Go Map نقشه
با دستكاری پروتئین ها ممكن شد؛

مقابله با بیماری های التهابی با بزاق کنه!

مقابله با بیماری های التهابی با بزاق کنه!

به گزارش نقشه محققان با استفاده از پروتئین های موجود در بزاق کنه و اصلاح و دستکاری آنها، داروهایی برای مقابله با بیماری های التهابی تهیه کرده اند.به گزارش نقشه به نقل از نیواطلس، بیماری های التهابی مانند آلرژی و آسم که می توانند بخش هایی از بدن مانند روده را هم درگیر کنند، همچون بیماری هایی هستند که روش درمان دقیق و قطعی برای مقابله با خیلی از آنها وجود ندارد.
مایعات بدن حیوانات خطرناکی مانند مارها و عنکبوت ها در حالت عادی کشنده هستند، اما محققان معتقدند خیلی از آنها حاوی مواد مهمی برای تولید داروهای پیشرفته هستند. بزاق کنه ها که بیماری های کشنده ای مانند بیماری عفونی لایم را ایجاد می کنند، حاوی پروتئین هایی برای مقابله با بیماری های التهابی انسان ها هستند.
هنگامی که کنه یک انسان را نیش می زند، پروتئین هایی به نام اواسین را در بزاق خود ترشح می کند که به پروتئین های موجود در جریان خون میزبان به نام کموکاین ها متصل می شوند. این امر سبب واکنش ایمنی در بدن می شود که مشخصه آن حرکت سیل گلبول های سفید خون به محل صدمه است.
اما اواسین ها با اتصال به کموکاین ها، آنها را از کار می اندازند و از مهاجرت گلبول های سفید جلوگیری می کنند. این فرآیند به کنه ها اجازه می دهد بدون جلب توجه و بدون ایجاد التهاب دردناک از خون بدن میزبان خود تغذیه کنند.
این توانایی برای جلوگیری یا به حداقل رساندن التهاب توجه جامعه علمی را به خود جلب کرده است. در سال ۲۰۱۷، از یک نوع اواسین برای درمان میوکاردیت استفاده شد که یک بیماری بالقوه کشنده که طی آن قلب به صورت خطرناکی ملتهب می شود. در سال ۲۰۲۰، دانشمندان با موفقیت پروتئین های بزاق کنه را سنتز کردند و نشان دادند که چطور می توان آنها را اصلاح کرد تا در اتصال به کموکاین ها مؤثرتر واقع شوند.
حالا، محققان دانشگاه موناش استرالیا این پروتئین ها را برای مقابله بهتر با بیماری های التهابی مانند آسم، تصلب شرایین و غیره به کار گرفته اند. البته بزاق کنه حاوی کوکتل اواسین است که باعث سرکوب گسترده پاسخ التهابی در بدن میزبان می شود. اما تنها بعضی از کموکاین های بزاق کنه در بیماری های التهابی نقش دارند، در حالیکه برخی دیگر برای حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی لازم هستند.
پیشرفت مهم، کشف چگونگی اصلاح اواسین ها است به صورتی که آنها فقط کموکاین هایی را هدف قرار دهند که سبب بیماری می شوند. محققان برخی اواسین ها را دستکاری کرده و یک مدل ساختاری جدید ابداع نموده اند که پروتئین ها در چارچوب آن می توانند بشکلی مفید و برای مقابله با بیماری ها به یکدیگر پیوند بخورند. البته برای تکمیل این روش درمانی هنوز باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.

1400/12/06
13:15:43
5.0 از 5
306
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ