هنگام دور بودن ماه از زمین رخ می دهند، مورد بررسی قرار دادند.
طولانی ترین خورشیدگرفتگی در برهه زمانی که "سازوکار آنتیکیترا" در آن ساخته شده بود، روز ۲۳ دسامبر، ۱۷۸ سال قبل از میلاد مسیح است و به نظر می آید این تاریخی باشد که قدیمی ترین کامپیوتر جهان کالیبره شده است.
منبع:

1401/01/21
11:44:00
5.0 از 5
265
تگهای خبر: دستگاه , ردیاب , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ