Go Map نقشه

بررسی امکان استفاده از عصاره آویشن بعنوان دهان شویه

بررسی امکان استفاده از عصاره آویشن بعنوان دهان شویه

به گزارش نقشه پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام یک مطالعه آزمایشگاهی، تأثیر استفاده از عصاره گیاه آویشن را در مهار باکتری عامل پوسیدگی دندان، مورد بررسی قرار داند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، گیاه آویشن (Thyme) از مهم ترین و پرمصرف ترین گونه های دارویی ایران است. تابحال مطالعات مختلفی برای تعیین اثر ضد میکروبی گیاه آویشن انجام گرفته و حدودا در تمام موارد اثر ضد میکروبی قوی این گیاه مورد تایید قرار گرفته است.

با توچه به این نتایج، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام یک مطالعه اثرات ضد میکروبی عصاره های الکلی و آبی گیاه آویشن را در شرایط آزمایشگاهی بر روی باکتری «استرپتوکوکوس موتانس»؛ بررسی کردند. این باکتری، بعنوان یک عامل موثر در ایجاد پوسیدگی دندانی شناخته می شود.

از آن جا که بلع دهان شویه آبی آویشن در کودکان با سن کم، خطر کم تری در مقایسه با دهانشویه کلرهگزیدین برای اطفال دارد، به همین دلیل؛ اثرات ضد میکروبی عصاره های آبی و الکلی گیاه آویشن با دهان شویه کلرهگزیدین هم در شرایط آزمایشگاهی با یکدیگر مقایسه شد.

برای انجام این مطالعه عصاره های آبی و الکلی گیاه آویشن به محیط کشت باکتری استرپتوکوکوس موتانس افزوده شد و تأثیر آنها در مهار رشد این باکتری مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره الکلی آویشن در مهار رشد باکتری استرپتوکوکوس موتانس نقش موثرتری دارد. بنابراین امکان استفاده از عصاره الکلی آویشن بعنوان دهان شویه موثر ضد باکتری استرپتوکوکوس موتانس وجود دارد. لازم به ذکر است که مطالعات بیشتری برای تایید این نتایج مورد نیاز است.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه اثرات ضدمیکروبی عصاره های آبی و الکلی گیاه آویشن با دهانشویه کلروهگزیدین بر میکروارگانیسم استرپتوکوک موتانس در شرایط آزمایشگاهی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و آسیه زهره ای، عبدالله بازرگانی و راضیه خدادادنژاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام این طرح تحقیقاتی، مشارکت داشتند.
1400/08/15
11:52:26
5.0 از 5
442
تگهای خبر: تحقیقات , دانشگاه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ