Go Map نقشه
پژوهشگران آمریكایی بررسی می كنند

داروی جدیدی برای كاهش لطمه های ناشی از سكته

داروی جدیدی برای كاهش لطمه های ناشی از سكته

پژوهشگران آمریكایی، نوعی داروی جدید را مورد بررسی قرار داده اند كه شاید بتواند لطمه های ناشی از سكته را كم كند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سکته می تواند مشکلات مادام العمری را ایجاد کند برای اینکه نورون ها هنگام بروز سکته، لطمه می بینند و از بین می روند. پژوهشگران "دانشگاه پیتسبرگ" (University of Pittsburgh) آمریکا، داروی جدیدی را شناسایی کرده اند که شاید بتواند از لطمه های بعد از سکته پیشگیری کند. آزمایش هایی این دارو روی موش ها موفقیت آمیز بوده اند.
"الیاس آیزنمان" (Elias Aizenman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در جستجوی راه هایی هستیم تا از مرگ نورون ها پیشگیری نماییم. اگر بتوانیم از عهده این کار برآییم، ممکنست روند بازیابی نیز بهبود یابد و بهتر بتوانیم به افرادی که سکته را پشت سر گذاشته اند کمک نماییم. شاید با کمک این دارو بتوانیم سرعت روند سکته را قبل از این که نیاز به بستری کردن بیمار باشد، کاهش دهیم.
این گروه پژوهشی، نوعی داروی آزمایشی عرضه کرده اند که شاید بتواند از عهده این کارها برآید. این پژوهش، برمبنای یافته های پژوهش پیشین این گروه انجام شده است. پژوهشگران طی آن بررسی، مکانیسمی را کشف کردند که به مرگ سلول منجر می شود.
پژوهشگران در بررسی های پیشین خود دریافتند که نورون ها می توانند به خاطر نشت یون های پتاسیم از یک کانال پتاسیم موسوم به "Kv2.1" بمیرند. این مساله می تواند به دنبال تعامل میان کانال و پروتئینی موسوم به "سینتاکسین" (syntaxin) پیش بیاید. پژوهشگران دریافتند که شاید بتوانند با مداخله در این روند بواسطه ترکیبی موسوم به "TAT-C1aB"، از مرگ سلول پیشگیری کنند.


پژوهشگران در این پروژه، یک راه احتمالی یافته اند تا از یافته های پژوهش خود برای کاهش مرگ سلول بعد از بروز سکته استفاده کنند. آنها دریافتند که دو نوع کانال Kv2.1 در غشای نورون ها وجود دارد و یکی از آنها به کانال های اضافی Kv2.1 کمک می نماید تا مسیر خودرا به داخل سلول بیابند. این مساله به نوبه خود، به از دست رفتن بیشتر پتاسیم و افزایش مرگ سلولی منجر می شود.
آیزنمان و همکارانش برای مقابله با این مشکل، پروتئینی موسوم به "TAT-DP-2" را مهندسی کردند که می تواند از نشت پتاسیم به داخل سلول پیشگیری کند و سلول را زنده نگه دارد.
آزمایش ها نشان داد که ناحیه لطمه دیده مغز موش هایی که TAT-DP-2 به آنها تزریق شده بود، بعد از سکته، بسیار کوچک تر از موش های درمان نشده است. عملکرد نورون ها در موش های درمان شده، بهتر و پایدارتر بود.
بااینکه آزمایش ها امیدوارکننده بودند اما هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که همین نتایج در مورد انسان نیز صدق کند. برای تایید قابلیت اطمینان این نتایج باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد اما پژوهشگران امیدوار هستند که نهایتا بتوانند این دارو را برای کاهش لطمه های ناشی از سکته مغزی و بهبود توانبخشی بیماران به کار بگیرند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.



1399/04/13
12:37:20
5.0 از 5
2715
تگهای خبر: دانشگاه , مسیر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ