Go Map نقشه
نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰،

تفاهم نامه ای با هدف گسترش تولیدات علمی

تفاهم نامه ای با هدف گسترش تولیدات علمی

به گزارش نقشه رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان دانشگاه آزاد و جهاد دانشگاهی اشاره کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یکی از بزرگ ترین مجوعه های دانشگاهی کشور، مقالات علمی مختلفی دارد. هدف از عقد تفاهم نامه همکاری مشترک این است که تولید مقالات علمی در کشور روندی صعودی داشته باشد.صبح امروز (نهم دی) همزمان با آخرین روز برگزاری نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی، با هدف «ایجاد سکوی نشر دانش»، تفاهم نامه همکاری مشترک میان دانشگاه آزاد اسلامی و جهاد دانشگاهی به امضای دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی رسید.

مهندس حبیب الله اصغری، رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاددانشگاهی در حاشیه نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: دانشگاه آزاد بعنوان یکی از بزرگ ترین مجوعه های دانشگاهی کشور، مقالات علمی مختلفی دارد. هدف از عقد این تفاهم نامه همکاری این است تا در تعامل میان جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد، تولید مقالات علمی در کشور روندی صعودی داشته باشد.وی با اعلان اینکه مسائل در رابطه با علم سنجی در این تفاهم نامه مورد توجه قرار گرفته است، اشاره کرد: مباحث علم سنجی(ساینتومتریک) هم لحاظ شده، یعنی از توان و پتانسیل جهاد دانشگاهی برای بسط تولید علم در دانشگاه آزاد استفاده گردد.

اصغری درباره یکی محورهای تفاهم نامه یعنی «استفاده مطلوب از ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری طرفین در امتداد گسترش همکاری بین سازمانی» توضیح داد: فضای مجازی از چند جهت می تواند کمک کننده باشد. یکی از وجه های سودمند فضای مجازی، اشاعه کننده بودن علم است یعنی یک بسته علمی در قالب مقاله داوری شده در فضای مجازی منشتر شود.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی با اشاره به این که انتظار داریم تا فضای مجازی به اشاعه بیشتر علم کمک نماید، اظهار نمود: علم هم باید مثل اخبار دیده شود یعنی هر چقدر دامنه انتشار بیشتری داشته باشد، اثربخشی بیشتری خواهد داشت. بطور قطع بستر فضای مجازی به بیشتر دیده شدن مقالات علمی کمک خواهدنمود.

وی درباره "بهبود رتبه های بین المللی نشریات دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی" از دیگر محورهای این تفاهم نامه اشاره کرد: زمینه های خوبی برای ترجمه به وجود آمده است. جهاد دانشگاهی در حوزه جلوگیری از سرقت علمی بین زبانی فعالیت گسترده ای دارد. همین طور هدف این است تا دانشجویان از یافته های علمی خارج از مرزهای ایران استفاده نماید. به تبع از زمینه های ترجمه بین دو زبان انگلیسی و فارسی یک ابزار باارزش بشمار می رود تا دانشجویان از مقالات علمی استفاده کنند.

منبع:

1400/10/10
12:11:38
5.0 / 5
121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ