Go Map نقشه
در قالب مقاله مشترك محققان ایرانی و آمریكایی محقق شد

گامی تازه در استانداردسازی معیارهای ارزیابی ابزارهای ذخیره انرژی

گامی تازه در استانداردسازی معیارهای ارزیابی ابزارهای ذخیره انرژی

نقشه: گروه تحقیقاتی پروفسور میرفضل الله موسوی از دانشگاه تربیت مدرس با همكاری گروه تحقیقاتی پروفسور ریچارد كینر از دانشگاه لس آنجلس(UCLA)، در یك مقاله مروری به بررسی روش های مختلف ارزیابی سیستم های ذخیره انرژی الكتریكی پرداخته اند و گامی در امتداد استاندارد سازی معیارهای ارزیابی این سیستم ها برداشته اند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، نویسندگان این مقاله كه در مجله Chemical Society Reviews با ضریب تأثیر ۴۰ به چاپ رسیده است (Chem. Soc. Rev.، 2019، 48، 1272-1341)، امیدوارند كه این مقاله به مثابه یك نقشه راه، مسیر پیش روی محققان عرصه توسعه ابزارهای ذخیره كننده انرژی الكتریكی را به خوبی روشن سازد.
اقبال جامعه جهانی به سمت ابزارهای برداشت كننده انرژی از منابع پاك و تجدیدپذیر همچون خورشید، باد، جزر و مد دریا و غیره رو به فزونی گذاشته است و ماهیت عدم دسترسی پیوسته به این منابع تجدیدپذیر، توسعه روش ها و ابزارهای ذخیره كننده انرژی بویژه باتری ها و ابرخازن ها را اجتناب ناپذیر كرده است. همین طور توسعه لوازم الكتریكی قابل حمل از قبیل موبایل، لپ تاپ، تبلت و … و همین طور خودرو های الكتریكی یا هیبریدی ضرورت توسعه ابزارهای ذخیره انرژی الكتریكی كارآمد را دوچندان كرده است.
این ابزارهای ذخیره كننده انرژی همواره برمبنای معیارهایی چون ظرفیت، انرژی، توان، عمر چرخه ای، میزان خود در شارژ شوندگی و … ارزیابی می شوند. اما خلائی كه احساس می شد عدم وجود معیارهای استاندارد برای ارزیابی عملكرد ابزارهای ذخیره انرژی الكتریكی بود به شكلی كه آنچه كه در آزمایشگاه ها و توسط محققان بعنوان خاصیت های یك ابزار ذخیره انرژی گزارش می شد با آنچه كه در عمل از آن ابزار مشاهده می شد بعضاً اختلاف شایان توجهی داشت.
رقابت علمی برای توسعه ابزارهای ذخیره كننده انرژی نیز به سنجش های بعضاً غیرواقع بینانه و نادرست ابزارهای ذخیره انرژی الكتریكی دامن می زد، كما اینكه در هر عرصه ای كه رقابت علمی و تكنولوژیكی وجود دارد عرصه برای انتصاب خاصیت های ممتاز به یك ابزار كه لزوماً در عمل ثابت نمی شوند، وجود دارد. نكته مهم تر اینكه هر یك از این ابزارها با معیارهایی ارزیابی می شوند كه بعضاً مختص خودشان است، مثلاً مفهوم ظرفیت در باتری ها (capacity با واحد مثلاً mAh/g) با مفهوم ظرفیت در ابرخازن ها ( Capacitance با واحد مثلاً F/g) كاملاً متفاوت می باشد و نمی گردد و نمی بایست یك ابزار را با معیار ابزار دیگری سنجید. این چالش زمانی پررنگ تر می شود كه ما از ابزارهای كه به صورت خالص باتری یا ابرخازن است به سمت ابزارهایی برویم كه هم خاصیت های باتری ها را دارند و هم خاصیت های ابرخازن ها را از خود به نمایش می گذارند.
در این مقاله مروری اولاً ابزارهای ذخیره كننده انرژی الكتریكی در طیفی كه شامل خازن های فیزیكی، ابرخازن ها (شامل خازن های لایه دوگانه الكتریكی و شبه خازن ها)، سیستم های هیبریدی، و باتری ها هستند، دسته بندی شده اند. اصول عملكرد و مبانی علمی هر یك از آنها بیان شده و نهایتاً معیارهای استاندارد و درستِ ارزیابی هر یك از این ابزارها بیان شده است تا ناهماهنگی ای كه در مقالات مختلف در رابطه با ابزارهای ذخیره انرژی الكتریكی وجود دارد سامان داده شود.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، عكس پشت جلد مجله در شماره ای كه این مقاله به چاپ رسیده است به تصویری از این مقاله مروری اختصاص داده شده است كه به صورتی بازگو كننده اهمیت آن است.
منبع:

1398/02/28
15:03:21
5.0 از 5
4681
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ