Go Map نقشه
حجت الاسلام والمسلمین رستمی در جلسه‌ی ستادعالی اقامه نماز در دانشگاه ها:

نباید از فعالیت در فضای حقیقی دانشگاه غافل شد

نباید از فعالیت در فضای حقیقی دانشگاه غافل شد

به گزارش نقشه جلسه ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه ها و تعدادی از رؤسای دانشگاه ها و معاونین نهاد برگزار گردید.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ضمن اشاره به شرایط پساکرونایی و بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار داشت: قبل از فراگیری کرونا فضای حضوری دانشگاه، شاهد جمع های ارزشمندی بود؛ حالا با شروع بازگشایی دانشگاه ها و شروع به کار فضای حضوری و مراکز آموزش عالی، باید فرصت از دست رفته دوسال گذشته جبران شود و باز هم شاهد تجمعات پرارزش حضوری همچون برگزاری نماز جماعت، جلسات قرآن، فعالیت هیئات مذهبی، جلسات پاسخ به شبهات و... باشیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با تاکید بر حضور در فضای مجازی اضافه کرد: فضای مجازی محل جولان شبهات و صدمه ها است و به علت در اختیار داشتن زیر ساخت ها و حاکمیت فضای مجازی توسط دشمن، حضور نیروهای دلسوز در این فضای می تواند دلگرم کننده باشد اما حضور در فضای مجازی، نباید ما را از فعالیت در فضای حقیقی دانشگاه غافل کند.
ایشان در ادامه تشریح کرد: تجربه سالهای گذشته نشان داده است که اثرگذاری فرهنگی در خلال فعالیتهای حضوری بسیار بیشتر بوده و در این میان، تألیف قلوب با به کارگیری مفاهیم دینی که وجه مشترک میان دانشجویان است، می تواند فضای دانشگاه را متفاوت کند. نماز جماعت، هیئات دانشجویی، گعده های پاسخ به شبهات، کلاس های درسی، خوابگاه ها و سایر مجموعه ها در دانشگاه ها که با حضوری شدن دانشگاه ها، در اختیار خدمت گزاران قرار گرفته را باید همچون یک فرصت دانست، بنابراین باید از آن بهره برده و قدر آنرا بدانیم.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی ضمن اشاره به تلاش دشمن برای عرضه تصویر وارونه از دانشگاه اظهار داشت: در فضای ماه مبارک رمضان اتفاقات خوبی را در فضای دانشگاهی کشور مشاهده کردیم. علیرغم تبلیغات و شبهه افکنی دشمنان که کوشش می کنند با عرضه تصویری دروغین از دانشگاه، جمعیت جوان و قشر دانشجوی کشور را گریزان از دین نشان بدهند، ما برگزاری نماز جماعت در دانشگاه ها، آن هم در در دو نوبت و با حضور جمعیت زیاد، رونق فضاهای انس با قرآن و مناجات، برگزاری با شکوه شبهای قدر و... را شاهد بودیم که نشان دهنده‌ی وجود انس و الفتی عمیق میان جوانان و مفاهیم دینی است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در انتها اظهار داشت: حضور پرارزش دانشجویان و نخبگان در مراکز دینی و مذهبی دانشگاه، باآنکه اتفاق مثبتی است اما نباید باعث غفلت ما از ادامه‌ی کار در فضای حضوری دانشگاه بشود. امید است که با آماده شدن زیر ساخت کامل اجرای برنامه های فرهنگی در خوابگاه ها و فضای عمومی دانشگاه، این ظرفیت در اختیار عموم جوانان و دانشجویان دین دار در دانشگاه قرار گیرد تا به تقویت مفاهیم دینی در درون خود و در بین دوستان دانشگاهی خود بپردازند.
حضور روحانیون برای ترویج نماز و یا تبلیغ مفاهیم دینی، باید اقدامی خودجوش باشد
در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور ضمن اشاره به ضرورت استفاده از فرصت تابستان برای ترویج و تعمیق مفاهیم دینی اظهار داشت: حضور روحانیون برای ترویج نماز و یا تبلیغ مفاهیم دینی، باید اقدامی خودجوش باشد و نباید این وظیفه را با حق التبلیغ به یک قانون تبدیل کرد؛ تعطیلی حدود صد روزه دانشگاه فرصت مناسبی است که اهل تبلیغ، حداقل کتابی برای نماز بخوانند. شما باید در این بازه زمانی از روحانیونی که در دانشگاه حضور دارند، کار مفید بخواهید.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور بر ضرورت پرداخت همه جانبه به قرآن توسط روحانیون حاضر در دانشگاه تصریح کرد و اضافه کرد: روحانیون استاد معارف می بایست با تفسیر آشنا باشند و قرآنی را بعنوان یک مکتب به دانشجویان معرفی کنند تا استفاده از قرآن کریم یک استفاده تشریفاتی نباشد و فرصت تابستان که همه چیز همچون عمر جوانان، وقت اساتید، فضای خالی مدارس و دانشگاه ها و... هرز می رود، فرصتی مناسبی برای اجرای این نگاه است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، وی ضمن اشاره به ضرورت تبلیغ دین با استفاده از فرصت های کوتاه و با زبان محبت آمیز تشریح کرد: ببینید که دیگران چگونه از فرصت ها برای تبلیغ استفاده می نمایند اما ما چندین حسینیه و فضای مستعد داریم که بلا استفاده مانده اند و این مدیریت ما را می طلبد که از این فضا برای تبلیغ و تعمیق مفاهیم دینی استفاده نماییم. است.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی ضمن اشاره به این که کارهای فرهنگی و قرآنی نیازمند یک عزم جهادی و یک حرکت نهضتی است خاطرنشان کرد: برای پیش برد این نهضت در تابستان حضور چند روحانی جهادگر و چند نفر از اهالی متعهد دانشگاه که توسط امورات روزمره پابند و محدود نشده باشند کفایت می کند به شرط آنکه جذابیت دروس دینی را برای دانشجویان ایجاد نماییم و این وظیفه بر عهده ما گذاشته شده است.1401/03/01
11:45:44
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ