Go Map نقشه
دبیر ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی:

اقدامات فناورانه و دانش بنیان برای حفظ منابع خاك حمایت می شود

اقدامات فناورانه و دانش بنیان برای حفظ منابع خاك حمایت می شود

به گزارش نقشه دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه در حوزه خاك 10 راهبرد اصلی در سند ملی این حوزه تعریف شده است، اظهار داشت: ستاد از همه این راهبردها حمایت می كند تا منجر به رفع مشكلاتی در كشور شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، نادرقلی ابراهیمی با اشاره به اینكه مباحث در رابطه با خاك و توسعه فناوری های این حوزه از اولویت های این ستاد است، اظهار نمود: در این راستا ستاد از پایان نامه های دانشجویی حمایت می كند تا دانشجویان برای انجام طرح های خود به تولید طرح های فناورانه منجر به تولید محصول تشویق و هدایت شوند. در این عرصه با عنایت به اولویتی كه برای كشور دارد، فرصت های خوبی نیز برای اجرای موضوعات فناورانه وجود دارد.
وی ادامه داد: رویكرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پشتیبانی از كنگره ها و رویدادهای دانشگاهی و علمی، خروجی محور است. رویدادی كه منجر به یك محصول و یا فناوری شود كه بار مصرف آب وخاك و همین طور آلودگی آنها را كم كند، مورد حمایت معاونت علمی و این ستاد قرار می گیرد، چونكه برای مثال بالغ بر ۹۰ درصد از منابع خاك ما در مناطق نیمه خشك، خشك و بسیار خشك و تنها كمتر از ۱۰ درصد خاك ما در مناطق مرطوب و حاصلخیز قرار دارند.
ابراهیمی در ادامه به بعضی از مسائل و چالش های بحرانی حوزه خاك اشاره نمود و اظهار داشت: مسائلی همچون پیوستگی مدیریت جامع حوزه آبخیز از بالادست، میان دست و پایین دست و پیوستگی خاك در این حوزه و زنجیره نیاز به راهكار، مقاله و تولید دانش نیاز دارد. چالش های جهانی همچون تغییر اقلیم و مشكلات گردوغبار با منشأ كشورهای اطراف، تأثیر خودرا بر جمعیت ما گذاشته است، به شكلی كه طبق پیش بینی ها بر اثر خشك شدن تالاب ها و اراضی منطقه بین النهرین تا دو سال آینده جمعیت بیشتری با پدیده گردوغبار مواجه خواهند شد.
بگفته وی، طبق بررسی هایی كه انجام شد، تنها ۱۹ شركت از بیشتر از ۴ هزار و ۵۰۰ شركت دانش بنیان در حوزه خاك فعالیت دارند كه عمده این شركت ها نیز در حوزه كودهای زیستی فعال می باشند. پس باید به مسائلی فراتر از سازمان كار، جذب پرسنل و یا اعتبار بپردازیم؛ مسائلی همچون فرهنگ، دانش خاك، حفظ خاك و جلوگیری از آلودگی خاك، استفاده از خاك برای تولید و اشتغال را باید موردتوجه قرار دهیم. البته تولید و رشد اقتصادی باید حتی با نگاه حفظ منابع صورت گیرد. عدم ورود دانش و فناوری به حوزه خاك باید بررسی شود و باید خاك را در یك زنجیره ببینیم.
ابراهیمی در ادامه با عنایت به انتشار قانون خاك اشاره كرد: چرا باید پس از این همه سال قانون خاك آماده و ابلاغ شود و اینكه آیا این قانون تمامی مشكلات ما را حل خواهد كرد؟ پارامترهای ذكرشده در این قانون و وظایف تعیین شده برای دستگاه های ذی ربط چقدر در پایداری تولید ما می تواند تأثیرگذار باشد؟ طرح آناتولی در كشور همسایه یك آگهی برای دانشمندان و متولیان حوزه محیط زیست است. چونكه درصد عمده ای از حق آبه مصرح منطقه بین النهرین دیگر وارد این منطقه نخواهد شد. فقط در یك مورد سدی كه در آینده نزدیك در چارچوب این طرح افتتاح می گردد، با حجم چند میلیاردی توانایی ذخیره آب را دارد و تهدیدی جدی برای مناطق پایین دست شمرده می شود.
منبع:

1398/06/13
15:13:56
5.0 از 5
4689
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ