Go Map نقشه

رشد مجدد استخوان با کمک امواج صوتی!

رشد مجدد استخوان با کمک امواج صوتی!

به گزارش نقشه محققان از امواج صوتی برای تبدیل سلول های بنیادی به استخوان استفاده کردند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این پیشرفت در حوزه مهندسی بافت می تواند روزی به رشد مجدد استخوان در بیماران سرطانی یا کسانی که در اثر بیماری های تخریب گر استخوان های خویش را از دست داده اند، کمک نماید.
درمان نوآورانه سلول های بنیادی که توسط محققان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن(RMIT) توسعه یافته است، راهی هوشمندانه برای غلبه بر بعضی از بزرگ ترین چالش های این حوزه عرضه می دهد. در این روش از قدرت امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود.
مهندسی بافت یک رشته نوظهور است که هدف آن بازسازی استخوان ها و ماهیچه ها با استفاده از توانایی طبیعی بدن انسان برای درمان خود است.
یک چالش اساسی در رشد مجدد استخوان ها، احتیاج به مقادیر زیادی از سلول های استخوانی است که بعد از کاشت در منطقه مورد نظر رشد می کند.
تا به امروز، فرایند آزمایشی تبدیل سلول های بنیادی بالغ به سلول های استخوانی مستلزم استفاده از تجهیزات پیچیده و گرانقیمت بود و تولید انبوه آن با مشکل روبرو بود و ازاین رو استفاده بالینی گسترده از آن غیرواقعی به نظر می رسید.
علاوه بر آن آزمایش های بالینی که برای رشد مجدد استخوان انجام می شد، عموما از سلول های بنیادی استخراج شده از مغز استخوان بیمار استفاده می کردند که این روش بسیار دردناک است.
در مطالعه جدیدی که در مجله Small انتشار یافته است، محققان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن نشان دادند که سلول های بنیادی که تحت درمان با امواج صوتی با فرکانس بالا قرار گرفتند، به سرعت و به صورت کارآمد به سلول های استخوانی تبدیل شدند.
نکته حائز اهمیت آن است که این درمان بر روی انواع مختلفی از سلول همچون سلول های بنیادی مشتق شده از چربی که استخراج آنها از بدن بیمار با درد بسیار کمتری همراه می باشد، موثر بود.
سریع و ساده
دکتر "امی گلمی"(Amy Gelmi) می گوید که این رویکرد جدید سریع تر و ساده تر از سایر روش ها است.
وی ادامه داد: امواج صوتی مدت زمان درمان را که برای تبدیل سلول های بنیادی به سلول های استخوانی نیاز است، چندین روز کم می کنند. این روش به هیچ داروی خاصی نیاز ندارد. مطالعه ما نشان داد که این رویکرد جدید پتانسیل بالایی برای درمان با سلول های بنیادی دارد.
امواج صوتی با فرکانس بالا که در این درمان مورد استفاده قرار گرفتند، با استفاده از یک ریزتراشه ارزانقیمت تولید شدند.
پروفسور "لزلی یئو"(Leslie Yeo) و تیمش بیشتر از یک دهه را صرف تحقیق درباره تعامل امواج صوتی در فرکانس های بالای ۱۰ مگاهرتز با مواد مختلف کردند.
دستگاه تولیدکننده امواج صوتی که آنها ساخته اند، می تواند برای دستکاری دقیق سلول ها، مایعات و مواد مورد استفاده قرار بگیرد.
"یئو" می گوید: ما می توانیم از امواج صوتی برای اعمال فشار مناسب به نواحی مناسب در سلول های بنیادی استفاده نماییم تا فرایند تغییر آنها آغاز شود.
دستگاه ما ارزان و استفاده از آن ساده است، ازاین رو به سادگی میتوان آنرا برای درمان تعداد زیادی از سلول ها به صورت همزمان ارتقاء داد. چنین کاری برای مهندسی بافت مؤثر، حیاتی می باشد.
گام بعدی این تحقیقات بررسی روش هایی برای ارتقاء پلت فرم و کار برای توسعه بیوراکتورهای کاربردی برای ایجاد تمایز بین سلول های بنیادی است.1400/12/05
12:47:52
5.0 از 5
320
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ