Go Map نقشه
از سوی پژوهشگران انجام شد

چاپ سه بعدی پوست زنده و مملو از رگ های خونی

چاپ سه بعدی پوست زنده و مملو از رگ های خونی

نقشه: تهیه مدلی سه بعدی و واقعی از پوست زنده و رگ های خونی موجود در آن یكی از آرزوهای پژوهشگران است كه با پیشرفت فناوری سرانجام محقق شده است.به گزارش نقشه به نقل از نیواطلس، پژوهشگران برای نخستین بار موفق به چاپ سه بعدی پوست زنده و رگ های خونی موجود در آن شده اند.
اگر چه قبل از این چاپ سه بعدی پوست زنده بدن كه از سلول های زنده تشكیل شده باشد، ممكن شده بود اما پوست های مذكور فاقد رگ های ناقل خون بودند. پس پوست های مورد اشاره پس از مدتی از بین می رفتند و قابلیت استفاده طولانی مدت را بر روی بدن بیماران نداشتند.
اما پژوهشگران آمریكایی سرانجام با تركیب دو نوع سلول زنده بدن موفق به تولید محصولی موسوم به جوهر زیستی شدند كه با چاپ آن در درون ساختار پوست تولید شده با چاپگر سه بعدی می توان رگ های خونی را بازسازی كرد.
برای تكمیل این پروسه سلول های اندوتلیال انسان - كه در درون رگ های خونی وجود دارند - و نیز سلولهای پیرسیت – كه به دور سلول های اندوتلیال كشیده می شوند - به روشی بازتولید و به این مجموعه اضافه شدند.
این محصول جدید پس از گذشت چند هفته قابلیت خودرا نشان داد و رگ های خونی موجود در آن رشد كرده و با موفقیت برای التیام زخم بدن یك موش به كار گرفته شد. در نهایت رگ های خونی این پوست جدید با رگ های خونی واقعی بدن موش ارتباط برقرار كردند و پس از گذشت چهار هفته زخم اولیه التیام یافت.
محققان می گویند با تكمیل این روش می توان از آن برای تسریع پیوند زدن ارگان های حیاتی به بدن انسان نیز استفاده نمود.


منبع:

1398/08/11
11:04:50
5.0 از 5
5100
تگهای خبر: فناوری , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ