Go Map نقشه
وزیر علوم:

رشته های علوم پایه بطور نگران كننده ای با كاهش تقاضا مواجهند

رشته های علوم پایه بطور نگران كننده ای با كاهش تقاضا مواجهند

به گزارش نقشه وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباب رشته های علوم پایه اظهار داشت: این رشته ها بطور نگران كننده ای با كاهش تقاضا مواجهند كه در این میان هم هدایت تحصیلی دانش آموزان در مدارس باید اصلاح گردد و هم خانواده ها با پرهیز از نگاه اقتصادی بر تحصیل فرزندان خود در رشته های خاص تمركز نكنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، منصور غلامی در پنجاه ودومین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تكمیلی دانشگاه های سراسر كشور كه در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: ما امروز در شرایط ویژه ای در آموزش عالی كشور قرارگرفته ایم كه نیازمند اقدامات ویژه تر از طرف متولیان آموزش عالی است.

وی افزود: چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آموزش عالی از نو ساخته شد به شكلی كه در دوره اول فعالیت مجموعه آموزش عالی وظیفه تربیت نیروی انسانی و جایگزینی مسئولیت های آموزشی با نیروهای جدید كشور در دستور كار قرار گرفت و در اواسط دهه هفتاد تمام این نیازها تأمین شد تا جایی كه بخش اعظم مسئولان و دانشگاهیان از دانش آموختگان ایران هستند.

غلامی افزود: در دوره دوم توسعه، تحصیلات تكمیلی موردتوجه قرار گرفت و این پیشرفت های محسوس با رشد مقالات علمی سبب حضور دانشگاه ها و اساتید ایرانی در مجامع پیشرفته دنیا شد.

وی اظهار داشت: در اواخر دهه هشتاد نیز شاهد تحول در به كارگیری نتایج علمی بودیم كه این امر با 43 پارك علم و فناوری در كشور ایده های منبعث از نظریات علمی به سمت تبدیل به ایده های تجاری و اشتغال آفرینی و تبدیل به ثروت رفته است.

تشكیل 5000 شركت دانش بنیان در كشور

وزیر علوم تصریح كرد: تشكیل 5000 شركت دانش بنیان نتیجه همین رویكردها بوده كه با هدایت پارك های علم و فناوری به وجود آمده است.

وی با تاكید بر اینكه باید یافته های علمی به سمت جامعه انتقال یابد اظهار داشت: به بركت تأسیس پارك ها و مراكز دانش بنیان، برخلاف گذشته كه انتظار استخدام در ادارات دولتی بود امروز با این شركت ها خیلی از جوانان به سرعت به سمت ورود به بخش تخصصی در رابطه با حوزه كاری خود می روند.

غلامی بابیان اینكه امروزه ارتباط با صنعت در دانشگاه ها قدری گسترش یافته است، اظهار داشت: سال قبل خیلی از صنایع به دانشگاه ها بازگشت و راهكار حل مسائل خودرا از دانشگاه گرفتند و انتظار می رود دانشگاه ها از این حركت ها حمایت كرده و در ادامه سیاست های وزارت علوم توسعه دانش و فناوری های جدید را به سطح جامعه انتقال دهند.

بگفته غلامی با عنایت به شعار سال جاری با سوژه رونق تولید دانشگاه ها نیز در سال های اخیر این مسئله را موردتوجه جدی قرار داده اند اما گزارش هایی از این موفقیت ها مدون نشده است.

وی با تاكید بر اخلاق حرفه ای و پژوهشی در دانشگاه ها اظهار داشت: بی اخلاقی ها در حوزه آموزش و گرایش به مدارك دانشگاهی بدون زحمت موجب شد تخلفاتی در دانشگاه ها شكل بگیرد كه شأن آموزش عالی را زیر سؤال ببرد و این اتفاقات دست مایه كسانی شد كه چشم دیدن جمهوری اسلامی را ندارند و نتایج آنرا زیرسوال می برند.

وزیر علوم تصریح كرد: در این راستا بخشنامه این مساله هم در وزارت علوم تهیه و ابلاغ خواهد گردید اما معاونان آموزشی هم باید در نخستین جلسه های خود این را منتقل كنند كه تك تك اعضای هیئت علمی و مدیران گروه ها مسئول نظارت بر حُسن انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشجویان هستند.

غلامی درباب رشته های علوم پایه نیز اظهار داشت: این رشته ها بطور نگران كننده ای با كاهش تقاضا مواجهند كه در این میان هم هدایت تحصیلی دانش آموزان در مدارس باید اصلاح گردد و هم خانواده ها با پرهیز از نگاه اقتصادی بر تحصیل فرزندان خود در رشته های خاص تمركز نكنند.

باید در رشته های دانشگاهی جاذبه ایجاد كنیم

وزیر علوم اضافه كرد: البته ما هم باید با برنامه هایی، در این رشته ها جاذبه ایجاد نماییم تا با حمایت بیشتر از استعدادهای بهتری از علاقه مندان تحصیل در علوم پایه بهره مند شویم.

وی اشاره كرد: البته در علوم انسانی هم این مساله مهم می باشد و درمجموع باید توجه گردد كه گرایش به علوم تجربی به سایر رشته ها لطمه می زند.

منبع:

1398/06/09
19:37:40
5.0 از 5
4429
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ