Go Map نقشه

رویدادی برای تبیین توانمندی های صنعت ریز الکترونیک و معرفی پیشکسوتان

رویدادی برای تبیین توانمندی های صنعت ریز الکترونیک و معرفی پیشکسوتان

برنامه رویداد صنعت ریز الکترونیک از طرف کارگروه صنعت میکروالکترونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز پنج شنبه 26 خرداد جاری انجام می شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، صنعت میکروالکترونیک و میکرو فتونیک طی سالهای اخیر در کشور توسعه یافته است، ضمن آنکه طی سه دهه گذشته، ظرفیت نیروی انسانی در این صنعت نوپا به میزان خوبی گسترش یافته و متخصصان و دانشمندان خوبی در این عرصه تربیت شده اند و برآورد می شود طی سه دهه اخیر بیش از دو هزار نفر از دانش آموختگان دانشگاه های کشور در رشته های در رابطه با این حوزه شامل "طراحی مدارات الکترونیکی و فتونیک" آموزش دیده و تربیت شده اند و تعداد متخصصانی که بعد از گرفتن تخصص در این رشته نیز بازگشته اند، به بالای ۱۰۰ نفر بالغ شده؛ ولی هنوز در کشور مشاغل متناسبی برای این دسته از دانش آموختگان فراهم نشده است.
در کنار این چالش، نیاز کشور به تامین قطعات الکترونیک در بخش های مختلف صنعتی از قبیل مخابرات، صنعت لوازم خانگی، خودرو، سلامت و صنعت دفاعی، واردات گسترده قطعات و ماژول های الکترونیکی را به کشور تحمیل کرده است و در این جهت در سه دهه اخیر وزارتخانه های صمت، دفاع و در یک دهه اخیر معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات، تلاش هایی بمنظور تامین زیر ساخت تولید قطعات الکترونیک را در کشور آغاز نموده اند که هر یک به سبب تغییرات مدیریتی، ناقص بودن طرح و یا عدم هماهنگی با سایر نهادها به نتایج پر ارزشی منجر نشد و نتوانستند این چالش را بصورت مشترک حل کنند.
مطالعات میدانی نشان میدهد که حل این دو چالش (ایجاد مشاغل برای دانش آموختگان این حوزه و تامین قطعات) در گرو همکاری و هماهنگی نهادهای مشتاق توسعه صنعت میکروالکترونیک و میکرو فتونیک است و بدون داشتن یک برنامه مشترک ملی، امکان حل همزمان این چالش ها ممکن نخواهد بود.
در این جهت کارگروه صنعت میکروالکترونیک معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری طی یک سال از فعالیت از خرداد ۱۴۰۰ تا حالا توانسته است بیش از ده ها نفر از متخصصان و بیش از ۶۰ نهاد حاکمیتی، صنعتی و دانشگاهی را برای همکاری مشترک در این عرصه مهم هماهنگ و هم راستا کند. این کارگروه تا حالا دو محور فعالیت را در امتداد زنجیره ارزش قطعات الکترونیک پر کاربرد و زنجیره ارزش مشتقات سیلیکون در برنامه های خود دنبال کرده است.
بر این اساس این کارگروه رویداد ملی "صنعت ریز الکترونیک" را با مشارکت نهادهای گوناگون و با هدف نمایش قابلیت این صنعت نوپا در کشور برگزار خواهدنمود.
هدف از برگزاری این رویداد نمایش توانمندی و برنامه های سال ۱۴۰۱ تعدادی از نهادهای زیست بوم صنعت ریز الکترونیک، ارائه مطالبات و نیازهای کلان زیست بوم های تخصصی همجوار از صنعت نوپای ریز الکترونیک، معرفی برنامه های همکاری بین نهادهای تخصصی در این عرصه و معرفی ظرفیت ها و توانمندی های متخصصان این صنعت عنوان شده است.
این رویداد در روز پنج شنبه ۲۶ خرداد ماه در صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور نمایندگان بیش ۱۰۰ نهاد و سازمان در رابطه با صنعت میکروالکترونیک انجام می شود. معرفی برنامه های صنعت، مطالبات از صنعت، تقدیر از پیشکسوتان صنعت و توافقات بین نهادهای صنعتی از برنامه های این رویداد بشمار می رود.1401/03/17
12:23:26
5.0 / 5
132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ