Go Map نقشه
در دانشگاه شهید باهنر كرمان؛

دومین همایش ابن هیثم و نور شروع به كار كرد

دومین همایش ابن هیثم و نور شروع به كار كرد

نقشه: دومین همایش «ابن هیثم و نور» با محوریت ابن­ هیثم، نورشناسی و ؤویت؛ ابن ­هیثم، مكانیك و نجوم؛ ابن ­هیثم و فلسفه علم؛ ابن­ هیثم، هنر و زیبایی­ شناسی؛ ابن ­هیثم و علوم پزشكی و ابن­ هیثم و ریاضی با حضور علی اكبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید باهنر كرمان شروع به كار كرد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دكتر محمدعلی طاهر، رئیس دانشگاه شهید باهنر كرمان در مراسم افتتاحیه این همایش اظهار داشت: دانشگاه شهید باهنر بزرگترین دانشگاه جنوب شرق كشور است.
وی از برگزاری همایش های گوناگون در دانشگاه شهید باهنر كرمان سخن گفت و بیان كرد: ابن هیثم یك دانشمند و محقق كم نظیر است و وی ریاضیدان، فیزیكدان، نجوم شناس ایرانی است كه در علوم منطق، ادبیات، پزشكی، موسیقی و … باز در جهان و دنیای اسلام معروف است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر كرمان بیان كرد: برمبنای تحقیقات پژوهشگر هندی، ابن هیثم را می توان از دیدگاه های روش علم، نظریات اخلاقی و انسان شناسی و شخصیت و جایگاه مورد كنكاش قرار داد.
وی به تشریح زندگینامه ابن هیثم پرداخت و در ادامه ابن هیثم را اولین دانشمند فیزیك نور جهان دانست و بیان كرد: ابن هیثم نخستین نفری است كه به بعضی از علوم فیزیكی در جهان پرداخته است.
طاهر افزود: اصول اتاقك تاریك و اختراع ذره بین از كارهای برجسته این دانشمند مسلمان است كه منجر به ساخت دوربین عكاسی شد؛ به دید برخی پژوهشگران ابن هیثم اولین دانشمند جهان است كه سرعت صوت را محاسبه كرده است. ابن هیثم با معیار متعارف اندازه گیری طول در زمان خود كه واحد ذرع بود، سرعت نور و دور كره زمین را اندازه گرفت.
وی ادامه داد: ابن هیثم اولین كسی است كه ۷۰۰ سال پیش از نیوتن به بررسی خاصیت های نور پرداخت. ابن هیثم را نخستین دانشمندی می شناسند كه از روش مبتنی بر آزمایش در كارهایش بهره برد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر كرمان افزود: ابن هیثم اولین دانشمند در عصر خود بود كه جهت بررسی نظریه های خود، از شواهد عملی استفاده می كرد و اولین دانشمندی بود كه لزوم وجود شواهد تجربی برای پذیرش یك نظریه را عنوان نمود.1398/01/28
14:27:16
5.0 از 5
4731
تگهای خبر: اختراع , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ