Go Map نقشه
با هدف كمك به درمان ناباروری در مردان انجام شد

جداسازی و تمایز سلول های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

جداسازی و تمایز سلول های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

به گزارش نقشه محققان بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در مطالعه ای به بررسی روش جداسازی و تمایز سلول های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی حاصل از بافت سلول زدایی شده بیضه گوسفند پرداختند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا دانشور، مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: بهبود روش های کشت سلول های بنیادی اسپرماتوگونی (SSCs) در شرایط in vitro می تواند راهی برای مطالعه بیشتر روند اسپرماتوژنز و کمک به درمان ناباروری در مردان باشد.

وی اضافه کرد: با عنایت به این که کشت سلول ها در بستر سه بعدی نسبت به دو بعدی شرایط ایده آل تری برای کشت و تمایز سلول ها فراهم می آورد، تا کنون مطالعات گسترده ای بر روی انواع بستر سه بعدی انجام شده است.

دانشور تصریح کرد: در این تحقیق برای نزدیک شدن هرچه بیشتر به شرایط in vivo از بستر سه بعدی حاصل از لایه بافتی سلول زدایی شده بیضه گوسفند برای کشت و تمایز SSCs انسانی استفاده شد. بعد از گذشت یک ماه کشت تمایزی SSCs بر روی بستر تهیه شده و مقایسه نتایج حاصل با شرایط مشابه در بستر دو بعدی، نشان داده شد که زیست پذیری، تکثیر و تمایز این سلول ها به صورت مفهوم داری در بستر سه بعدی سلول زدایی شده بیشتر از بستر دو بعدی بوده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، نتایج این پژوهش تحت عنوان Isolation، identification and differentiation of human spermatogonial cells on three-dimensional decellularized sheep testis در ژورنال Acta Histochemica به چاپ رسیده است.

منبع:

1400/01/06
02:44:54
5.0 از 5
1109
تگهای خبر: محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ