Go Map نقشه
در یك شركت دانش بنیان انجام شد؛

تأمین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور

تأمین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور

به گزارش نقشه محققان در یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ۸ محصول کاربردی در صنعت نفت را به تولید رساندند.به گزارش نقشه به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سهیل متینی تبار مدیرعامل شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: در این شرکت هشت محصول کاربردی در صنعت نفت به تولید رسیده است.
وی در مورد «سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار» اظهار داشت: بهنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتشسوزی در انبارهای نفت جلوگیری می شود.
متینی تبار در مورد شیر کنترل برقی ضدانفجار اظهار داشت: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت اظهار داشت: این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فرآورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شد و از راه مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم آنرا به تولید برسانیم.
وی در مورد فلومیتر توربینی ساخته شده در این شرکت اظهار داشت: این دستگاه هم نوع دیگری از دستگاههای اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فرآورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.
متینی تبار اضافه کرد: در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد می توانیم آنرا در مبادی تحویل به مشتری استفاده نماییم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی هم استفاده م یشود.
وی اظهار داشت: سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار از دیگر محصولات ساخته شده در این شرکت است که به واسطه آن، حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می کند.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: این پالسها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. ما موفق به دریافت گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.
وی ضمن اشاره به اهمیت صحت سنجی از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و اضافه کرد: این دستگاه به منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده می باشد. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت حدودا ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می گیرد.
متینی تبار ضمن اشاره به شرکت آمریکایی که دستگاه قطعات یدکی را تولید می کند، عنوان کرد: ما از راه مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید نماییم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با عنایت به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و الان هم این دستگاه ها در صنعت استفاده میشود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی نماییم.
متینی تبار در مورد دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده های نفتی ساخته شده در این شرکت اظهار داشت: این دستگاه به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می گیرد.
وی از مستر میتر بعنوان شاخص ترین محصول شرکت یاد کرد و اظهار داشت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و ترکیبی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و حدودا میتوان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با تکیه بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه ها بر پایه ترکیبی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، اضافه کرد: در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ پویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک عرضه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.
متینی تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت اظهار داشت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می شود تا زمانیکه به انبارهای نفت میرسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می شوند. می توانیم بگوییم که تمام شرکتهای تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.
وی اظهار داشت: ما از راه شرکتهای واسطه توانسته ایم به شرکتهای نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج فارس یعنی به شرکتهای همسایه هم صادرات داشته باشیم.


منبع:

1400/07/01
11:48:24
5.0 از 5
613
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ