Go Map نقشه
ستاد توسعه فناوری نانو اعلام كرد؛

معرفی 20کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال 2021

معرفی 20کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال 2021

ستاد توسعه فناوری نانو اعلام نمود بر مبنای آخرین آمار، ایران پس از چین، امریکا و هند، چهارمین کشوری است که در حوزه نانومقاله منتشر نموده است.


به گزارش نقشه به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تعداد مقالات علمی بعنوان پارامتری برای سنجش و مقایسه رشد علمی افراد، دانشگاه ها و کشورها به حساب می آید و مبین بازدهی علمی آنها است. بر اساس گزارش «استت نانو» بیشتر از ۴۲ درصد از انتشارات نانوی دنیا در سال ۲۰۲۱ را محققان چینی نگارش و منتشر نموده اند. آمریکا، هند و ایران به ترتیب با ۱۱٫۵، ۹٫۴ و ۵٫۵ درصد در رده بعدی قرار دارند. در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲۰۲ هزار مقاله نانو در مجلات نمایه شده در JCR (Journal Citation Reports) انتشار یافته اند که این تعداد حدود ۸٫۲ درصد از کل مقالات نمایه شده در Web of Science را شامل می شود. به عبارت بهتر، حدود ۸ درصد از کل انتشارات علمی دنیا در حوزه فناوری نانو هستند. چین با انتشار بیشتر از ۸۵۷۰۰ مقاله نانو در رده نخست قرار دارد. نیروی انسانی فراوان، وجود مراکز مختلف دانشگاهی و تحقیقاتی و البته توجه ویژه به فناوری نانو سبب شده که چین در دهه گذشته همراه در رتبه اول این شاخص قرار بگیرد. در واقع حدود ۱۴ درصد از کل مقالات علمی چین در این عرصه هستند. پس از چین، آمریکا با حدود ۲۳۲۰۰ مقاله (۱۱٫۵ درصد) در رده دوم قرار دارد. هند و ایران هم با ترتیب با سهم ۹٫۴ و ۵٫۵ درصد در رده های بعدی هستند. علاوه بر تعداد مقالات نانو، سهم مقالات نانو از کل مقالات آن کشور هم بعنوان معیاری از میزان توجه و اولویت به علوم نانو در جدول آمده است که ایران همچنان بالاترین سهم را در این شاخص دارد.
۲۰ کشور برتر در انتشار مقالات نانو در سال ۲۰۲۱

این داده ها توسط پایگاه استت نانو با استفاده از یک عبارت جستجوی مختص فناوری نانو از دیتابیس Web of Science به صورت ماهانه جستجو و منتشر می شوند.


منبع:

1400/10/20
23:44:10
5.0 از 5
423
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ