Go Map نقشه
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

پژوهش هایی را حمایت می نماییم كه سوالات حوزه بهداشت را پاسخ دهند

پژوهش هایی را حمایت می نماییم كه سوالات حوزه بهداشت را پاسخ دهند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلان اینکه پژوهش هایی را حمایت می نماییم که سوالات حوزه بهداشت را پاسخ دهند، اظهار داشت: خوشبختانه دیتاهای عظیمی در این خصوص در اختیارمان است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم امضای تفاهم نامه معاونت های بهداشت و تحقیقات و فناوری وزارتخانه که بامداد امروز(چهارشنبه، 16 تیر) برگزار شد، با اعلان اینکه هدف از امضای این تفاهم نامه ایجاد هم راستایی جهت هدفمند کردن تحقیقات حوزه سلامت است، اظهار داشت: همه گیری کرونا به ما نشان داد که نیاز داریم بر طبق مستندات و شواهد در زمینه سلامت برنامه ریزی نماییم و به روز باشیم؛ یکی از ابزار های به روز بودن و برنامه ریزی مبتنی بر شواهد داشتن، این است که بتوانیم اطلاعات خودرا به درستی از محیط ستاندن نماییم و بعد از تحلیل اطلاعات جمع آوری شده، برنامه ریزی ها صورت گیرد.
وی با اشاره به این که برنامه ریزی باید حالت پویا و دینامیک داشته باشد، عنوان کرد: برنامه های ایستا و ایستاتیک در دنیای امروز دیگر جوابگو نیستند. از آنجایی که معاونت بهداشت در مهم ترین سطوح کشور درحال خدمت رسانی است، اساسا باید اطلاعات به روز و نابی را در اختیار داشته باشد.
رئیسی افزود: یکی از مشکلاتی که همیشه بصورت مزمن در سطح کشور وجود دارد، این است که ما از اطلاعات تولید شده استفاده بهینه ای نداریم و حتما لازم است که این اطلاعات به درستی جمع آوری، دسته بندی و استفاده گردد. دسترسی، مشکل بعدی است که ما در زمینه این انبار اطلاعات داریم، این که اطلاعات تولیدی باید در اختیار چه کسی قرار بگیرد؟
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلان اینکه ما همیشه صاحب انبار اطلاعاتی هستیم که در باریکی دارد و قفل است، مطرح کرد: این امر مشکل بزرگی است که باید رفع گردد. یکی از برکاتی که امروز این تفاهم نامه دارد این است که این در را باز خواهدنمود. از طرف دیگر مشکلی که در زمینه تحقیقات و پژوهش وجود دارد این است که نتایج تحقیقات باید سوالات حوزه سلامت را پاسخ دهند نه سوالات ذهنی یک پژوهشگر را، اجرای این اولویت بندی را بسیار تاکید داریم، ما پژوهش هایی را حمایت می نماییم که سوالات حوزه بهداشت را پاسخ دهند که خوشبختانه دیتاهای عظیمی در اختیارمان است.
وی اشاره کرد: مشکل مزمن دیگری هم که وجود دارد و بر طبق این تفاهم نامه رفع خواهد شد، این است که عده ای در محیط فعالیت نموده و دیتا تولید می کنند و برخی دیگر، دسترنج این افراد را در قالب این که مقاله ای می خواهند منتشر کنند، بدون این که ذینفعان اصلی را مشارکت دهند، استفاده می نمایند. باید ارائه دهندگان خدمات، تولیدکنندگان دیتا و کسانی که پژوهش می کنند در قالب یک تیم از این اطلاعات استفاده کنند. البته عزیزانی که بصورت جهادی در محیط فعالیت می نمایند، نیازی به این که نامشان ذکر شود ندارند اما از نظر اخلاق در پژوهش نکته مهمی است که باید به آن توجه گردد. خوشبختانه روند معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به شکلی است که ما دراین زمینه با کمترین مشکلات رو به رو هستیم.

ضرورت جلوگیری از پراکنده کاری در پژوهش ها
رئیسی در ادامه به هدف دیگر معاونت بهداشت جهت امضای این تفاهم نامه در خصوص جلوگیری از پراکنده کاری اشاره و عنوان کرد: اینکه هر شخصی در هر حوزه ای با هر روشی بدون اولویت بندی پژوهش می کند، صحیح نیست. اگر به این مساله توجه نشود منجر به هدرفت منابع می شود درصورتی که اگر به درستی اولویت بندی شود، می توانیم سراغ سوالات بعدی برویم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به پژوهش در دوران شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: در موضوع کرونا تجربه خوبی داشتیم و سوالاتی از اثر بخشی و اعمال پروتکل ها را برمبنای اولویت بندی به معاونت تحقیقات ارائه کردیم که نتیجه تحقیقات به ما خیلی کمک کرد.
طبق اعلام وبدا، او در آخر اظهار نمود: امیدوارم با امضای این تفاهم نامه مسیر روشنی را در زمینه سلامت داشته باشیم، این تفاهم نامه یک نقشه راه برای آینده حوزه پژوهش است.
ادامه دارد...


1400/04/16
23:31:45
5.0 از 5
1023
تگهای خبر: آموزش , تجربه , تحقیقات , خدمات
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ