Go Map نقشه
بررسی زلزله های هفته گذشته؛

ثبت زلزله 3 و نه دهم در بجنورد و 3 در نیشابور

ثبت زلزله 3 و نه دهم در بجنورد و 3 در نیشابور

به گزارش نقشه، در هفته گذشته بجنورد و نیشابور به ترتیب با زلزله های ۳.۹ و ۳ لرزیدند. ضمن آنکه ۵ زلزله بزرگتر از ۳ در استان هرمزگان به ثبت رسید.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، در هفته گذشته استانهای خراسان شمالی، رضوی و جنوبی با زمینلرزه های گوناگونی لرزیدند که همچون آن میتوان به زلزله ۳.۹ بجنورد استان خراسان شمالی اشاره نمود.

استان خراسان شمالی در شمال خاوری ایران و در واحد زمین ساختی "کپه داغ" بعنوان یکی از فعال ترین مناطق لرزه ای ایران قرار دارد. پهنه کپه داغ در کنار مرز صفحه های اوراسیا و ایران قرار گرفته است. صفحه اوراسیا از صفحه های تکتونیکی آرام بشمار می رود که با حرکت نزدیک به ۳ سانتی متر در سال، سبب کوتاه شدن پوسته ایران می شود. این کوتاه شدگی در جهت گسل های البرز، کپه داغ، زاگرس و فرورانش مکران جذب می شود.

گسل های این استان به این شرح است:

گسل رباط قره ییل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتری که در شمال جاجرم قرار دارد
گسل اسفراین با درازای ۱۲۵ کیلومتر گسلی لرزه زا است
گسل جاجرم با درازای حدود ۷۵ کیلومتر در شمال شهر جاجرم واقع شده است

بررسی زمینلرزه های تاریخی این منطقه نشان داده است که در بازه ۱۲۰ سال گذشته، حدود ۸۴۳ زلزله در این استان به ثبت رسیده است و این عدد نشان دهنده لرزه خیزی بالای منطقه کپه داغ است. بزرگترین زلزله این استان با بزرگای ۶.۸ در سال ۱۳۷۵ در بجنورد بوده است.

همچنین در نیشابور استان خراسان رضوی، زلزله ای به بزرگای ۳ رخ داد. بررسی لرزه خیزی استان خراسان حکایت از ثبت ۱۸۲ رویداد لرزه ای در سده گذشته دارد که ۲۳ مورد از این زلزله ها با بزرگای ۵ و بالاتر بوده است و این عدد نشان دهنده لرزه خیزی بالا در منطقه خراسان رضوی است.

در سال ۱۲۰۹ میلادی، زمینلرزه فاجعه باری با بزرگای ۷.۶ در سراسر بخش بزرگی از خراسان باختری حس شد و شهر نیشابور به کلی ویران کرد.

سال ۱۳۸۹ میلادی، زلزله فاجعه بار دیگری در این منطقه رخ داد، بگونه ای که به دنبال پیش لرزه های نیرومندی که به مدت ۴ روز روی دادند، نیشابور صدمه دید و زمینلرزه اصلی با بزرگای ۷.۶ سبب ویرانی این شهر شد.

زلزله ۱۶۷۳ میلادی با بزرگای ۶.۶ باعث ویرانی گنبد مرقد امام رضا، سقف گنبدی مسجد گوهرشاد و خیلی از ساختمان ها شد.

علاوه بر اینها در یکصد سال گذشته تعداد ۲۳ زلزله مخرب بزرگتر از ۵ در منطقه شمال استان خراسان رضوی رخ داده است و ۵ مورد از آنها در ارتباط با منطقه نیشابور می شود که نشان دهنده لرزه خیزی بالا در منطقه شمال استان خراسان رضوی است.

گسل های این استان شامل این موارد است:

راندگی بینالود با درازای ۹۲ کیلومتر در ۱۵ کیلومتری خاور شهر نیشابور

گسل نیشابور با درازای ۷۴ کیلومتر

گسل فشاری ریوند با درازای ۶۷ کیلومتر

گسل درونه با درازای حدود ۷۰۰ کیلومتر

در استان خراسان جنوبی هم زلزله های ۲.۵ در خوسف، ۲.۸ در درح و ۲.۹ در دیهوک به ثبت رسید.

در استان هرمزگان هم زلزله های ۳.۵ و ۳.۴ در فین، ۳.۴ در سرگز، ۳.۲ در کوخرد و ۳.۲ در تخت رخ داد. جزئیات زمینلرزه های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۶ اسفند

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹، کاکی استان بوشهر زلزله ۲.۹، سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، فسا استان فارس زلزله ۲.۶، انبارآلوم استان گلستان زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

در صالح آباد استان ایلام زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۲ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۰ کیلومتری صالح آباد، ۲۹ کیلومتری مهران و ۳۴ کیلومتری ایلام این استان بوده است.

یکشنبه ۷ اسفند

در فین استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۴ کیلومتری به ثبت رسید و رومرکز آن در ۲۲ کیلومتری فین، ۴۱ کیلومتری بندرعباس و ۴۸ کیلومتری قلعه قاضی بوده است.

در اوز استان فارس زلزله ۲.۷، خوی استان آذربایجان غربی زلزله های ۲.۷ و ۲.۶، خوسف استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵، درح استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۸، دیهوک استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹ رخ داد.

سرگز استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۲۳ کیلومتری را تجربه نمود و کانون آن در ۲۰ کیلومتری سرگز و ۲۸ کیلومتری فارغان استان هرمزگان و ۴۵ کیلومتری ارزوئیه استان کرمان بوده است.

دوشنبه ۸ اسفند

راور استان کرمان زلزله ۲.۵، امیریه استان سمنان زلزله ۲.۸، اهرم استان بوشهر زلزله ۲.۸ تجربه کردند.

کوخرد استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۵ کیلومتری کوخرد، ۹ کیلومتری جناح، ۴۲ کیلومتری بستک گزارش شد.

افوس استان اصفهان زلزله ای به بزرگای ۳.۵ را تجربه نمود که عمق آن در ۱۳ کیلومتری و کانون این رخداد لرزه ای در۳۳ کیلومتری افوس، ۳۵ کیلومتری فریدون شهر و ۴۱ کیلومتری بوئین و میاندشت این استان بوده است.

سه شنبه ۹ اسفند

در دیباج استان سمنان زلزله ۲.۷، کانی سور استان کردستان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

فین استان هرمزگان با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۴ لرزید. عمق این زلزله در ۱۵ کیلومتری و رومرکزآن در ۱۶ کیلومتری فین، ۴۶ کیلومتری بندر عباس و ۵۴ کیلومتری قلعه قاضی این استان بوده است.

درز استان فارس با زلزله ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۰ کیلومتری درز، ۲۷ کیلومتری رویدر و ۵۳ کیلومتری فین این استان گزارش شد.

بجنورد استان خراسان شمالی با زلزله ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۶ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۸ کیلومتری بجنورد، ۱۴ کیلومتری حصارگرمخان و ۴۰ کیلومتری اسفراین این استان به ثبت رسید.

چهارشنبه ۱۰ اسفند

اسیر استان فارس با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۲۵ کیلومتری لرزید و کانون آن در۱۲ کیلومتری اسیر و ۱۹ کیلومتری گله دار استان فارس و ۲۹ کیلومتری جم استان بوشهر بوده است.

کمه استان اصفهان زلزله ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه نمود و کانون این رخداد لرزه ای در۱۳ کیلومتری کمه استان اصفهان و ۲۶ کیلومتری سی سخت و ۳۶ کیلومتری یاسوج استان کهگیلویه و بویر احمد به ثبت رسید.

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ رخ داد.

در نیشابور استان خراسان رضوی زلزله ای به بزرگای ۳ در عمق ۳۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۰ کیلومتری نیشابور، ۱۸ کیلومتری قدمگاه و ۲۰ کیلومتری عشق آباد استان خراسان رضوی بوده است.

پنج شنبه ۱۱ اسفند

در گمیش تپه استان گلستان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و رومرکز این رخداد لرزه ای در ۲۱ کیلومتری گمیش تپه، ۲۹ کیلومتری سیمین شهر و ۳۹ کیلومتری بندر ترکمن این استان به ثبت رسید.

رابر استان کرمان با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۳ لرزید. عمق این زلزله در ۱۰۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۰ کیلومتری رابر، ۱۷ کیلومتری لاله زار و ۲۴ کیلومتری بزنجان این استان گزارش شد.

در سراب دوره استان لرستان زلزله ۲.۷ رخ داد.

جمعه ۱۲ اسفند

در رازمیان استان قزوین زلزله ۲.۹ رخ داد.

تخت استان هرمزگان با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۲۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۶ کیلومتری تخت، ۱۶ کیلومتری قلعه قاضی و ۵۰ کیلومتری بیکاه این استان گزارش شد.منبع:

1401/12/13
09:30:21
5.0 از 5
191
تگهای خبر: تجربه , زلزله , سفر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ