Go Map نقشه

بیانیه ۴ گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر درمورد اثر منفی تحریم ها بر تحقیقات علمی و دانشگاهی

بیانیه ۴ گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر درمورد اثر منفی تحریم ها بر تحقیقات علمی و دانشگاهی

چهار گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی درباب اثر منفی تحریم های یکجانبه بر تحقیقات علمی و کارهای دانشگاهی، اطلاعیه ای صادر کردند.


به گزارش نقشه به نقل از مرکز پایش ستاد حقوق بشر، سایت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعیه ای از نگرانی تعدادی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد درمورد گسترش اعمال تحریم های یکجانبه در حوزه های پژوهشی و انتشاراتی علمی و دانشگاهی، بعد از دریافت گزارش هایی در خصوص رد صلاحیت تحقیقات دانشگاهی عرضه شده توسط نویسندگان کشورهای هدف تحریم، اطلاع داد.

در این بیانیه، کارشناسان با یادآوری اصل عدم تبعیض و اهتمام لازم در اصول راهنمای تجارت و حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مؤسسات انتشاراتی و مسئولان و مدیران مجلات علمی خواستند که به علت ترس بالقوه، از رعایت بیش از اندازه رژیم های تحریمی موجود، اجتناب کنند.

این مقامات ضمن تاکید بر تاثیر منفی رو به رشد رژیم های تحریمی موجود بر تحقیقات دانشگاهی و علمی، از کاهش فضای تعامل و همکاری بین المللی با مجلات علمی و انجمن های دانشگاهی در دسترس دانشمندان و دانشگاهیان کشورهای تحریم شده سخن گفتند و اظهار داشتند که این مورد با محدودیت های مالی و سایر محدودیت های موجود ناشی از تحریم ها برای همکاریهای علمی و دانشگاهی بین المللی ترکیب شده است.

کارشناسان سازمان ملل همینطور بیان داشتند که اطلاعاتی در ارتباط با موانع ناشی از تحریم برای آزادی تحصیلی و حق بهره مندی از پیشرفت علمی و کاربردهای آن دریافت کرده اند؛ این موانع شامل محدودیت های اعمال شده در روند بررسی و انتشار تحقیقات انجام شده و ارسال شده به مجلات بین المللی توسط نویسندگان و محققان کشورهای هدف تحریم است.

آنها افزوده اند که وجود بندهای در رابطه با تحریم را در سیاست ها و دستورالعمل های بعضی از شرکتهای انتشاراتی مشاهده می کنند و این بندها سردبیران مجلات علمی را تشویق می کند تا با ارسال های کشورهای تحریم شده با «احتیاط» برخورد کنند.

این در شرایطی است که این رویه، مشروعیت اقدامات قهرآمیز یکجانبه را فرض می کند که برعکس، با قطعنامه های مرتبط مختلف شورای حقوق بشر مطابقت ندارد. چنین اقداماتی با هنجارها و استانداردهای بین المللی حقوق بشر، همچون اصل اساسی عدم تبعیض، حقوق آزادی اندیشه، آزادی بیان و همینطور حق آموزش و برخورداری از پیشرفت علمی، ناسازگار است.

در این بیانیه، گزارشگران اشاره خاصی به راهنمای صادر شده توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) و تفسیر مبهم و پیچیده معیارهای فعالیتهای انتشاراتی «مجاز» دارند. این امر سبب شده است که بعضی از مؤسسات انتشاراتی، ویراستاران و داوران به علت ترس از عواقب همچون مسئولیت شخصی و حتی بدون بررسی اولیه، مقالات و پژوهش های ارسالی از جانب نویسندگان کشورهای تحریم شده را رد کنند.

این مقامات تصریح کردند که تحقیقات علمی و آکادمیک و انتشار یافته های آن نباید مشروط به تصمیماتی جز تصمیماتی باشد که کاملاً مبتنی بر ملاحظات علمی و دانشگاهی است. آنان از انجمن های دانشگاهی، شرکتهای انتشاراتی و هیات های تحریریه خواسته اند تا تمام اقدامات لازم را برای حذف این مورد انجام دهند.

قابل ذکر است این بیانیه توسط چهار گزارشگر منع تحریم، حق توسعه، حقوق فرهنگی و همبستگی بین المللی صادر گردیده است.1401/04/17
15:14:00
5.0 از 5
1923
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ