Go Map نقشه
دو دستاورد مهم پژوهشگاه زلزله در حوزه مخاطرات؛

اعلام هر زمینلرزه با تأخیر 2 دقیقه ای و پایش و تخمین سونامی در مکران

اعلام هر زمینلرزه با تأخیر 2 دقیقه ای و پایش و تخمین سونامی در مکران

به گزارش نقشه معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اعلام نمود: ما می توانیم زلزله ها را با دقت 5 تا 10 کیلومتری مکان یابی نماییم که این توانمندی به سبب مطالعات لرزه خیزی و ساختار پوسته و گوشته فوقانی زمین است.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا دکتر محمد تاتار در مراسم رونمایی از سامانه نیازسنجی پس از رخداد سوانح طبیعی که امروز در محل پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد، اظهار داشت: پژوهشگاه زلزله در امتداد کاهش ریسک مخاطرات از ۳۰ سال پیش پس از زلزله رودبار و منجیل افتتاح شد که طی این مدت دستاوردهای زیادی به جامعه ارائه کرده است.
وی حوزه های فعالیت این پژوهشگاه را در حوزه های "علوم زمین" و "مهندسی" دانست و اظهار نمود: در فعالیت ما در عرصه علوم زمین مبادرت به راه اندازی شبکه لرزه نگاری باند پهن کردیم که هم اکنون ۳۴ ایستگاه لرزه نگاری باند پهن در کل کشور مستقر شده است و اطلاعات پژوهشی را برای ارائه خدمات مختلف و مشارکت مردمی ارائه می دهد.
تاتار با اعلان اینکه ایستگاه های لرزه نگاری باند پهن این پژوهشگاه، قابلیت حساسیت بالا و توانایی اعلام هر زمینلرزه با تأخیر ۲ دقیقه ای را دارند، افزود: بدین جهت این شبکه لرزه نگاری، سیستم پشتیبانی خوبی برای ثبت زلزله های کشور است؛ چونکه ما در کنار ایستگاه های ثابت، ایستگاه های لرزه نگاری موقت یا قابل حمل داریم که بصورت اتوماتیک ظرف دو دقیقه اطلاعات هر زمینلرزه را ثبت و ارائه می کند.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مکان یابی دقیق هر زمینلرزه را از دیگر اقدامات این پژوهشگاه نام برد و تصریح کرد: ما می توانیم زلزله ها را با دقت ۵ تا ۱۰ کیلومتری مکان یابی نماییم که این توانمندی به سبب مطالعات لرزه خیزی و ساختار پوسته و گوشته فوقانی زمین است و این که مکان یابی دقیق زلزله ها را داریم، مدیون اطلاعاتی است که ما از پوسته زمین به دست آورده ایم.
تاتار با اعلان اینکه تهیه نقشه های پهنه بندی از دیگر اقدامات پژوهشگاه زلزله شناسی است، اظهار داشت: از این نقشه ها می توان در بحث کاهش خطرپذیری زلزله بهره برد. علاوه بر آن مطالعه خطر زمینلرزه در مکران از دیگر پروژه هایی است که توسط پژوهشگران این پژوهشگاه در دو فاز انجام شده که منجر به تخمین مناسب خطر زلزله و سونامی در این مناطق شده است.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، پایش نیروگاه اتمی بوشهر را از دیگر پروژه های این پژوهشگاه نام برد و تصریح کرد: در سالهای اخیر برمبنای معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، بحث لرزه نگاری برای کشورهایی که دارای فعالیت هسته ای هستند، عنوان شد و مطالعات این بخش از طرف شورای امنیت ملی به پژوهشگاه زلزله شناسی واگذار شده است. همین طور مطالعه و پایش نیروگاه اتمی بوشهر را اجرائی کردیم که هنوز این تحقیقات ادامه دارد، ولی روند تحقیقات طوری بوده که مورد توجه آژانس بین المللی هم قرار گرفته است.
تاتار افزود: همین طور مطالعاتی در حوزه سیلاب و بارندگی در سال ۹۷ در بیش از ۱۵ روستای درگیر سیل در استانهای لرستان، ایلام و گیلان در پژوهشگاه انجام شد و در این پروژه زمینلغزش این استانها را مورد مطالعه قرار دادیم.
ایشان سپس اظهار داشت: از دیگر اقدامات پژوهشگاه، مطالعه پایش سلامت لرزه ای قسمتی از ساختمان ها بوده که حرم مطهر و برخی بانکها جزو این سازه ها بوده اند.
منبع:

1401/02/07
18:27:45
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ