Go Map نقشه

اجرای بیش از ۳۱۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت از طرف دانشگاه ها

اجرای بیش از ۳۱۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت از طرف دانشگاه ها

به گزارش نقشه مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم اعلام نمود: امسال تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها 8710 بوده و جمع کل قراردادها بیش از 3160 قرداد می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر محمد سیف امروز در نشست مشترک مدیران ارتباط با صنعت وجامعه با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در بیست و دومین نمایشگاه هفته پژوهش، فناوری و فن بازار اضافه کرد: تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، متخصصان دانشگاهی، رتبه اول مالکیت نفت و گاز در دنیا، دارا بودن ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل در کشور و وجود آلودگی محیط زیست، رشد بیکاری و بالاترین سرانه مصرف انرژی راز فرصت ها و دغدغه های کشور است.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول طی دو سال اخیر، اظهار نمود: در این طرح مقرر است دانشگاه ها شریک تدوین برنامه های راهبردی باشند.
سیف افزود: برمبنای طرح تحول، ۲۵ درصد پایان نامه ها باید مستقیما به سفارش بخش های کارفرما باشند تا از این طریق پایان نامه ها هدفمند اجرائی شوند.
مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم، مهارت افزایی را یکی دیگر از برنامه های ارتباط با صنعت عنوان نمود و اضافه کرد: اگر دانشگاه ها نیازمند نیروی ماهر باشند، باید دوره های کارورزی و مهارتی را با مشارکت دستگاهها برای دانشجویان برنامه ریزی کنند، چونکه دانشگاه ها چهار سال برای تربیت نیروی ماهر وقت دارند، بدین سبب در این بخش ما نیازمند همکاری دانشگاه با دستگاهها هستیم.
وی صلاحیت حرفه ای را یکی دیگر از موضوعات درباب ارتباط دانشگاه با صنعت برشمرد و اظهار نمود: در گذشته صلاحیت حرفه ای در همه رشته های دانشگاهی وجود ندارشت، هم اکنون دربرخی از رشته ها از قبیل رشته حقوق توسط کانون وکلا و رشته مهندسی با نظام مهندسی این امر وجود دارد، خوشبختانه در بعضی از رشته ها ارائه صلاحیت حرفه ای شروع شده، در وزارتخانه کارگروه مهارت افزایی و صلاحیت حرفه ای را مصوب کردیم و جلسه هایی در این خصوص تشکیل شده است.
وی درباب دیگر کارهای ارتباط با صنعت، تصریح کرد: مراکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی در دانشگاه تشکیل شده و هم اکنون این مرکز در ۴۰ دانشگاه کشور راه اندازی شده و ۴۱ برنامه درباب برگزاری دوره ها دریافت شده است.
سیف به فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی اشاره نمود و اظهار داشت: طبق روال دانشجویان پس از پذیرش در دانشگاه ها تا مقطع دکتری ادامه تحصیل می دهند و بعد بعنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها مشغول به فعالیت می شوند، بدون آنکه تجربه همکاری با صنعت و جامعه را داشته باشند؛ بدین جهت طرح فرصت مطالعاتی در صنعت اجرا شد.
به گفته ی ایشان، در سال ۹۹ تعداد ۲۶۰ نفر جذب این دوره شدند.
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم اشاره کرد: این تعداد در سال ۹۸، ۱۱۴ نفر و در سال ۹۷ تعداد ۵۰ نفر و در سال ۹۶ تعداد ۱۷ نفر بوده است.
قراردادهای دانشگاه ها با صنعت
وی به تعداد قراردادهای دانشگاه با صنعت اشاره نمود و اضافه کرد: امسال تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها ۸۷۱۰ بوده و جمع کل قراردادها بیش از ۳۱۶۰ قرداد می شود.
منبع:

1400/09/24
16:23:31
5.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ