Go Map نقشه
توسط محققان كشور ؛

شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر ممكن شد

شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر ممكن شد

به گزارش نقشه محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاهی برای شناسایی نشت گاز در راه انتقال با فناوری لیزر شدند.به گزارش نقشه به نقل از مهر، نشت گاز متان از لوله های انتقال گاز سالانه هدر رفت زیادی برای صادر کنندگان و وارد کنندگان رقم می زند و پیشگیری از این هدر رفت، هزینه های انتقال گاز را تا حد قابل توجهی می کاهد.
در همین راستا یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به تازگی توانسته است با استفاده از فناوری اپتیک و لیزر به تکنولوژی سنسور نشت یاب قابل حمل گازهای متان برسد.
دکتر مجتبی فتحی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این دستگاه به وسیله تکنولوژی لیزری می تواند نشت گاز در راه انتقال را شناسایی کند.
وی در مورد جزئیات این دستگاه اظهار داشت: حالا نمونه ایتالیایی این دستگاه در کشور مورد استفاده قرار می گیرد؛ از همین رو در پژوهشکده اپتیک و لیزر دانشگاه شهید بهشتی توانستیم این دستگاه را بومی سازی نماییم.
مدیرعامل شرکت در مورد تفاوت های این دستگاه با نمونه های خارجی خود اظهار داشت: با عنایت به این که این دستگاه نمونه اولیه ساخته شده توسط شرکت ما است، شباهت زیادی به دستگاه خارجی دارد و تنها در بخشی از جزئیات متفاوت است که آن تنظیمات هم قابل تغییر است و بنا بر کاربردهای مختلف، تنظیماتش تغییر می کند.
وی در مورد تفاوت قیمت آن با نمونه خارجی اظهار داشت: از نظر تفاوت های قیمتی اگر به صورت خط تولید در بیاید، با نمونه خارجی تفاوت زیادی خواهد داشت اما اگر تک محصولی باشد و قرار باشد تک تک بفروشیم، تفاوت زیادی از نظر قیمت نخواهد داشت و فقط بحث بومی سازی مطرح می شود.
وی درباره مشکلات تولید و توسعه دستگاه اظهار داشت: چون نهایی کردن دستگاه و توسعه آن احتیاج به زیرساخت بالا دارد، برای این کار احتیاج به حمایت بالا و تضمین در خرید شرکت داریم.
فتحی در مورد هزینه های اولیه این دستگاه و آینده آن اظهار داشت: نمونه اولیه دستگاه را با ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شروع کردیم و هم اکنون به جهت اینکه نمونه تجاری دستگاه ساخته شود حدود ۳ میلیارد تومان لازم است.


منبع:

1399/09/16
21:03:37
5.0 از 5
1261
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ