Go Map نقشه
با تلاش محققان امیركبیر؛

آماده سازی نسل پنجم مخابرات سیار سرعت گرفت

آماده سازی نسل پنجم مخابرات سیار سرعت گرفت

به گزارش نقشه محققان دانشگاه صنعتی امیر كبیر با انجام طرحی پژوهشی آماده سازی ساختار مناسب برای نسل پنجم مخابرات سیار را انجام دادند.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به علت گسترش تقاضا جهت مخابرات بی سیم نسل جدید، نیاز شدیدی به كاهش ابعاد و افزایش بازدهی در مدارات فرستنده و گیرنده به وجود آمده است كه آنتن های فعال مجتمع با تجمیع مستقیم آنتن و مدار تقویت كننده فعال و حذف اتصالات داخلی و در نتیجه تلفات ناشی از آنها، تا حدود زیادی این نیازها را برطرف می كنند.
در حال حاضر علیرغم وجود سابقه طولانی در طراحی و ساخت آنتن فعال مجتمع، یكی از چالش های مهم موجود، بحث تحلیل، مدلسازی و طراحی همزمان كل ساختار است و به خصوص طبق بررسی های صورت گرفته، احتیاج به تحلیل و مدلسازی میدانی نویز در ساختارهای آنتن فعال مجتمع در بخش گیرنده و تحلیل و مدلسازی غیرخطی آنتن فعال مجتمع در بخش فرستنده، به شدت احساس می شود.
در سال های اخیر به منظور دست یابی به سیستم های مخابراتی سیار با كارایی بالا، هزینه ساخت كمتر و ابعاد كوچك، نیاز شدیدی به گسترش مدارات مجتمع در فركانس های موج میلیمتری احساس شده است. همچون مهمترین سیستم های مجتمع در خلال چند دهه اخیر، آنتن های فعال مجتمع هستند. آنتن فعال مجتمع، با یكپارچگی مستقیم مدار فعال، توجه زیادی را به خود جلب كرده است كه در بخش فرستنده و گیرنده به ترتیب منجر به توان تشعشعی موثر همه جهت ها بالا و كاهش نویز و تلفات انتقال می شود. این آنتن ها اغلب دارای سلول واحد فعال غیرخطی در فرستنده هستند و از این جهت از آنتن های غیرفعال متمایز می شوند.
در این راستا پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه ای با عنون «طراحی و تحلیل آنتن فعال مجتمع در ترنسیور های MIMO موج میلیمتری» را انجام دادند. این طرح پژوهشی به مدل سازی و تحلیل میدانی نویز آنتن فعال مجتمع موج میلیمتری در گیرنده و تحلیل میدانی غیرخطی آنتن فعال مجتمع تقویت كنندگی توان در فرستنده می پردازد.
هدف اصلی طراحی و تحلیل میدانی ساختار آنتن فعال مجتمع در ترنسیورهای موج میلیمتری برای اولین بار در كشور است. همینطور از دیگر اهداف آن می توان به آماده سازی ساختار مناسب برای نسل پنجم مخابرات سیار اشاره نمود.
پس این طرح تلاش در عرضه روش تحلیل و مدلسازی میدانی سیگنال و نویز ساختار آنتن فعال مجتمع در بخش گیرنده، مدلسازی غیرخطی در بخش فرستنده و در نهایت بهینه سازی ساختار با استفاده از روش تمام گسترده دارد.
از زمینه های استفاده و كاربرد نتایج آن هم می توان به قابل استفاده بودن در سیستم های مخابراتی بی سیم و استفاده تحلیل عرضه شده برای طراحی دقیق تر آنتن های فعال مجتمع اشاره نمود.


منبع:

1398/07/06
23:12:06
5.0 از 5
4485
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ