Go Map نقشه

با این نوع چای، به جنگ سرطان ریه بروید

با این نوع چای، به جنگ سرطان ریه بروید

نقشه: سرطان ریه، یکی از رایج ترین و البته کشنده ترین سرطان ها در ایران و جهان است. پژوهشگران برای مساعدت با کاهش روند رشد سلول های سرطانی در این بیماری، استفاده از چای ترش را بررسی نموده و پیشنهاد داده اند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، سرطان، دومین عامل مرگ ومیرهای غیر تصادفی در دنیا شمرده می شود که سالانه میلیونها نفر در سراسر جهان را درگیر خود می کند. در این میان، سرطان ریه شایع ترین سرطان در ایران است. دلیل اصلی سرطان ریه، جهش در پروتئین های انکوژن و نیز سرکوبگر تومور است که در نهایت منجر به رشد بی رویه سلولی می شوند. درمان های رایج برای این سرطان همچون سایر انواع سرطان ها، جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند که با وجود پیشرفت های بسیار زیاد، کارایی کافی ندارند.
آن طور که متخصصان می گویند، مقاومت سلول های سرطانی نسبت به داروهای شیمی درمانی و عوارض جانبی این داروها از اصلی ترین چالش های پیش رو در درمان سرطان هستند. این در حالیست که ترکیبات شیمیایی موجود در طبیعت که در قالب های مختلف مثل ادویه ها و عصاره ها جهت التیام زخم ها و تسکین درد در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند، منابع غنی از ترکیبات شیمیایی پیچیده با اثرات درمانی مطلوب هستند که می توانند برای درمان سرطان ها نیز مفید باشند. در نیم قرن اخیر بررسی های گسترده نشان داده اند تعداد زیادی از میوه ها، سبزیجات و ادویه ها قادرند در چند مسیر سیگنالینگ یا پیام رسانی در رابطه با سرطان دخالت کنند.
باتوجه به این موضوعات، تیمی پنج نفره از پژوهشگران دانشگاه بیرجند پژوهشی را به انجام رسانده اند که در آن، اثرات و مکانیسم های مولکولی فعالیت ضد سرطانی گیاه دارویی «چای ترش» بر سرطان ریه مورد ارزیابی قرار گرفته است.
آنها در این تحقیق، بعد از عصاره گیری از چای ترش، میزان سمیت آنرا روی سلول های انسانی سرطان ریه آزمایش کردند. این پژوهشگران همین طور میزان بیان ژن های موسوم به Bax و Bcl2 را که عامل آپوپتوز یا مرگ سلولی برنامه ریزی شده در سلول های سرطانی هستند، بعد از اعمال عصاره چای ترش بررسی کردند.
نتایج حاصل از این بررسی ها نشان می دهند که عصاره گیاه دارویی چای ترش می تواند بعد از مطالعات جانوری و کارآزمایی بالینی به عنوان درمان بالقوه مکمل برای سرطان ریه پیشنهاد داده شود.
در این رابطه، هما ملایی، پژوهشگر گروه زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه بیرجند و همکارانش اظهار کرده اند: «نتایج حاصل از تحقیق ما نشان داد که عصاره چای ترش در روندی وابسته به غلظت و زمان، می تواند موجب کاهش بقای سلول های سرطانی ریه شود».
آنها افزوده اند: «همچنین باتوجه به نتایج مولکولی، تیمار سلول های سرطانی با عصاره چای ترش می تواند منجر به افزایش نسبت بیان ژن های Bax/Bcl2 شود که این مکانیسم جهت راه اندازی پروسه آپوپتوز که مرگ سلول های سرطانی را به همراه دارد، بسیار با اهمیت است».
یافته های فوق که در «مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند» انتشار یافته اند، نشان از آن دارند که استفاده از چنین ترکیبات مکملی در کنار داروهای رایج شیمی درمانی می تواند با کاهش نیاز به دوز بالای داروهای شیمی درمانی، اثرات جانبی ناخواسته این داروها را به حداقل برساند.
گیاه دارویی چای ترش، یک گونه گیاهی یک ساله با نام علمی «هیبیسکوس سابداریفا» و از خانواده پنیرک است که در ایران بیشتر به عنوان چای ترش شناخته شده است. این گیاه سرشار از آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها، اسید آسکوربیک و بسیاری مواد باارزش دیگر بوده و از فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی برخوردارست.
منبع:

1401/09/04
13:21:27
5.0 از 5
340
تگهای خبر: دانشگاه , محققان , مسیر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ