Go Map نقشه
در یك مطالعه عنوان شد

کاهش آلودگی نفتی با کمک پوست برنج

کاهش آلودگی نفتی با کمک پوست برنج

در یک مطالعه مشخص شد که پوست برنج کارایی بالایی در جذب نفت از پساب های صنعتی دارد و می تواند به کاهش آلودگی های نفتی کمک نماید.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، آلودگی آب با ترکیبات نفتی یکی از مهم ترین معضلات محیط زیستی در کشورهای نفت خیز است و می تواند تاثیرات نامطلوبی بر سلامت انسان و محیط زیست بر جای بگذارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، سالانه بیش از دو میلیون تن فاضلاب نفتی در پالایشگاه های نفت کشورهای خاورمیانه و اتحادیه اروپا تولید می شود. تخلیه این فاضلاب ها به محیط زیست سبب بروز معضل اکولوژیکی در سراسر جهان شده است.

به همین دلیل استفاده از روش های بهینه و کارآمد برای تصفیه پساب های حاوی مواد نفتی ضروری می باشد. تا حالا روش های مختلفی برای تصفیه آب و جداسازی آلودگی های نفتی پیشنهاد شده است؛ ولی بیشتر این روش ها به سبب کارایی محدود و اثربخشی کم، ایجاد لجن زیاد، نیاز به افزودن مواد شیمیایی، پرهزینه بودن، نیاز به پیش تصفیه و... بعنوان یک روش کارآمد محسوب نمی شوند.

برای تصفیه کارآمد فاضلاب نفتی نیاز به جاذب های ارزان و دردسترس است. برای تولید این نوع جاذب ها، کوشش های زیادی صورت گرفته است. مواد جاذب آلاینده های نفتی به سه دسته کلی جاذب های آلی طبیعی (گیاهی)، جاذب های معدنی و جاذب های آلی سنتزی تقسیم می شوند. کاه، چوب ذرت، پوسته بادام زمینی، فیبر چوب، تورب تولید شده از خزه پوسیده و باگاس نیشکر همچون جاذب های گیاهی هستند.

این مواد دور ریز می توانند به کاهش آلودگی نفتی کمک کنند و همین طور استفاده از آنها می تواند آلودگی ناشی از سوزاندن و دفع آنها را نیز کم کند.

با توجه به این مسئله، پژوهشگران در یک مطالعه از جاذب پوست برنج بعنوان یک جاذب آلی برای حذف آلودگی نفتی استفاده کردند.

برای انجام این مطالعه، در ابتدا با بهره گیری از آنالیز طیف سنجی، ترکیب شیمیایی پوست برنج تعیین شد و سپس آزمایشات جذب با بهره گیری از محلول های آزمایشگاهی حاوی نفت انجام گرفت.

در این مطالعه شرایط بهینه جذب با تغییر شاخصهای موثر بر جذب شامل pH، غلظت اولیه آلوده کننده، زمان تماس و مقدار جاذب بر میزان جذب در سطوح مختلف بود، مورد بررسی قرار گرفت و میزان جذب نفت تعیین شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تماس، راندمان جذب افزایش می یابد. جذب نفت توسط جاذب پوست برنج در بازده زمانی ۱۱ دقیقه بیشترین مقدار بود و با کاهش pH، میزان جذب برای نفت افزوده شد.

نتیجه بررسی اثر تغییر غلظت اولیه نفت نشان داد که درصد جذب در تمامی حجم ها اختلاف مدلول داری با یکدیگر نداشتند و در تمامی حجم ها بالاتر از ۵۲ درصد بود. همچنین در ارتباط با میزان جاذب، با افزایش میزان جاذب، میزان جذب افزوده شد.

بررسی های این مطالعه حاکی از آنست که پوست برنج کارایی بالایی در جذب نفت از پساب دارد و می تواند در تصفیه فاضلاب های صنعتی، مورد استفاده قرار گیرد.

در انجام این تحقیق محمد هادی ابوالحسنی، نیلوفر پیرستانی و فهیمه طهماسبی؛ پژوهشگران گروه محیط زیست دانشگاه آزاداسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار امسال، بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی کارایی جاذب آلی پوست برنج در جذب آلودگی های نفتی از آب» در نشریه علمی پژوهش های محیط زیست انتشار یافته است.
1400/08/17
09:59:12
5.0 از 5
691
تگهای خبر: دانشگاه , هزینه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ