Go Map نقشه
به مناسبت روز جهانی ستاره شناسی

فرودگاه مهرآباد میزبان علاقه مندان رصد آسمان بدون مرز می شود

فرودگاه مهرآباد میزبان علاقه مندان رصد آسمان بدون مرز می شود

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ضمن اشاره به برنامه های روز و هفته جهانی ستاره شناسی، اظهار داشت: این انجمن به مناسبت روز جهانی اخترشناسی، رصد عمومی را در روز شنبه (۱۷ ازدیبهشت) ماه در فرودگاه مهرآباد برگزار خواهد نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، نزدیک به نیم قرن قبل و در سال ۱۹۷۳ میلادی(۱۳۵۲ خورشیدی) داگ برگر، ستاره شناس آماتور آمریکایی با بردن تلسکوپ خود به میان مردم، ایده اولیه روزی به نام «روز ستاره شناسی» را مطرح و با پیوستن ایالت های مختلف آمریکا به این مناسبت، ابتدا به صورت ملی و با پیوستن گروههای نجومی دنیا به آن، تبدیل به یک حرکت بین المللی شد که به مراتب با اهمیت تر است.
روش انتخاب این روز و هفته به شکلی نجومی بوده و با تعیین دیگر مناسبت ها در طول سال که ثابت هستند تفاوت خاص دارد؛ بدین صورت که نخستین بار "روز ستاره شناسی" روز شنبه ای در میانه ماه آوریل تا میانه ماه می(۲۶ فروردین تا ۲۵ اردیبهشت هر سال) در نظر گرفته و برگزیده شد که به تربیع اول ماه نزدیک بود و دلیل انتخاب این زمان برای آن است که کره ماه بعنوان همسایه زمین و جرم دوست داشتنی زمینی ها، دارای خصوصیت های زیبایی برای مشاهده از درون تلسکوپ و حتی با چشم غیرمسلح است.
خوشبختانه بعد از فراگیری روز جهانی ستاره شناسی در دنیا و همچون در کشورمان، هفته جهانی اخترشناسی هم از جانب لیگ مربوطه بنیان گذاشته شد و به گروه ها و انجمن های نجومی فرصت بیشتری داد تا در طول یک هفته و نه صرفاً در یک روز به ترویج دانش اخترشناسی بپردازند.
تعطیلی رسمی کشورها هم در طول هفته ستاره شناسی برای انجام این مهم می تواند مورد توجه قرار گیرد، هر چند که برای اجرای برنامه در مدارس، دانشگاه ها، ادارات و فضاهای رسمی روزهای کاری هفته همچون روز جهانی اخترشناسی به مراتب مناسب تر خواهد بود.
از سال ۱۳۸۶ خورشیدی هم لیگ جهانی به جز یک روز در بهار(مطابق سالیان قبل)، پیشنهاد یک روز در پاییز را برای گرامیداشت روز جهانی ستاره شناسی ارایه داده و تلاش در افزایش این فرصت ها برای اشاعه فرهنگ این دانش کهن داشته است.
بزرگداشت روز و هفته ستاره شناسی در ایران
مهندس مسعود عتیقی در گفتگو با ایسنا، یکی از این کارهای علمی-ترویجی در حوزه نجوم را روز و هفته جهانی «ستاره شناسی» دانست که از سال ۱۳۸۰ خورشیدی و بعد از مکاتبات با لیگ جهانی برگزاری این مناسبت بین المللی، برای نخستین بار و همزمان با روز تعیین شده از جانب جامعه جهانی، در فرهنگسرای بهمن از جانب انجمن نجوم آماتوری ایران به اجرا در آمد.
وی اظهار نمود: بطور قطع یک روز جهانی با یک روز ملی متفاوت است؛ چون که در یک مناسبت جهانی مردم دنیا در یک روز خاص و یا یک شعار واحد، در صدد فرهنگ سازی برای تحقق یک مبحث خاص هستند و این یکی از زیبایی های مناسبت های بین المللی بشمار می رود که باید به آن توجه داشت.
عتیقی با تاکید بر این که روز جهانی ستاره شناسی با شعار «آوردن تلسکوپ ها به میان مردم و تصمیم عشق نسبت به آسمان با همگان» هدفگذاری شده است، افزود: بدین جهت این روز و هفته جهانی فرصت مغتنمی است تا مردم خوبمان که عمدتا به این دانش گرایش دارند، ولی امکانات کافی در اختیار ندارند، با واقعیات علمی آشنا گردند و مرز میان خرافه و شبه علم را از دانش برای آنها ترسیم نماییم، ولی این مهم هم با صدمه هایی هم راه است.
برنامه های کشور در روز و هفته جهانی ستاره شناسی بعد از دو سال وقفه
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات برنامه های روز و هفته جهانی ستاره شناسی در ایران اظهار داشت: تقسیم عشق به آسمان با بقیه مردم، آشنا کردن آنها با اطلاعات نجومی، پرهیز دادن از خرافه ها و تفکیک آن از این دانش جذاب، معرفی مفاخر کشور و جهان، توزیع نشریات مرتبط برای ماندگار کردن اطلاعات ارائه شده می تواند بخشی از اقدامات افراد، گروه ها و مراکز باشد که بدون داشتن مرز و محدودیت، نسبت به بالا بردن آگاهی عمومی مردم اقدام می کنند.
وی افزود: سال جاری طبق تقویم مندرج در کتابچه این مناسبت، از روز دوشنبه ۱۲ تا یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه جاری(۲ تا ۸ می ۲۰۲۲) هفته جهانی ستاره شناسی و شنبه ۱۷ اردیبهشت(۷ می) روز جهانی اخترشناسی در سال ۱۴۰۱ و شعار سال جاری ما در هفته جهانی ستاره شناسی ۱۴۰۱(۲۰۲۲) "اخترشناسی، دانشی برای همه" تعیین شده است.
عتیقی اشاره کرد: جا دارد باز هم همچون سالیان اخیر و در دوران پاندمی کووید-۱۹ که سپاسگزار کادر درمان و پزشکان عزیز کشورمان در کمک به مردم برای مهار بیماری کرونا بوده ایم، باز هم قدردان از جان گذشتگی های کادر درمان باشیم، امیدواریم با زحمات قابل ستایش کادر درمان طی سالیان اخیر و همینطور واکسیناسیون سراسری، سال جاری بعنوان آغازین سال قرن ۱۵ خورشیدی، به جای روی آوری فعالیت ها در بستر فضای مجازی، شاهد گسترش کارهای علمی ترویجی و برنامه های چهره به چهره(با رعایت ملاحظات بهداشتی) باشیم؛ چون که اجرای برنامه های علمی ترویجی چهره به چهره، بی گمان در توسعه نجوم آماتوری اثرگذاری بیشتری دارد.
وی اشاره کرد: انجمن نجوم آماتوری ایران در روز جهانی ستاره شناسی بعنوان یک روز و یک صدا با جامعه جهانی، برنامه رصدی عمومی را همچون همیشه به صورت مجانی در شامگاه روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه برنامه عمومی "رصد آسمان بیکران" در محوطه ترمینال یک فرودگاه مهرآباد از ساعت ۱۹ تا ۲۲ را برگزار کند.


ضرورت تعیین جایگاه نجوم آماتوری در کشور
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: در دهه ۸۰ خورشیدی و با اوج گیری کارهای پراکنده و مقطعی دهه های گذشته، انجمن نجوم آماتوری ایران با شعار «ما می توانیم» به دنبال اثبات توانمندی گروه ها و مراکز خودجوش نجومی کشور بود و در دهه ۹۰ هم علاقمند بودیم که در مراجع قانونگذاری کشور، قوانین و حمایت های کافی از گروههای آماتوری تصویب شود و در این راستا تلاش هایی هم صورت گرفت، ولی متاسفانه بنا به علل مختلف، این امکان در سطح گسترده فراهم نشد.
وی ابراز امیدواری کرد که در سالهای پیش رو شاهد رفع خلا قانونی برای تسهیل در فعالیت علاقه مندان کشور باشیم و حمایت درخور از مراکز فعال نجومی صورت پذیرد؛ چون که این مراکز نقش اساسی در برنامه های مختلف علمی-ترویجی در طول سال دارند و باید دولتمردان بیشتر از گذشته به اهمیت حمایت رسمی و اساسی از این گروه ها بیندیشند.
عتیقی تصریح کرد: از آنجائیکه فرهنگ بر علم مقدم بوده و از همین جا به اهمیت اقدامات علمی-ترویجی پی می بریم که نتیجه آن رویکرد حداکثری به ادامه تحصیل در علوم پایه بخصوص دانش نجوم در میان جوانان طی سالیان گذشته بوده است، ولی متاسفانه شاهد توجه کمتری به جایگاه آن در کشورمان بوده! تا جایی که به صورت مثال در دهه های اخیر و اوج گیری کارهای نجومی در ایران و زحمات گاها شبانه روزی انجمن نجوم آماتوری ایران و گروههای گوناگونی که در شهرهای مختلف به معرفی بیشتر از پیش دانش کهن و جذاب ستاره شناسی به صورت خودجوش پرداخته اند، توجه زیربنایی و درخور از جانب مقامات ذیربط برای مساعدت با توسعه این فعالیت ها نشده و به شکلی طراوت علمی در جامعه کم شده است و بی توجهی به این گونه فعالیت ها تا حدی است که به شکلی این تلاش ها و مراکز فعال آن نادیده گرفته و حذف شده اند.
وی اظهار نمود: بدیهی است کار آکادمیک وظیفه دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر دنیا است و اساسا حوزه آماتوری و آکادمیک می بایست از یکدیگر تفکیک و بازشناسی شده و جایگاه حرکت های خود جوش علمی به دور از تایید و رد سلیقه ای مورد ملاحظه جدی قرار گیرد.
لزوم توجه به "روز ملی ستاره شناسی" در ایران
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان ضرورت توجه به روز ملی ستاره شناسی اشاره نمود و اضافه کرد: چون مناسبتی با عنوان جهانی و از ورای مرزها مطرح گردیده است، می بایست به واژه جهانی هم توجه خاص شود؛ چون که هدف از این گونه نامگذاری ها بیشتر آن است که مردم جهان در یک روز واحد، خواسته ای مشخص را بیان کنند و این مساله کاملا ً از "روز ملی" قابل تفکیک است.
وی اظهار نمود: اساسا" هنر همگامی با جامعه جهانی، نشان از فرهنگ و تمدن صلح جویانه در فرهنگ شرقی و همچون مردم کشور عزیزمان ایران می تواند باشد، ضمن آنکه مناسب می باشد با نگاه به دهکده کوچک جهانی، خویش را تافته جدا بافته از جامعه بین المللی ندانیم.
عتیقی افزود: از طرف دیگر چه خوب است به "روز ملی" دراین زمینه هم توجه داشته باشیم و با وجود مفاخری همچون ابوریحان بیرونی که روز بزرگداشت ایشان در ۱۳ شهریور هر سال، در اوقات فراغت تابستان با آسمان به مراتب صاف تر نسبت به بقیه سال و شبهای با هوای معتدل تر، می تواند الگویی برای اعلام "روز ملی ستاره شناسی" دراین زمینه باشد که طی سالیان گذشته از جانب این مرکز کشوری به جامعه نجومی پیشنهاد شد.1401/02/16
12:42:01
5.0 از 5
433
تگهای خبر: بین المللی , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ