Go Map نقشه

احتمال افزایش موارد مبتلا شدن به دیابت نوع ۱ در کودکان مبتلا به کووید-۱۹

احتمال افزایش موارد مبتلا شدن به دیابت نوع ۱ در کودکان مبتلا به کووید-۱۹

به گزارش نقشه، یک مطالعه جدید نشان داده است که کودکان مبتلا به کووید-۱۹ امکان دارد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۱ قرار داشته باشند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، این تحقیق که سوابق سلامتی بیشتر از یک میلیون کودک زیر ۱۸ سال و ۱۸ ساله را مورد بررسی قرار داده است، افزایش ۷۲ درصدی در تشخیص مبتلایان جدید به این بیماری در بین بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را نشان داد.
با این وجود، محققان تاکید می کنند که علت بروز این مورد هنوز معلوم نیست و تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد.
پاملا دیویس(Pamela Davis)، استاد برجسته دانشگاه در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو(Case Western Reserve) و نویسنده این مطالعه، می گوید: دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می شود.
این بیماری عموما به این علت رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به سلول های تولید کننده انسولین حمله می کنند و در نتیجه تولید انسولین در بدن متوقف شده و این بیماری ایجاد می شود.
کووید-۱۹ هم می تواند سبب ایجاد پاسخ خودایمنی شود و یافته های فعلی ما هم این نظریه را تقویت می کند.
جیمی هارتمن بویس(Jamie Hartmann-Boyce) از دانشگاه آکسفورد، می گوید: محققان از یک طرح قوی مطالعاتی جهت بررسی این ارتباط استفاده کردند و افراد مبتلا به ویروس سارس-کوو-۲ را با گروهی از افراد دیگر که به ویروس های تنفسی دیگری در همان دوره مبتلا شده بودند، مقایسه کردند.
با این حال، هنوز در مورد وجود ارتباط میان مبتلا شدن به کووید-۱۹ و دیابت نوع ۱ تردید وجود دارد.
آزمایش کووید-۱۹، بخصوص در آغاز همه گیری، در جوانان گسترده نبوده و دیابت نوع ۱ هم به صورت منظم آزمایش نمی گردد ازاین رو تعیین وجود رابطه علت و معلولی میان این دو کار دشواری است.
وی ادامه داد: مطالعات بیشتری مانند آنچه در اینجا عرضه شده باید صورت گیرد تا ببینیم آیا نتایج یکسانی با استفاده از روش های مختلف و در گروههای مختلف مردم به دست می آید یا خیر.
گرت نای(Gareth Nye)، سرپرست برنامه علوم پزشکی و مدرس فیزیولوژی در دانشگاه چستر، می گوید: ما باید به بررسی دقیق نتایج بپردازیم.
برای مثال، امکان دارد افراد به علت بروز عفونت بیشتر شاهد بروز دیابت نوع ۱ تشخیص داده نشده باشند یا صرفا به دنبال عفونت اولیه، بیشتر تحت نظر قرار گرفته باشند.
وی ادامه داد: اساسا باید به مردم یادآوری کرد که برای تشخیص زودهنگام و درمان سریع این بیماری باید به چهار علامت دیابت نوع یک توجه داشت. این علایم شامل نیاز بیشتر به استفاده از سرویس بهداشتی، احساس تشنگی و خستگی بیشتر و لاغر شدن است.
محققان سوابق سلامتی نزدیک به ۱.۱ میلیون بیمار در آمریکا و ۱۳ کشور دیگر را که بین مارس ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ مبتلا به کووید بودند و همینطور افرادی که به عفونت تنفسی غیر کووید مبتلا شده بودند، تحلیل و بررسی کردند.
بیماران به دو گروه تقسیم شدند. افراد نوزاد تا ۹ ساله و افراد ۱۰ تا ۱۸ ساله.
این مطالعه نشان داد که در میان بیشتر از ۵۷۱ هزار بیمار زیر ۱۸ سال، در خلال شش ماه بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹، ابتلای ۱۲۳ بیمار(۰.۰۴۳٪) به دیابت نوع ۱ تشخیص داده شد، در حالی از بین گروهی که به بیماری تنفسی غیر کووید-۱۹ مبتلا شده بودند ابتلای ۷۲ بیمار(۰.۰۲۵٪) تشخیص داده شد.
محققان دریافتند که یک، سه و شش ماه بعد از عفونت، خطر تشخیص دیابت نوع ۱ برای افراد مبتلا به کووید در مقایسه با افراد مبتلا به عفونت های تنفسی غیرکووید به صورت قابل توجهی بیشتر است.
نتایج مشابهی در مورد بیماران در گروه سنی نوزاد تا ۹ سال و ۱۰ تا ۱۸ سال گزارش شد.
پروفسور دیویس می گوید: خانواده هایی که در معرض خطر بالای مبتلا شدن به دیابت نوع ۱ در فرزندان خود هستند، باید به صورت ویژه نسبت به علایم دیابت بعد از کووید-۱۹، توجه داشته باشند.
امکان دارد در ماه ها تا سالهای آینده شاهد افزایش قابل توجهی در این بیماری باشیم.
این یافته ها در مجله Jama Network Open انتشار یافته است.1401/07/04
11:51:48
5.0 از 5
336
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ