Go Map نقشه

تشخیص زودهنگام سرطان بزودی با ام آر آی پیشرفته محقق می شود

تشخیص زودهنگام سرطان بزودی با ام آر آی پیشرفته محقق می شود

به گزارش نقشه دانشمندان دانشگاه ˮجورجیاˮ به یك روش جدید برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه دست یافته اند كه می تواند ظرف دو سال آینده در آزمایشات انسانی دنبال شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان از ابداع یك روش جدید تصویربرداری برای تشخیص سرطان متاستاتیك كبد خبر می دهند. محققان دانشگا "جورجیا" آمریكا معتقدند این روش بعنوان یك روش تغییر دهنده بازی در زمینه تشخیص سرطان شناخته خواهد شد و این روش را می توان در برخی از انواع دیگر سرطان هم به كار برد كه روشی كاملاً جدید برای تشخیص بیماری متاستاتیك در مراحل اولیه آن است.
این تحقیق روی یك گیرنده خاص به نام گیرنده "كموكاین ۴"(CXCR۴) متمركز شده است كه قبلاً مشخص شده بود در صورت وجود سرطان متاستاتیك در اندام های خاص بیش از اندازه وجود دارد. در این مطالعه به بررسی مسیر شكل متداول سرطان چشم پرداخته شد كه در مراحل اولیه متاستاز به كبد منتقل می شود. تشخیص این مسیر متاستاتیك چالش برانگیز است و اغلب فقط در مرحله پیشرفته در كبد تشخیص داده می شود.
متاستاز(Metastasis) یا دگرنشینی یا فراگستری به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یك بافت به بافت های دیگر گفته می شود. به این نوع تومورها، تومورهای دگرنشین هم گفته می شود. فرهنگستان زبان فارسی برای متاستاز واژه دگرنشینی را تصویب كرده و در تعریف آن آورده است: انتقال بیماری، عموماً سرطان، از نقطه ای از بدن به نقطه ای دیگر است، درحالی كه پیوند مستقیمی میان آنها وجود ندارد.
در بعضی از سلول های توموری تعداد اندكی از خصوصیات سلول اولیه تغییر می كند و سلول توموری هنوز كم و بیش شبیه سلول اولیه ای است كه از آن نشات گرفته است. تومورهایی كه در اثر این سلول ها پدید می آیند تومورهای خوش خیم نامیده می شوند. تومورهای خوش خیم گسترش محدودی دارند و تومور، فقط در همان محل سلول اولیه مشاهده می شود. اما در بعضی از یاخته های توموری در اثر جهش های بیشتر، اغلب خصوصیات سلول اولیه تغییر می كند. این سلولها پروتئین هایی را بیان می كنند كه در حالت عادی در سلولهای نرمال، بیان نمی شوند. همینطور در این سلولها از بیان بعضی از پروتئینها، جلوگیری می شود. این تغییرات در بیان پروتئین های سلولی سبب می شود سلول سرطانی، ارتباط خویش را با سلول های مجاور از دست دهد و با تجزیه ماتریس بین سلولی، از محل اولیه خود مهاجرت كرده و به محل دیگری برود و در آنجا هم سبب ایجاد تومور شود. كلمه ی متاستاز از كلمه یونانی به معنای تغییر مكان گرفته شده است.
مطالعه جدید محققان دانشگاه "جورجیا"، یك ماده حاجب كنتراست MRI جدید را توصیف می كند كه تلفیقی از گادولینیوم تقویت شده با تصویربرداری MRI با پروتئین جدیدی است كه به منظور خانه كردن در گیرنده های "CXCR۴" طراحی شده است.
"جنی یانگ" سرپرست این مطالعه توضیح می دهد: هم اكنون تشخیص مراحل اولیه بیماری در كبد، حتی با روش بیوپسی تهاجمی هم دشوار است. آزمایش تشخیصی با استفاده از این ماده حاجب نه تنها می تواند وجود بیماری را تشخیص دهد، بلكه با حساسیت و دقت بالاتر، مراحل مختلف را هم شناسایی می كند. این زیبایی این كار است.
تحقیقات در این مرحله فقط به صورت مستقیم به مطالعات روی سلول آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات محدود شده است، اما آزمایشات انسانی طی دو سال آینده آغاز می شوند. ماهیت امیدوار كننده این نوآوری سبب شده تا سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) آنرا در ردیف تحقیقاتی كه باید سریع دنبال شوند تا توسعه یابند و روی انسان آزمایش شوند، قرار داده است كه اهمیت بالینی دستیابی به چنین موفقیتی را نشان داده است.
"یانگ" می گوید: ما قبلاً با مسؤلان FDA ملاقات كرده ایم، ازاین رو یك طرح و برنامه كاری داریم. ما امیدواریم كه طی ۱۸ ماه تا دو سال آتی بتوانیم نخستین آزمایش های بالینی خویش را همراه با ثبت اختراع انجام دهیم.
در حالیكه توسعه و آزمایشات اولیه روی نوع خاصی از سرطان متاستاتیك موجود در كبد متمركز شده است، "یانگ اطمینان دارد كه این عامل تصویربرداری جدید به علت ماهیت حضور "CXCR۴" در انواع مختلف سرطان، در خیلی از اشكال دیگر این بیماری همچون سرطان پوست، پستان و كولوركتال هم قابل استفاده خواهد بود.
این روش اصطلاحا بازی را تغییر می دهد. این امكان وجود دارد كه در واقع برای هر نوع از سرطان، كاربردهای بسیار بیشتری داشته باشد.
"یانگ" اضافه كرد: ما آنرا روی ۱۰ نوع مختلف سرطان در آزمایشگاه آزمایش كرده ایم. ما ۳۰ سال است كه با پیشرفت های اندك از همان مواد حاجب ابتدایی استفاده می نماییم. من فكر می كنم این بزرگترین كمك علمی من است و امیدوارم به چیزهای دیگری هم دست یابم.
این مطالعه جدید در مجله Science Advances انتشار یافته است.1398/11/21
23:44:24
5.0 از 5
4436
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ