Go Map نقشه
مدیر اجرایی بنیاد مصطفی:

پنجمین دوره جایزه مصطفی مهر ماه 1402

پنجمین دوره جایزه مصطفی مهر ماه 1402

به گزارش نقشه مدیر اجرائی بنیاد مصطفی (ص) اظهار داشت: پنجمین دوره جایزه مصطفی مهرماه 1402 انجام می شود.


به گزارش نقشه به نقل از مهر، علی عمرانی امروز در نشست خبری دومین دوره مسابقه علمی کنز که در محل بنیاد مصطفی (ص) برگزار شد، اظهار داشت: جایزه مصطفی (ص) به صورت دو سالانه برگزار می گردد.

وی اظهار داشت: فراخوان دوره پنجم این جایزه انتشار یافته و هم اکنون در فرآیند جذب آثار دانشمندان جهان اسلام هستیم. عمرانی با اشاره به اینکه پنجمین دوره جایزه مصطفی (ص) مهر ۱۴۰۲ برگزار می شود، اظهار داشت: در این میان بنیاد جایزه مصطفی رویدادهایی را برگزار می نماید که مسابقات علمی کنز یکی از آنهاست.

وی ادامه داد: کنز رویدادی ترویجی است که در آن نخبگان جهان اسلام برای حل مشکلات جهان اسلام تلاش می کنند. عمرانی با اشاره به اینکه در دوره اول ۵۹۰ اثر از ۱۵ کشور خارجی عرضه شد که ۳۶ اثر از دانشمندان خارجی بود، اظهار داشت: این روند در دوره دوم رشد داشت و دو محور جدید افزوده شد.

وی با اشاره به اینکه محورها در دور اول فناوری اطلاعات، اقتصاد، بانکداری و تأمین مالی، سلامت و فناوری پزشکی، آب، محیط زیست و انرژی بود، اظهار داشت: در دور دوم دو محور حمل و نقل و معدن و صنایع معدنی نیز اضافه شده است.

مدیر اجرایی بنیاد مصطفی (ص) اظهار داشت: جوایز برگزیدگان شامل مدال کنز، نشان طلای ۳۰ گرمی، فرصت مطالعاتی ۲ هزار دلاری و استفاده از ارتباطات شبکه مصطفی است.

عمرانی افزود: همینطور پارک فناوری پردیس تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به برگزیدگانی که با شرکتهای پردیس همکاری کنند، عرضه می دهد.

وی اظهار داشت: همینطور توافقاتی برای تجاری سازی محصولات برگزیدگان انجام شده است. به قول عمرانی در بخش رقابت آزاد چشم انداز اصلی مسائل واقعی است که متولی واقعی در صنایع دارند. این متولی ها آمادگی دارند که از ابتدا تا تبدیل ایده به خدمت و محصول در خدمت صاحب ایده باشند.

مدیر اجرایی بنیاد مصطفی (ص) تصریح کرد: چالش های عرضه شده از پاویون ها بخش جدیدی است که به دور دوم اضافه شده است. در این بخش ۶۳ چالش از ۱۳ پاویون محلی و بین المللی عرضه شده که ۲۱ مورد محلی ۴۲ مورد بین المللی است.

وی با اشاره پاویون های رقابت علمی کنز اظهار داشت: دانشگاه سلطان قابوس عمان، پارک علم و فناوری پاکستان، فدراسیون بین المللی علم، یک گروه صنعتی و معدنی، کمیته همکاریهای بین المللی علم و فناوری سازمان های همکاریهای اسلامی، شبکه جهانی آموزش و پژوهش یوسرن، کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو، مرکز ای سی سی بی اس دانشگاه کراچی پاکستان، پژوهشکده سیاستگذاری شریف، دانشگاه کامستس پاکستان، شبکه پارک های علم و فناوری جهان اسلام، دانشگاه پنجاب مرکزی و پارک علم و فناوری سمنان پاویون های رقابت علمی کنز هستند.

عمرانی ضمن اشاره به این که همراهی صنایع بسیار مهم می باشد، بیان نمود: در دوره سوم از صنایع مختلف دعوت شده تا چالش های بیشتری را مطرح کنند.

وی ادامه داد: در این دوره ۶۵۸ اثر دریافت شده که ۵۰۸ داخلی و ۱۵۰ خارجی است. از ۲۰ اثر نهایی ۲ اثر از مالزی، ۱۷ اثر از ایران و یک اثر از بنگلادش است. از این ۲۰ اثر ۹ اثر متعلق به اعضای هیئت علمی، ۷ اثر از فعالان حوزه صنعتی و ۴ اثر از پژوهشگران جوان است. همینطور از ۶۵۸ اثر ۳۰۸ در پاسخ به چالش های مطرح شده و ۳۵۰ مورد نیز برای رقابت آزاد است.

مدیر اجرایی بنیاد مصطفی (ص) تصریح کرد: ۲۳۳ اثر در حوزه سلامت و فناوری پزشکی، ۲۲۹ آب، محیط زیست و انرژی، ۳۱ معدن و صنایع معدنی، ۴۷ اثر اقتصاد، بانکداری و تأمین مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات ۷۷ اثر و ۴۲ اثر از حمل و نقل دریافت شده است.

وی تصریح کرد: ۲۵ کشوری که به دومین دوره کنز اثر ارسال کرده اند شامل ایران بنگلادش، اندونزی، قرقیزستان، مصر، هند، عراق، اردن، قزاقستان، کنیا، مالی، نیجریه، عمان، فلسطین روسیه سریلانکا، سوریه، تونس، ترکیه، ترکمنستان ازبکستان، ویتنام و یمن می شوند.

عمرانی افزود: بنیاد مصطفی با هدف عمومی کردن علم به طور گسترده پاویون رقابت کنز را در نمایشگاه برگزار می نماید. آثار نخبگان و پژوهشگران در این پاویون به معرض نمایش گذاشته می شود.

مدیر اجرایی بنیاد مصطفی (ص) بیان نمود: همینطور هیئت ۶ نفره از پاکستان به ریاست وزیر بهداشت و رفاه ایالت سند پاکستان نیز در اختتامیه کنز حضور دارند.


منبع:

1401/02/17
21:20:22
5.0 از 5
259
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ