Go Map نقشه
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور اعلام كرد

مصوبه تغییر کنکور به امضای رئیس جمهور رسیده است

مصوبه تغییر کنکور به امضای رئیس جمهور رسیده است

به گزارش نقشه دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تکیه بر این که مصوبه تغییر کنکور ۱۴۰۲ به امضای رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده است، اظهار داشت: تخطی از اجرا پیگرد قانونی دارد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان با بیان این خبر اظهار داشت: با عنایت به اظهار نظرها و تعابیر غیر دقیق روزهای اخیر درباره مصوبه سنجش و پذیرش شورایعالی انقلاب فرهنگی، توسط برخی افراد که هیچ گونه مسئولیتی در این شورا ندارند، لازم است مطالبی را اعلام نمایم.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: مصوبه اصلی در ارتباط با کنکور ۱۴۰۲ تحت عنوان "سیاست ها و ضوابط سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی" در جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیر سال ۱۴۰۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و ابلاغ گردید و هرگونه تخطی از اجرای این مصوبه باعث پیگرد قانونی خواهد بود.
وی اضافه کرد: فلسفه اصلی این تصمیم، بها دادن به عمق یادگیری دانش آموزان و تقویت جایگاه نظام آموزش و پرورش کشور و جایگاه مقدس معلمان پرکار این بخش می باشد، که متاسفانه در سالهای اخیر در سایه مهارت های تست زنی و کلاس های کنکور، گم شده و بتدریج در خطر اضمحلال کامل قرار گرفته بود.
کبگانیان اضافه کرد: خوشبختانه مصوبه "تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی" که در جلسه ۸۶۳ مورخ ۱۷ خرداد جاری شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود هم توسط رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی به امضاء رسیده است.
وی اضافه کرد: لازم به توضیح است که این مصوبه تغییرات زیادی نسبت به ابلاغیه قبلی ندارد. یکی از این تغییرات در ارتباط با سالهای ۱۴۰۳ و پس از آن می باشد که تعمیم تدریجی سوابق تحصیلی به پایه های یازدهم و دهم را مدنظر قرار داده است. به همین علت تأثیر سابقه تحصیلی پایه دوازدهم برای سال ۱۴۰۲ به صورت تأثیر قطعی (و نه تأثیر مثبت) از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است تا از سال ۱۴۰۳ به بعد به تدریج میزان تأثیر قطعی به ۶۰ درصد افزایش یابد.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: همانطور که در مصاحبه های مکرر دبیر شورایعالی و اینجانب از تاریخ این مصوبه یعنی ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ و پس از آن اعلام شده است، فلسفه اصلی این تصمیم، بها دادن به عمق یادگیری دانش آموزان و تقویت جایگاه نظام آموزش و پرورش کشور و جایگاه مقدس معلمان پرکار این بخش می باشد که متاسفانه در سالهای اخیر در سایه مهارت های تست زنی و کلاس های کنکور، گم شده و بتدریج در خطر اضمحلال کامل قرار گرفته بود.
کبکانیان تصریح کرد: بدیهی است که تعیین سرنوشت ۱۲ سال تلاش و تحصیل و سنجش های تشریحی داوطلبان در ۴ ساعت به صورت تستی و نه تشریحی، علاوه بر تحمیل هزینه های فراوان کلاس های کنکور، باعث اضطراب ها و اختلالات فراوان روانی بود که طی نظرسنجی های معتبر برای شورایعالی مسجل بوده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: خوشبختانه مصوبه "تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی" که در جلسه ۸۶۳ مورخ ۱۷ خرداد جاری شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود هم توسط رئیس جمهور و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی به امضاء رسیده است.
دکتر کبگانیان به متقاضیان سنجش و پذیرش سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: با آرامش کامل در سال تحصیلی آینده به یادگیری عمیق متون درسی رسمی بپردازید و برای اطلاع از ابعاد مختلف مصوبات فوق الذکر صرفاً به بیانات دبیر محترم شورایعالی و اینجانب توجه نمایید.
به گفته وی، البته تا پیش از شروع سال تحصیلی کلیه جزئیات و آیین نامه های اجرائی در ارتباط با این دو مصوبه هم توسط مسئولین اجرائی ذیربط، یعنی وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، و شورای سنجش و پذیرش، اعلام خواهد شد. متاسفانه به نظر می آید که منافع عظیم برخی سوداگران و مافیای کنکور سبب شده که مرتبا با ایجاد تشویش اذهان دانش آموزان و برخی مسئولین، با هرگونه اصلاح روش های قدیمی و رفتن به سمت شیوه های علمی و تعمیق یادگیری و سنجش تشریحی و عادلانه، مقاومت و کارشکنی نمایند. در این رابطه باردیگر به این موسسات و متنفذین در رابطه با این موسسات سفارش می نماییم که روش های کاری خویش را با این اصلاحات تطبیق دهند و بنابراین هرگونه شبهه افکنی و ایجاد تشویش اذهان دانش آموزان عزیز و خانواده های محترم باعث پیگرد قانونی خواهد بود.
منبع:

1401/04/22
22:17:35
5.0 از 5
191
تگهای خبر: آموزش , تحقیقات , فناوری , نقشه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ