Go Map نقشه

چاقی می تواند آناتومی قلب کودکان را تغییر دهد

چاقی می تواند آناتومی قلب کودکان را تغییر دهد

به گزارش نقشه پژوهشگران ˮدانشگاه کینگز لندنˮ در بررسی جدیدی نشان داده اند که چاقی می تواند بر آناتومی قلب کودکان تأثیر بگذارد و رشد طبیعی آنها را مختل کند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "دانشگاه کینگز لندن"(King's College London)، گروهی از پژوهشگران حوزه مهندسی پزشکی و علوم تصویربرداری برای اولین بار تاثیر چاقی را بر آناتومی قلب کودکان خردسال، بخصوص نحوه سازگاری قلب با چاقی و تقاضاهای اضافی مستقل از رشد طبیعی آشکار کردند. نتایج این پژوهش می توانند به تشخیص خطرات آینده که تهدیدی برای دوران بزرگسالی هستند، کمک کنند.
پژوهشگران در این پروژه، بطن چپ قلب را بررسی کردند و دریافتند که بطن چپ در اثر چاقی، کج می شود و از حالت تقارن طبیعی بیرون می آید. این خصوصیت پیش تر در بیمارانی دیده شده بود که به تنگی آئورت مبتلا هستند. این تغییر شکل در کودکانی با شاخص توده بدنی حدود ۱۹، قابل توجه است که با میزان اضافه وزن در بزرگسالانی با شاخص توده بدنی ۲۵ مطابقت دارد.
پژوهشگران در این پروژه، به جمع آوری داده های گسترده ای طی چندین سال از مرحله قبل از تولد تا دوران کودکی پرداختند تا رشد سیستم قلبی-عروقی و عوامل خطر ابتدایی را مورد بررسی قرار دهند. جمع آوری داده ها، بررسی اسکن های ام آرآی را در بر داشت که از قلب ۲۶۳۱ کودک ۱۰ ساله را به دست آمده بودند. ۵۱/۳ درصد از کودکان، دختر و بقیه پسر بودند.
پژوهشگران باور دارند که با کمک این یافته ها، درک و تعیین میزان تاثیر چاقی بر رشد، بسیار واضح تر می شود.
چاقی یکی از مهم ترین مشکلات در سلامت جهانی است. گزارش "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) نشان داده است که حدودا ۶۰ درصد از بزرگسالان اروپا و یک سوم از کودکان ۱۱ ساله، به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند. همچنین، این یافته ها نشان می دهند که بیماری های در رابطه با چاقی می توانند از علل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری باشند.
"پابلو لاماتا"(Pablo Lamata)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: در آینده، این الگوی مدل سازی می تواند به عرضه مدلهای پیشبینی کننده خطر کمک نماید و آگاهی مورد نیاز برای داشتن یک سبک زندگی سالم تر از دوران کودکی را افزایش دهد.
"ماسیج مارسینیاک"(Maciej Marciniak)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: چاقی کودکان، یک نگرانی بزرگ به حساب می آید چونکه امکان دارد بر رشد سالم تاثیر بگذارد. پزشکان با داشتن اطلاعات بالینی بیشتر در مورد تاثیر چاقی می توانند به بیماران سفارش کنند که سبک زندگی سالم تری را از سنین پایین تر در پیش بگیرند. چنین تحلیل هایی امکان دارد به اطلاع رسانی در مورد سایر الگوهای در رابطه با انتخاب سبک زندگی، عوامل محیطی و سایر پارامترها کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "European Heart Journal – Cardiovascular Imaging" به چاپ رسید.1400/10/25
14:04:26
5.0 از 5
499
تگهای خبر: دانشگاه , سایت
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ