Go Map نقشه

تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

به گزارش نقشه مریخ نورد ˮاستقامتˮ ناسا در جستجو برای یافتن حیات باستانی در مریخ بار دیگر برای جمع آوری نمونه سنگ از سطح این سیاره آماده می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این هفته ابزاری که بر روی بازوی رباتیک دو متری "استقامت" قرار دارد سطح سنگی به نام "روشه"(Rochette) را می تراشد تا دانشمندان درون آنرا بررسی نمایند و تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از این سنگ نمونه برداری کنند یا خیر.
نمونه ی مورد نظر که ضخامت آن کمی بیشتر از یک مداد است درون یکی از ۴۲ لوله آزمایش تیتانیومی "استقامت" قرار خواهد گرفت.


فرایند نمونه برداری هفته آینده شروع می شود.
"استقامت" در روز ۶ اوت برای نخستین بار مبادرت به نمونه برداری از مریخ کرد اما این فرایند به علت نرم بودن بیش از حد سنگ مورد نظر با شکست مواجه گردید. استقامت از آن زمان تابحال ۴۵۵ متر مسافت به سمت منطقه ای به نام "سیتادل"(Citadelle) پیموده است. این منطقه دارای سنگ هایی است که در مقابل فرسایش باد مقاوم هستند و احتمال بیشتری وجود دارد که نمونه سنگ های آن در مقابل حفاری مقاوم باشند.
تیم "استقامت" مرحله ی دیگری به فرایند نمونه برداری اضافه کرده اند که طی آن "استقامت" تصویری از لوله آزمایش خود پس نمونه برداری به زمین می فرستد تا محققان از وجود نمونه مطمئن شوند و سپس فرمان بستن لوله صادر می شود.
باآنکه "استقامت" در نخستین تلاش خود موفق به جمع آوری نمونه نشد اما لوله ی آزمایش آن حالا حاوی اتمسفر مریخ است که محققان می خواستند طی ماموریتی در آینده از آن نمونه برداری کنند.
"کن فارلی"(Ken Farley)، دانشمند مأموریت "استقامت" می گوید: امیدواریم بازگرداندن این نمونه ها به زمین به ما در یافتن پاسخ بعضی از سوالاتمان همچون ترکیبات تشکیل دهنده ی جو مریخ کمک نماید. بنابراین است که ما مشتاقیم علاوه بر نمونه سنگ مریخ نمونه ای از جو آنرا هم به زمین بیاوریم.
منبع:

1400/06/06
08:48:29
5.0 از 5
1131
تگهای خبر: سفر , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ