Go Map نقشه

اپلیكیشنی كه بیماری كودكان را از روی سرفه تشخیص می دهد

اپلیكیشنی كه بیماری كودكان را از روی سرفه تشخیص می دهد

نقشه: پژوهشگران یك برنامه تلفن همراه طراحی نموده اند كه فعلاً برای تشخیص سینه پهلو یا ذات الریه، خروسك، آسم، التهاب نایژك و دیگر بیماری های دستگاه تنفسی از روی سرفه كودكان آموزش دیده است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اگر فرزند شما بطور مداوم سرفه می كند، بدون تردید باید بررسی كنید كه یك مسئله جدی نباشد. در این شرایط بردن كودك نزد پزشك نخستین راهی است كه به ذهن می رسد اما پژوهشگران دانشگاه كوئینزلند استرالیا اخیرا یك برنامه هوشمند جدید آنالیز سرفه برای گوشیهای هوشمند طراحی نموده اند كه می تواند در شرایطی كه پزشك در دسترس نیست كمك كننده باشد.
این پروژه به رهبری دكتر "پل پورتر" و پروفسور "اوندانتا ابیراتن" پژوهشگران دانشگاه كوئینزلند استرالیا و با جمع آوری پایگاه داده ای از صدای سرفه های مختلف شروع به كار كرد. این صداها از ۱۴۳۷ كودك بستری شده ۲۹ روزه تا ۱۲ ساله جمع آوری شده بود كه دارای انواع مختلفی از بیماری های تنفسی بودند.
دانشمندان با كمك الگوریتم های یادگیری ماشین از ۸۵۲ صدای سرفه برای آموزش این برنامه استفاده كردند تا قادر به تشخیص بیماری های سینه پهلو یا ذات الریه، خروسك، آسم، التهاب نایژك و دیگر بیماری های دستگاه تنفسی از روی صدای سرفه كودكان شود.
هنگامی كه این برنامه روی صدای سرفه ۵۸۵ كودك آزمایش شد با دقت ۸۱ تا ۹۷ درصد موفق به تشخیص دقیق بیماری آنها شد.
پژوهشگران امیدوارند كه بعد از تكمیل این برنامه، والدین مقیم در مناطق دور افتاده كه به امكانات پزشكی دسترسی ندارند بتوانند از آن برای مشاوره استفاده كنند یا حتی بعنوان یك سیستم تشخیصی توسط پزشكان در مطب آنها استفاده گردد.
پورتر می گوید: تشخیص اختلالات تنفسی در كودكان حتی برای پزشكان با تجربه نیز امكان دارد دشوار باشد. این مطالعه نشان داده است كه چگونه فناوری های جدید، مفاهیم ریاضی، یادگیری ماشین و پزشكی بالینی می تواند بطور موفقیت آمیز برای تولید آزمایش های كاملاً جدید تشخیصی تركیب شود.
این مطالعه در مجله Respiratory Research انتشار یافته است.
دانشمندان ژاپنی قبلاً یك برنامه كاربردی به نام "تحلیل صدای تنفس"( Respiratory Sounds Visualizer) توسعه داده اند كه با تحلیل صدای تنفس بیماران، اختلالات تنفسی آنها را تشخیص می دهد.
به التهاب نایژك ها كه كوچك ترین معابر تنفسی در ریه ها هستند، التهاب نایژك یا برونشیولیت (Bronchiolitis) گفته می شود. این بیماری بیشتر در كودكان كمتر از دو سال رخ می دهد و در میان كودكان سه تا شش ماهه بیشتر دیده می شود. علایم این بیماری سرفه، خس خس وتنگی نفس است كه سبب ایجاد مشكل تغذیه ای در بعضی از كودكان می شود.
آسم یا نفس نفس زدن نیز یك بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است كه خاصیت های آن عبارتند از علایم متغیر و عودكننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش. نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس كه به سه گانه آسم مشهور است.
سینه پهلو یا ذات الریه یا پنومونی (Pneumonia) نیز وضعیت التهابی ریه است كه عمدتاً كیسه های میكروسكوپی هوا موسوم به آلوئول ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باكتری و گاهی نیز در اثر سایر میكروارگانیسم ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خود ایمنی رخ می دهد. در این بیماری كیسه های هوایی متورم می شود و چون درون آن از مایعات پر می شود، در نتیجه اكسیژن رسانی كمتر می شود و تبادلات گازی كاسته می شود.
خروسك یا كروپ (Croup) یا لارنگوتراكئوبرونشیت (laryngotracheobronchitis) به التهاب حنجره، نای، برونش های اصلی اطلاق می شود. به سبب تنگ بودن مجاری تنفسی در بچه ها ریسك ابتلاء به انسداد مجاری هوایی به سبب تورم و التهاب بیشتر است. لارنگوتراكئوبرونشیت در فصل پاییز و زمستان رخ می دهد و اغلب به فرم خفیف خود محدود شونده ظاهر می شود. این بیماری معمولاً در سنین ۶ ماه تا ۳ سال دیده می شود ولی در هر سنی می تواند رخ دهد.
این بیماری معمولاً در اثر آلودگی ویروسی مجرای هوای فوقانی رخ می دهد. این عفونت سبب بروز التهاب در داخل گلو می شود كه منجر به مشكلات تنفسی و علائمی مانند سرفه به شكل «پارس سگ»، صدای خس خس و گرفتگی صدا می شود. علایم خروسك امكان دارد خفیف، متوسط یا شدید باشد و معمولاً در هنگام شب تشدید می شوند. این بیماری معمولاً با مصرف استروئید خوراكی و در موارد شدیدتر با مصرف اپی نفرین درمان می شود و در موارد بسیار نادری به بستری در بیمارستان نیاز است.
منبع:

1398/03/17
15:06:31
5.0 از 5
4728
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ