Go Map نقشه
رئیس دانشگاه تهران:

نگاه علمی به گردشگری را ترویج نداده ایم

نگاه علمی به گردشگری را ترویج نداده ایم

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه متاسفانه نتوانسته ایم از مزیت های کشور در حوزه گردشگری برای خلق ثروت بهره ببریم، اظهار داشت: شاید یکی از ریشه های اصلی عدم بهره برداری مناسب از ظرفیت های گردشگری این است که نگاه علمی را نسبت به این مورد در کشور ترویج نداده ایم.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در آیین افتتاح نخستین ساختمان دانشکده گردشگری دانشگاه تهران که در محدوده طرح توسعه دانشگاه قرار دارد، اظهار داشت: دانشکده گردشگری در جهت استراتژی جدید دانشگاه در خصوص جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی راه اندازی می شود.
دکتر مقیمی اضافه کرد: یکی از مسئولیت های مهم دانشگاه این است که دانشگاه بتواند از منظر علمی برای حل چالش های کشور چاره ارائه نماید. راه اندازی دانشکده گردشگری هم با این رویکرد و در جهت جاری کردن رویکرد علمی در زمینه کمک به ایجاد کسب و کارها و استفاده از مزیت ها و ظرفیت های کشور در حوزه گردشگری صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه تهران ضمن اشاره به مزیت های قوی رقابتی کشور در حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: بررسی آمار بودجه ریزی کشور نشان داده است که سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی، در جایگاه شایسته ای قرار ندارد. این درحالیست که کشورمان از نظر جاذبه ها و فرصت های گردشگری، میراث فرهنگی و طبیعی و … دارای جایگاه بسیار فوق العاده ای در دنیا است.
رئیس دانشگاه تهران با تکیه بر این که جهت راه اندازی دانشکده گردشگری، دیدگاه های استادان، صاحب نظران و فعالان این حوزه را دریافت کردیم، خاطرنشان کرد: وقتی یک کار علمی می خواهد صورت بگیرد، توقع و انتظاری که از دانشگاه تهران وجود دارد، این است که به صورت کارشناسی و دیدگاه خبرگی کار را پیش ببرد. ما هم در دانشگاه تهران با برگزاری نشست های متعدد، دیدگاه های فعالان این حوزه را دریافت کردیم و با هم اندیشی استادان این حوزه، برنامه ها و مأموریت های دانشکده گردشگری تهیه شد.
وی با تکیه بر نگاه کارآفرینانه در دانشکده گردشگری، اظهار داشت: هدف ما این نیست که فقط یک دانشکده ای ایجاد نماییم که صرفا علاقه مندان علمی بتوانند مباحث تئوریک و نظری را در آن بیاموزند و فارغ التحصیلانی با دانش تئوریک محض داشته باشیم. بلکه دانشکده گردشگری دارای ماهیتی میان رشته ای است و باید ماهیت نظریه و عملی آن به صورت توأمان دیده شود. رویکردمان در دانشکده گردشگری، رویکرد کارآفرینانه است و ما می خواهیم کسب وکارهای گردشگری را در ایران توسعه دهیم.
رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تکیه بر تعامل دانشکده گردشگری با کسب وکارهای فعال در حوزه گردشگری، اظهار نمود: برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در دستور کار دانشکده گردشگری قرار دارد و تفاهم ها و پیشرفت های خوبی در این حوزه صورت گرفته است.
دکتر مقیمی ضمن اشاره به این که رویکرد در دانشکده گردشگری مبتنی بر نگاه کارآفرینانه و تعامل و همکاریهای بین رشته ای است، اظهار داشت: این دانشکده از ظرفیت و توان علمی دانشکده ها و رشته های مختلف مانند جغرافیا، محیط زیست، تربیت بدنی، مدیریت، کارآفرینی و پزشکی برای تربیت متخصصان در حوزه گردشگری استفاده می نماید.
وی با ابراز علاقه مندی برای ایجاد شعبه های دانشکده گردشگری در سرتاسر کشور، توضیح داد: هم اکنون، تقاضاهایی برای ایجاد شعبه این دانشکده در کیش، بندر انزلی، ارس، یزد و اصفهان وجود دارد. رویکرد ما هم این است که بتوانیم آموزش ها را به کانون های گردشگری ببریم تا این دانشکده بتواند نقطه عطفی در توسعه گردشگری در ایران باشد و شاهد باشیم که به مرور سهم و جایگاه گردشگری در تولید ناخالص ملی افزایش می یابد.
رئیس دانشگاه تهران، گردشگری را یکی از طریق های قطع وابستگی کشور به درآمدهای نفتی و همینطور ایجاد اشتغال برشمرد و اظهار داشت: دانشگاه تهران بهترین مکان برای تحقق نگاه علمی به گردشگری می باشد. امیدوارم کسانی که در آغاز این دانشکده و در گام اولین به صورت معنوی و مادی از این دانشکده حمایت کردند، این حمایت ها را استمرار دهند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، بعد از افتتاح فاز نخست دانشکده، مراسم کلنگ زنی ساختمان اصلی دانشکده گردشگری در کارگر شمالی با حضور رئیس دانشگاه، مسؤلان دانشکده گردشگری و تعدادی از فعالان حوزه گردشگری برگزار گردید.1400/12/11
08:15:02
5.0 از 5
480
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , كارشناسی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ