Go Map نقشه
در نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه های علوم پزشكی كشور مطرح شد

اعلام ظرفیت دکترای فناورمحور در آزمون دکترای امسال برای نخستین بار

اعلام ظرفیت دکترای فناورمحور در آزمون دکترای امسال برای نخستین بار

در چهارمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن بیان این نکته که در دانشگاه های نسل سه نگاه ها باید به سمت صنعت باشد و صنایع باید خریدار تولیدات علمی دانشگاه ها باشند، اعلام شد: برای اولین بار دکترای فناور محور در آزمون دکترا وارد شده و امسال برای نخستین بار اعلام ظرفیت خواهد شد.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در چهارمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار نمود: امیدوار هستم با رشد تولید دانش، مجلات علمی و فاکتورهای نوآوری فرصت بیشتری برای خدمتگزاری به هم وطنان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در تحول تحقیقات حوزه سلامت در کشور از دانشگاه نسل یک و دو عبور کرده ایم و وارد عصر دانشگاه های نسل ۳ شده ایم، اظهار داشت: در این مرحله باید در کنار تولید علم و مرجعیت علمی بتوانیم در زمینه فناوری و نوآوری نیازهای جامعه را در زمینه سلامت برآورده نماییم و دانشگاه ها در شاخص تبدیل دانش به ثروت علمی پیشتاز شوند.

پناهی به جایگاه علمی کشور در دنیا اشاره نمود و اضافه کرد: در تولید علم و مرجعیت علمی در منطقه وضعیت خوبی داریم و با رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل مقام ۱۶ را از آن خود کرده ایم، از نظر میزان ارجاعات علمی نیز جایگاه ۱۵ دنیا را کسب کردیم.

به دنبال تبدیل دانش به ثروت هستیم

وی تصریح کرد: اگر به دنبال تبدیل دانش به ثروت و سرمایه ملی هستیم، حتما باید از فاکتورهای نوآوری استفاده نماییم.

پناهی اضافه کرد: فاکتورهای نوآوری جهانی گوناگون است؛ شامل ساختار اجتماعی، سرمایه انسانی، زیرساخت بازار و همکاری دانشگاه و صنعت. باید بتوانیم این ورودی ها را به قدری تقویت نماییم تا به فناوری و خلاقیت برسیم. متاسفانه در میان ۱۳۲ کشور رتبه ۶۰ را در زمینه فاکتورهای نوآوری داریم. باید فاکتورهای ورودی را که به سیاست های کلان در زمینه تحقیقات و دانشگاه ها مرتبط می باشد، اصلاح نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تکیه بر این که وقتی کارخانه به دانشگاه مرتبط شود، کارخانه تبدیل به صنعت می شود، اضافه کرد: همیشه دانشگاه محل تولید دانش بوده و کارخانه محل ساخت است. اگر تولیدی صورت گیرد بدون حمایت دانشگاه آن محل فقط یک کارخانه است. در زمینه سلامت باید محل تولید مواد اولیه حوزه سلامت را به مراکز تولید دانش مرتبط نماییم. همه رشته های حوزه سلامت مانند پزشکی، دندانپزشکی، دارو، پرستاری و بهداشت باید متناسب با مهارتی که دارند با تولید دانش به مرجعیت علمی برسند و سپس در صنعت به فناوری برسند؛ همه این موارد به سیاستگذاری مربوط است.

ظرفیت پایان نامه های علوم پزشکی برای اتصال به صنعت

وی با یادآوری این که یکی از ظرفیت های بسیار عالی دانشگاه های علوم پزشکی پایان نامه هاست، اضافه کرد: لازم است پایان نامه ها را به صنایع متقاضی وصل نماییم برای مثال پایان نامه های رشته دندانپزشکی را باید به صنعت دندانپزشکی مرتبط کرد یا باید مشتری پایان نامه های داروسازی شرکت های داروسازی باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تکیه بر این که دانشگاه ها باید برای برقراری ارتباط با صنعت تولیدات دانشی و مقاله های چاپ شده را در بستر ترجمان دانش به زبان صنعت برگردان کنند، اظهار داشت: تا کنون زیرساخت های ارتباطی لازم به همت دکتر منظم، رییس مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برقرار شده رشته های مربوطه راه اندازی شده مستندات آماده شده قوانین و مجوزهای لازم نیز موجود است، هر جا لازم باشد مصوبات مورد نیاز را در جلسات شورای معاونین که با حضور وزیر بهداشت برگزار می گردد و به تصویب می رسانیم.

وی اضافه کرد: در شورایعالی تحقیقات تاکید بر این است که تمام تحقیقات علوم پزشکی برمبنای نیاز جامعه باشد و تولید دانش به سمت تولید ثروت آفرینی حرکت نماید و در شورایعالی فناوری بر تاثیر فناوری و ورود آن به سبد خرید و زندگی آحاد مردم تاکید گردیده است.

ابلاغ بخشنامه پسادکتری صنعت

دکتر منظم، رییس مرکز توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه تا حالا سه نشست ارتباط با صنعت برگزار شده که همه کتابچه و برنامه اجرائی داشتند و از نتایج آن تصویب بخشنامه اجرائی گرنت ارتباط با صنعت است، اظهار داشت: مرحله اول بخشنامه با حمایت دکتر پناهی و همراهی موسسه نیماد در حال انجام می باشد. همین طور بخشنامه پسادکترای صنعت نیز ابلاغ گردیده است که پیرو آن از سال آینده به ازای هر دانشجوی پسادکتری صنعتی که موفق به امضای قرارداد شود، معاونت ۵۰ میلیون تومان حمایت مالی به عمل خواهد آورد. امیدواریم بخشنامه فرصت مطالعاتی هم به زودی ابلاغ شود.

وی اضافه کرد: برای اولین بار دکترای فناور محور را در آزمون دکترا وارد کردیم و امسال برای نخستین بار اعلام ظرفیت خواهد شد.

منظم اظهار داشت: پیشنهاداتی برای ارزشیابی مراکز تحقیقاتی با نگاه محصول محوری و تقاضا محوری و نیاز محوری در تعامل با صنعت مطرح کردیم و امیدوار هستیم تاثیر مثبتی در ارتباط میان صنعت و دانشگاه در پی داشته باشد.

افزودن عنوان فناوری به جشنواره رازی

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت با اشاره به اینکه یکی از موفقیت های بزرگ امسال اضافه کردن عنوان فناوری به بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی بود که چند پیام اساسی را در پی داشت.

وی هر یک از این پیام ها را برشمرد و اظهار داشت: پیام نخست برای پژوهشگران است که پژوهش را کاربردی کرده و به سمت حل مسئله حرکت کنید. پیام دیگر خطاب به مخترعان است که باید اختراع ثبت شده خودرا به سمت تجاری سازی سوق دهید، در غیر این صورت همانگونه که شاهد بودید اختراع به تنهایی امتیاز چندانی در این جشنواره به دنبال نداشت.

منظم با تکیه بر این که پایه تمام پیام هایی که در خلال جشنواره به زیست بوم منعکس شد، ارتباط میان دانشگاه و صنعت است، اظهار داشت: پیام ما به سازمان های غیر دولتی نیز این است که برای حمایت باید به سمتی بروید که خروجی آن مورد استفاده آحاد مردم و جامعه قرار گیرد. برندگان امسال جشنواره نیز صندوق هایی بودند که حمایت های خطرپذیر از شرکت های دانش بنیان به عمل آوردند و آن دسته از شرکت های دانش بنیانی شایسته تقدیر و حمایت هستند که محصولاتشان نیاز کشور را رفع کند و با دانشگاه های کشور ارتباط متقابل داشته باشد.

به گفته وی، در تلاش هستیم برای دوره بعدی جشنواره شاخص ها را با نگاه به پیام های ذکر شده و فاکتورهای نوین بازنگری کرده و روال ها را اصلاح نماییم تا پیام ها شفاف تر به اطلاع پژوهشگران برسد.

منظم با بیان این که در حمایت هایی که از سال آینده از حوزه معاونت تحقیقات و فناوری در نظر گرفته شده است، چند شرط را مدنظر خواهیم داشت و اضافه کرد: شرط اول، منابعی که به دانشگاه ها تخصیص شده است، حتما باید در جهت برنامه مدون شده هزینه شود، اگر دانشگاهی برنامه ای برای حوزه ارتباط با صنعت در جهت رفع نیازهای جامعه نداشته باشد، نمی تواند منابع دیگری را در اختیار بگیرد.

وی به شرط دوم اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه هایی که جذب منابع از صنعت داشته باشند، مورد تقدیر و حمایت قرار می گیرند. همین جا از دانشگاه های علوم پزشکی درخواست می کنم به جدول جذب منابع خود که برای ۴ سال آینده تدوین شده نگاهی بیندازند و آنرا بازبینی کنند. اگر دانشگاهی برای افق ۱۴۰۴ جذب منابع کمتر از ۳۴ میلیارد تومان برای یک سال داشته باشد، در رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی جایگاهی پایین تر از نصف خواهند داشت.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، رییس دفتر توسعه فناوری سلامت، در ادامه از معاونین تحقیقات و فناوری و مدیران ارتباط با صنعت و دانشگاه ها دعوت کرد تا پیشنهادات خودرا برای پشتیبانی از دانشگاه هایی که جذب منابع و ارتباط با صنعت خوبی دارند، اعلام کنند.

وی در آخر قول مساعد داد تا در سال آینده جلسه اختصاصی با مدیران ارتباط و صنعت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می شود.
1400/12/21
12:22:00
5.0 از 5
344
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ