Go Map نقشه

ابداع یک پنل جدید برای آزمایش ابتلای همزمان به چند ویروس

ابداع یک پنل جدید برای آزمایش ابتلای همزمان به چند ویروس

نقشه: پژوهشگران آمریکایی، یک پنل جدید را ارایه داده اند که امکان آزمایش چندین ویروس را فراهم می آورد تا ابتلای همزمان به ویروس ها تشخیص داده شود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از کالیفرنیا نیوز تایمز، باتوجه به کاهش استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و همین طور شروع فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا، پژوهشگران "دانشگاه آگوستا"(Augusta University)، یک پنل ویروسی ابداع نموده اند که آزمایش همزمان کروناویروس را به همراه چندین ویروس تنفسی شایع، امکان پذیر می کند و نشان میدهد که آیا در بدن بیمارانی که به کووید-۱۹ شدید مبتلا شده اند، سایر ویروس ها نیز وجود دارند یا خیر.
دکتر "راویندرا کوله"(Ravindra Kolhe)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این ابزار جدید همه گیرشناسی ژنتیکی که اطلاعات ژنتیکی دقیقی را در مورد ویروس های موجود فراهم می آورد، پژوهشگران را قادر می سازد تا انواع ویروسی جدید درحال گردش در یک ایالت و الگوهای انتشار آنها را با هدف کمک به پیش بینی شیوع در آینده، ارزیابی کنند.
کوله و همکارانش در این پژوهش که با پشتیبانی "موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی"(NIAID) آمریکا انجام شده است، نشان داده اند که نقص های موجود در بررسی کروناویروس و سایر ویروس های تنفسی، چالش های سلامت عمومی طی دوره همه گیری بوده اند.
کوله افزود: با توجه به این ویروس های تنفسی که ما ناخواسته بواسطه هوا و هنگام سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن انتقال می دهیم، مبتلاشدن به چند ویروس یک واقعیت است؛ خصوصاً زمانی که برای مدت طولانی در محیط هایی مانند بیمارستان ها، خانه های سالمندان، مدارس و حتی محل کار خود هستیم.
وی ادامه داد: واقعیت دیگر این است که ابتلای همزمان به چند ویروس می تواند اثر ترکیبی بدتر شدن نشانه ها و نتایج بیماری را داشته باشد؛ همان گونه که همزمان شدن بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند چنین شرایطی را پدید بیاورد.
کوله اظهار داشت: خصوصاً زمانی که بیماران وضعیت خوبی ندارند، جستجوی سایر ویروس های تنفسی با این پنل جدید می تواند به ارائه بینشی در مورد دلیل مبتلاشدن و احتمالاً دستورالعمل های جدیدی برای نحوه کمک کردن بیانجامد. ارائه یک پنل گسترده تر، پرهزینه تر از آزمایش مستقیم کووید-۱۹ است که آزمایش پیشرو طی دوره همه گیری باقی خواهد ماند.
بااینکه فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا در سال قبل به سبب اقدامات احتیاطی مانند استفاده از ماسک، با کمتر از یک درصد مبتلاشدن به چند ویروسی در گروه مورد بررسی همراه بود اما کوله و همکارانش نگران هستند که فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا هم اکنون حتی با وجود طرح های واکسیناسیون که هم برای کووید-۱۹ و هم برای آنفلوانزا اجرا می شوند، بسیار متفاوت باشد.
کوله اظهار داشت: ما نگران این هستیم که چون تعدادی از اشخاص دیگر ماسک نمی زنند، فاصله اجتماعی رعایت نمی گردد و بیشتر برنامه های عادی از سر گرفته شده اند، پیامدهایی مانند مبتلاشدن به چند ویروس افزایش یابد. ما احساس می نماییم که این پنل، ابزار خوبی باشد و به آماده سازی برای شروع فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک نماید.
این گروه پژوهشی با همکاری شرکت زیست فناوری "ایلومینا" (Illumina) در سن دیه گو، پنلی یا ۴۱ ویروس ابداع نموده اند که چهار نوع متداول کروناویروس را در بر دارد. آنها ۴۸۳ نمونه را که از سواب بینی و بزاق دهان بیماران با نتیجه مثبت کووید-۱۹ به دست آمده بود، مورد بررسی قرار دادند.
آزمایش استاندارد کروناویروس، از "واکنش زنجیره ای پلیمراز"(PCR) استفاده می نماید که می تواند نشان دهد که آیا ویروس وجود دارد یا خیر اما روشی که پژوهشگران دانشگاه آگوستا برای پنل خود بهره برده اند، ژنوم ویروسی را توالی بندی می کند تا امکان شناسایی انواع کروناویروس مانند نوع مرگبارتر دلتا که بتازگی خبرساز شده بود، فراهم گردد.
روش مورد استفاده در این پژوهش، تغییراتی را که در ناحیه بزرگ تر و حفاظت شده ویروس پیش می آیند و هر بار هنگام تکثیر شدن اتفاق می افتند، شرح می دهد. تکثیر شدن ویروس نشان میدهد که ویروس موفق شده است یک ارگانیسم میزبان مانند انسان را پیدا کند. کوله اظهار داشت: بااینکه این تغییرات کوچک در ناحیه حفاظت شده، بر نتایج بالینی تأثیر نمی گذارد اما نوعی مهر ژنومی را ارائه می کند که نشان میدهد ویروس از کجا آمده است.
وی ادامه داد: این روشی است برای شناسایی نقطه آغاز، تماشای این که چگونه حرکت مردم می تواند ویروس را منتقل کند و اینکه کدام شهرستان ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
این امضای مولکولی منحصر به فرد، روشی برای دانستن این مساله است که کدام موارد به هم مرتبط نیستند. یکی از پرسش هایی که کوله می خواهد به آن پاسخ دهد، این است که وقتی تکثیر ویروس فرد دیگری را آلوده می کند، تغییرات بیشتری را پشت سر می گذارد یا خیر.
مدل تجسمی که پژوهشگران از آن برای تماشای انتشار ویروس استفاده می نمایند، می تواند حرکت انواعی مانند دلتا را نیز ردیابی کند که نتایج بالینی مستقیمی مانند درجه مسری بودن و بیماری ناشی از آنرا به همراه دارند.
کوله اشاره کرد که تعدادی از حرکت های انسانی ممکنست قبل از این که شخص متوجه مثبت بودن بیماری خود شود، اتفاق بیفتند. وی ادامه داد: دانستن این مساله که کدام ویروس وجود دارد، مهمست برای اینکه بااینکه اشتراکاتی میان ویروس های تنفسی وجود دارد اما درمان ها متفاوت هستند. بعنوان نمونه، چه اتفاقی می افتد اگر بیمار مبتلا به کووید-۱۹ که همزمان به ویروس آنفلوآنزا نیز آلوده شده است، با پادتن های مونوکلونال که ویروس را هدف قرار می دهند یا کورتیکواستروئیدهایی که پاسخ بیش ایمنی مخرب ریه ها را کم می کنند، درمان شود؟
شواهدی وجود دارد که نشان میدهد پادتن های مونوکلونال و کورتیکواستروئیدها ممکنست برای درمان تعدادی از انواع آنفلوانزا موثر باشند اما پرسش هایی نیز دراین زمینه وجود دارند؛ همچون اینکه وقتی پادتن های مونوکلونال بطور ویژه برای کروناویروس ساخته می شوند، چه اتفاقی می افتد. تعدادی از شواهد موجود نشان می دهند که به نظر نمی رسد واکسن های آنفلوانزا و کووید-۱۹ در حفاظت، همپوشانی داشته باشند.
بگفته "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری"(CDC) آمریکا، ویروس های تنفسی بصورت جفتی وجود دارند؛ برای نمونه، "ویروس سرماخوردگی انسانی" یا "راینو ویروس"(Rhinovirus) در صورت همراه شدن با یکی دیگر از عوامل بروز سرماخوردگی متداول می تواند نتایج مرتبط مانند آبریزش بینی، سردرد و سرفه را تشدید کند.
"دانشگاه استنفورد"(Stanford University) در مارس سال ۲۰۲۰ گزارش داد که از هر پنج بیمار مبتلا به کووید-۱۹، یک نفر به سایر ویروس های تنفسی نیز مبتلا می شود و از هر ۱۰ نفر مبتلا به نشانه های بیماری تنفسی، یک نفر به ویروس شایع تنفسی تشخیص داده می شود که به کووید-۱۹ نیز مبتلا است. ابتلای همزمان، در مورد باکتری ها و قارچ ها نیز رخ می دهد.
کوله اظهار داشت: بااینکه در دو سال گذشته، اطلاعات بسیاری در مورد کروناویروس به دست آمده است اما اسناد کافی در مورد تغییرات ژنوم ویروس که تعدادی از آنها به نحوه عملکرد ویروس کمک می کنند، وجود ندارد. همچنین، بینش کمی در مورد سایر ویروس هایی که عفونت همزمان ایجاد می کنند، وجود دارد.
بگفته پژوهشگران، این پروژه نشان میدهد که همه گیرشناسی ژنومی برای پیش بینی انتقال بیماری و الگوهای انتقال همچون تشخیص احتمال تجدید فعالیت ویروس، لازم است.
این پژوهش، در مجله "Viruses" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/11
08:56:30
5.0 از 5
596
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ