Go Map نقشه
محققان آمریكایی:

بعضی از یخ های ماه تازه تشكیل شده اند

بعضی از یخ های ماه تازه تشكیل شده اند

نقشه: دانشمندان میگویند كه بتازگی آثاری از یخ روی ماه یافت شده است و این نشان میدهد كه بعضی از لایه های یخ در این كره تازه تر هستند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، كارشناسان اخیرا اعلام نموده اند كه قدمت تمام یخ های موجود در قطب جنوب سایه دار ماه متعلق به میلیاردها سال پیش است ولی بعضی از آنها امكان دارد جدیدتر باشند.
دهانه های برخوردی كوچك ماه كه لبه های تیزتری دارند، حاوی یخ هایی هستند كه از دیگر یخ های موجود در دیگر دهانه های ماه تازه تر و جدیدتر هستند.
تصور می شود كه این دهانه ها اثرات شهاب سنگ ها باشند و یا بطور بالقوه در اثر فعالیت های آتشفشانی در زیر سطح ماه به وجود آمده باشند.
پژوهشگران می گویند كه بررسی این دهانه های كوچك پنجره ای جدید از كاوش ماه را باز می كند و می تواند ذخیره سوختی فرودگرهای قمری آینده را تامین كند.
دانشمندان تخمین زده اند كه این دهانه ها ۳.۱ میلیارد سال پیش تشكیل شده اند.
"آریل دویچ" فارغ التحصیل دانشگاه براون اظهار داشت: این یافته بسیار شگفت آور بود. برای اینكه در گذشته ما شاهد این نبوده ایم كه یخ ها در دهانه های برخوردی جوانتر وجود داشته باشند.
وی افزود، سن این ذخایر یخی می تواند نكاتی راجع به منشا این یخ ها به ما بگوید كه این نكات هم به ما كمك می نماید راجع به منابع و توزیع آب در درون منظومه شمسی اطلاعاتی باارزش كسب نماییم.


"آریل دویچ"در پروژه خود با "جیم هد" استاد دانشگاه براون و "گروگری نومن" از مركز پرواز فضایی گادارد ناسا همكاری كرد.
این پژوهشگران از اطلاعات "مدارگرد شناسایی ماه" استفاده كردند كه از سال ۲۰۰۹ میلادی تابحال در حال گردش به دور ماه است.
در نتیجه دریافتند كه بیشتر ذخایر یخ موجود در دهانه های برخوردی بزرگ، ۳.۱ میلیارد سال پیش تشكیل شده اند ولی از آنجائیكه یخ نمی تواند قدیمی تر از دهانه باشد، پس سن یخ ها كمتر است.
پژوهشگران گفته اند كه اگر سن یخ ها با هم متفاوت باشد، پس منابع آنها هم از یكدیگر فرق دارد.
یخ های قدیمی تر می تواند مربوط به دنباله دارها و سیارك ها باشد كه با به هدف خوردن به ماه روی آن دهانه هایی به وجود آورده اند.
پژوهشگران امیدوارند كه پروژه "آرتمیس" ناسا كه انسان ها را به ماه بازخواهد گرداند، می تواند به پاسخ این سوالات كمك نماید.1398/07/20
19:47:04
5.0 از 5
5033
تگهای خبر: آتشفشان , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ