Go Map نقشه

تماشای برخورد سیارک ها با ماه در یک انیمیشن ۳ دقیقه ای!

تماشای برخورد سیارک ها با ماه در یک انیمیشن ۳ دقیقه ای!

به گزارش نقشه یک انیمیشن سه دقیقه ای نشان داده است که سیارک ها چگونه با ماه برخورد می کنند و سطح آنرا به چه شکلی درمی آورند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ماه به صورت مداوم توسط سیارک ها بمباران می شود و ما از روی زمین نمی توانیم همه برخوردها را ببینیم اما یک انیمیشن باورنکردنی به ما امکان می دهد تا ببینیم که این رویدادهای کیهانی چگونه هستند.
این انیمیشن نشان داده است که سطح ماه در برخورد با سنگ های فضایی چگونه به نظر می آید. ثبت این رویدادها با تلسکوپ به ندرت امکانپذیر می شود.
در این انیمیشن سه دقیقه ای، نورهای کوچکی روی سطح ماه چشمک می زنند که نشان دهنده برخورد سیارک ها به سطح آن است و با نگاه دقیق تر میتوان نمایش خیره کننده ای را بعد از برخورد سنگ فضایی مشاهده کرد که مانند آتش بازی است.


طی روز، مقدار زیادی از ماده شهاب سنگ با وزن بیشتر از ۶۱۰۰ پوند با ماه برخورد می کند که حدود ۱۰۰ هزار سنگ جداگانه را در بر می گیرد اما بیشتر این اجرام به اندازه یک ذره غبار هستند. با این حال، اگر ماه وجود نداشت تا جلوی سنگ های فضایی را بگیرد، آنها با زمین برخورد می کردند و ممکن بود زندگی روی زمین وجود نداشته باشد.
ماه در فاصله ۲۴۰ هزار مایلی زمین قرار دارد و سن آن حدود ۴/۵۳ میلیارد سال است. زمین حدود ۴/۵۴ میلیارد سال دارد. باآنکه دانشمندان کاملا مطمئن نیستند که ماه چگونه شکل گرفته اما نظریه کنونی آنها از آن حکایت می کند که ماه هنگام برخورد زمین و یک سیاره کوچکتر به اندازه مریخ بوجود آمده است. ماه برای ما مانند یک مانع طبیعی در مقابل سنگ های فضایی عمل می کند.


"اتحادیه بین المللی اخترشناسی"(IAU) هم اکنون، ۹۱۳۷ دهانه را روی سطح ماه شناسایی کرده است که از این تعداد، ۱۶۷۵ مورد تاریخ گذاری شده اند.
کندترین سیارک ها، با سرعت ۴۵ هزار مایل در ساعت حرکت می کنند؛ در حالیکه سرعت سریع ترین آنها بیشتر از ۱۶۰ هزار مایل در ساعت است.
در چنین سرعت هایی، انرژی باورنکردنی هم نهفته است. یک سیارک با جرمی به اندازه ۱۰ پوند می تواند دهانه ای را به طول بیشتر از ۳۰ فوت به وجود بیاورد و ۱۶۵ هزار پوند خاک و سنگ ماه را روی مدارهای بالستیک بالای سطح ماه پرتاب کند.


دانشمندان گاهی اوقات می توانند این نمایش های کیهانی را ثبت کنند. ناسا در سال ۲۰۱۳ اعلام نمود که تلسکوپی موفق شده است تا لحظه برخورد یک شهاب سنگ ۸۸ پوندی با ماه را ثبت کند.
این یکی از بزرگترین مواردی بود که ناسا از زمانی که تماشای برخوردهای روی سطح ماه را آغاز کرد، دیده بود. به قول ناسا، نور حاصل از این برخورد به قدری درخشان بود که هر کس در لحظه برخورد به ماه نگاه می کرد، می توانست آنرا بدون احتیاج به تلسکوپ ببیند.
پژوهشی که در ماه جاری انتشار یافت، نشان داده است که یک سیارک مرموز نزدیک به زمین که به اندازه یک چرخ و فلک است، در واقع می تواند قطعه ای باستانی از ماه باشد.
اطلاعات کمی در مورد این سیارک معروف به "Kamo`oalewa" که پنج سال پیش کشف شد، وجود دارد اما تجزیه و تحلیل نور منعکس شده از این سنگ فضایی ۱۹۰ فوتی نشان داده است که از همان مواد معدنی موجود در سنگ های ماه که طی مأموریت های "آپولو"(Apollo) ناسا به دست آمدند، ساخته شده است.
این جرم، یکی از معدود شبه قمرهای شناخته شده است و زیرمجموعه ای از سیارک های نزدیک به زمین به حساب می آید که به دور خورشید می چرخند اما نسبتا نزدیک به زمین باقی می مانند.

1400/09/12
12:49:15
5.0 از 5
466
تگهای خبر: بین المللی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ