Go Map نقشه

ویرجین اوربیت رسما تعطیل شد

ویرجین اوربیت رسما تعطیل شد

به گزارش نقشه، شرکت هوافضایی ویرجین اوربیت(Virgin Orbit) بعد از فروش هواپیمای فضایی خود معروف به «دختر کیهانی» به شکل رسمی تعطیل شد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، به نظر می رسد شرکت ویرجین اوربیت دارایی های سامانه پرتاب خویش را به شرکتهای استراتولانچ(Stratolaunch)، راکت لب(Rocket Lab) و لانچ(Launch) به مبلغ 36.4 میلیون دلار فروخته و بدنی ترتیب با فروختدن دارایی های خود از مسابقه فضایی خارج شده است.
ازاین رو شرکت ویرجین اوربیت، شرکتی که اخیراً در تلاش خود برای انجام نخستین پرتاب تاریخی موشک از خاک بریتانیا شکست خورده بود، به علت اعلام ورشکستگی در ماه گذشته در ایالات متحده رسما تعطیل شد.
این شرکت که ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی آنرا تاسیس کرده بود، بعد از اینکه دادگاهی در ایالات متحده در ناحیه دلاوِر آنرا ورشکسته اعلام نمود و دارایی های آنرا به مناقصه گذاشت و فروخت، رسما تعطیل شد.
این اتفاق بعد از تلاش ناموفق این شرکت برای انجام نخستین پرتاب از بریتانیا در ماه ژانویه رخ داده است.
این شرکت که به هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اصلاح شده اش به نام «دختر کیهانی»(Cosmic Girl) شناخته می شود، در ماه های اخیر برای ادامه حیات، دارایی های خویش را می فروشد.
ویرجین اوربیت ماه در ژانویه با یک مأموریت ماهواره ای از بریتانیا به فضا رسید، اما موشک در نهایت نتوانست به مدار برسد. این شرکت که قبل از آن با ضرر 50.5 میلیون دلاری مواجه بود، 9 ماهواره مشتری خویش را در ماموریتی به نام Start Me Up از بین برد.
با اینکه ویرجین اوربیت چهار پرتاب موفق ماهواره از ایالات متحده را قبلا انجام داده بود، اما شکست در نخستین مأموریت از خاک بریتانیا نقش مهمی در مشکلات بعدی آن ایفا کرد.
شکست مأموریت Start Me Up تاثیرات زیادی روی این شرکت گذاشت، چونکه از آن بعنوان ماموریتی یاد می شد که عصر جدیدی را برای صنعت فضایی بریتانیا آغاز می کند.
ویرجین اوربیت برای بهبود وضعیت مالی خود دو ماه بعد از شکست آن مأموریت، فعالیتهای خویش را متوقف کرد و اغلب کارمندان آن هم اخراج شدند. با این وجود، این شرکت نتوانست بودجه بلندمدت خویش را تأمین کند و ماه گذشته در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کرد.
دارایی های اصلی آن همچون «دختر کیهانی» به شرکتهای استراتولانچ، راکت لب و لانچ فروخته شده است.
هواپیمای «دختر کیهانی» برای حمل موشک LauncherOne تا ارتفاع تقریبا 10 هزار و 700 متری ساخته شده است که بمحض رسیدن LauncherOne به آن ارتفاع، از هواپیما جدا می شود و بعد از رسیدن به فاصله ایمن، موتورهایش را برای رساندن محموله های خود به مدار زمین روشن می کند.
شرکت استراتولانچ هفته گذشته پیشنهادی 17 میلیون دلاری برای «دختر کیهانی» ارائه نمود. سال گذشته، دَن هارت، مدیرعامل ویرجین اوربیت اظهار داشت که LauncherOne در نهایت می تواند برای پرتاب های ماهواره ای کوچک استفاده گردد و افزود که روزی میتوان از آن برای پرتاب وسایل نقلیه مافوق صوت برای تحقیقات بهره برد.
این احتمالا همان چیزی است که استراتولانچ در ذهن دارد. هواپیمای این شرکت معروف به Roc، مهم ترین هواپیمای عملیاتی در جهان است که در ابتدا برای پرتاب ماهواره های کوچک طراحی شد.
شرکت استراتولانچ در سال 2019 به ورشکستگی نزدیک شد، اما از آن زمان با موفقیت توانسته خویش را بعنوان یک پرتابگر مافوق صوت برای مشتریانی همچون پنتاگون بالا بکشد.
گزارش ها از آن حکایت می کند که استراتولانچ در پیشنهاد خود موفق بوده است و در عین حال، شرکت راکت لب تأسیسات تولیدی ویرجین اوربیت را با مساحت 144 هزار فوت مربع مستقر در لانگ بیچ کالیفرنیا به قیمت 16.1 میلیون دلار خریداری نموده و شرکت لانچ هم تأسیسات این شرکت در موهاوی(Mojave) را به قیمت 2.7 میلیون دلار خریداری نموده است.
بنابراین، فروش دارایی های ویرجین اوربیت در آمریکا در مجموع به رقم 36.4 میلیون دلار رسیده است.
ویرجین اوربیت در اطلاعیه ای اظهار داشت: شرکت ما در طول تاریخ خود در خط مقدم نوآوری بوده و با سکوی پرتاب هوایی LauncherOne کمک های قابل توجهی در زمینه پرتاب موشک های تجاری داشته است. فناوری پیشرفته، تخصص بی نظیر و تعهد به برتری این شرکت، آنرا به پیشروی صنعت پرتاب فضایی تجاری درحال ظهور تبدیل نموده بود. مدیریت و کارکنان ویرجین اوربیت مایلند از همه ذینفعان، همچون مشتریان، شرکا، سرمایه گذاران و کارمندان برای حمایت و فداکاری آنها در طول این سالیان تشکر صمیمانه داشته باشند. از راه تلاشهای جمعی آنها بوده که این شرکت توانسته است به نقاط عطف قابل توجهی برسد و کمک های ماندگاری در پیشرفت پرتاب ماهواره در ایالات متحده و بریتانیا داشته باشد. میراث ویرجین اوربیت در صنعت فضایی برای همیشه در یادها خواهد ماند. فناوری های نوآورانه، تعقیب بی وقفه تعالی و تعهد تزلزل ناپذیر برای پیشبرد مرزهای پرتاب هوایی، اثری پاک نشدنی در این صنعت بر جای گذاشته است.
گفتنی است، این شرکت که توسط ریچارد برانسون، بنیان گذار گروه ویرجین در سال 2017 تأسیس شد، هیچگاه بعنوان یک شرکت سهامی عام سودی کسب نکرد.1402/03/04
12:32:36
5.0 از 5
331
تگهای خبر: تحقیقات , طراحی , فناوری
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ